Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

HDP Adaylarını Tanıttı

Anasayfa > Gündem

HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde yarışacak milletvekili adayları Ankara'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da, adayların tanıtımından önce bir konuşma yaptı. Toplantıda HDP'nin 'Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e' sloganlı seçim şarkısı da görücüye çıktı.

Biz'ler HDP, Biz'ler Meclise

HDP'nin İnşaat Mühendisleri Odası'nda (İMO) yaptığı tanıtım toplantısına adaylarının çoğu katıldı. Salonda sarı, kırmızı, yeşil, beyaz, mor renklerde parti bayrakları ve HDP logolarının olduğu salona uygun ışıklandırmalar yer aldı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği tanıtım toplantısında sahnenin arka fonu HDP'nin bayrakları ve renkleri ile süslendi. Tanıtım toplantısında Kürtçe, Türkçe, Arapça, Ermenice, Lazca, İngilizce ve değişik dillerde şarkılar çalındı. Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan, Dilek Öcalan, Garo Paylan, Pınar Aydınlar, Osman Baydemir, Hüda Kaya, Sırrı Süreyya Önder, kadın adaylar ve eş başkanlar basının en fazla ilgi gösterdiği adaylar arasında yer aldı.

'Tek bir ağızdan çıkan diktatöryal sözleri değil hepimizin söylediği barış şarkılarını dinleyeceğiz'

'Tek bir ağızdan çıkan diktatöryal sözleri değil hepimizin söylediği barış şarkılarını dinleyeceğiz'

HDP'nin tanıtım filmi ve şarkısının ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bütün toplumun umudunu bir çocuk gibi büyüttüğünün altını çizerek, 'HDP'nin bugün tanıtacağı adaylar bütün Türkiye'nin büyüttüğü umududur' dedi. HDP adaylarının mücadele meydanlarında Türkiye halkları tarafından çok iyi tanındığını söyleyen Yüksekdağ, 'Bu listede işçiler, emekçiler, özgürlük bilincini işleyen akademisyenler var, mücadele sözü veren kadınlar var, eğitim hakkı için mücadele eden öğrenciler ve eğitmenler var, emeği görülmeyen kadınlar ve kız kardeşlerimiz var. Bu adaylar içerisinde esnafı, köylüsü ile hakça eşitlik isteyen kadınlar ve erkekler var. Yaşam alanlarını sömürü ve yağmaya teslim etmeyenler var. Bu adaylar arasında bizim haklılığımız ve gücümüz var' diye konuştu. HDP'nin Türkiye halkının haklılığını ve gücünü kuşandığını söyleyen Yüksekdağ, bugünün ve geleceğin pırıltısının HDP listelerde bulunabileceğine işaret etti.

HDP bileşiminin egemenler tarafından anlaşılamayacağını, 'Sizin aklınız dün de ermiyordu bugün de anlayamayacaksınız' sözleriyle dile getiren Yüksekdağ, 'Bundan sonra, nasıl bu farklı ve zengin tabloyu ortaya çıkardıysak bütün Türkiye'yi bu tabloya dönüştüreceğiz' dedi.

Tekçiliğe, siyasi dayatmalara karşı alternatifin HDP listesi olduğuna vurgu yapan Yüksekdağ, bu gücün ve farklılığın hiçbir partisinde bulunmadığını söyledi. Yüksekdağ evladını gerilada yitiren bir anne ile evladını askerde kaybeden bir başka annenin sadece HDP listelerinde görülebileceğini, 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz' sloganları arasında dile getirdi.

Yüksekdağ, 'Onları bir araya getiren gücü bu siyasi iktidar anlayamaz. İşte bir asker yakını ile gerilla yakınını bir liste de bir araya getiren güç HDP'nin barış gücü ve mücadelesidir. Bütün Türkiye'yi barış temelinde bir araya getirecek gücü HDP siyasi çizgisinde ve böyle bir aday listesinde görebilirsiniz' diye konuştu.

'Türkiye'de eskiyi ortadan kaldıracak ve yeniyi getirecek gücü arıyorsanız uzağa bakmayın bu güç sizin aranızdadır' diyen Yüksekdağ, HDP listesinin 'Ben başkan olacağım' diyenlere karşı 'Bizler demokrasiyi getireceğiz' diyenlerin listesi olduğuna vurgu yaptı.

HDP'nin aday listesinin faşizan siyasete karşı bütün Türkiye'nin birleşik gücünü temsil ettiğini söyleyen Yüksekdağ, 'Bizler tek bir ağızdan çıkan diktatöryal sözleri değil hepimizin söylediği barış şarkılarını dinleyeceğiz. Bu liste ile bizler değişime karşı direnen siyaseti alaşağı edeceğiz. Türkiye halkları ve HDP bir nehirdir ve bu nehri hiç bir baraj kelepçeleyemez. Bizler 2015 seçimlerinde nehirlerimizin üzerindeki bütün barajları yıkacağız ve kelepçeleri kıracağız' ifadesinde bulundu.

HDP'nin en büyük farklılığının kadın gücü ve özgürlüğü olduğuna işaret eden Yüksekdağ, '2015 seçimlerinde kadınlar siyasete el koymuştur. Bu liste bunun iradesidir' dedi. 'Jin jiyan azadi' sloganları ile sözleri kesilen Yüksekdağ, bütün kadınların özgürlük gücü olacağını söyledi. HDP'nin açıkladığı listenin bütün Türkiye halkları için barış, özgürlük eşiğini araladığını dile getiren Yüksekdağ, sözlerini şöyle tamamladı: 'Şüphesiz ki en iyisini yapamadık şüphesizki eksiklerimiz var, ama bugün bu coşku ile şunu ifade ediyoruz. Eksiklerimiz ne olursa olsun biz fazlamızla yola devam edeceğiz. HDP'nin güçlü dalına sımsıkı sarılarak yolumuza devam edeceğiz. Bu sürece emeği geçen bütün yoldaşlarımızı destek vermeye çağırıyorum. Bizleri halkları iktidara taşıyacak kapıyı aralayacağız.'

'HDP bütün halkların başarısını ilan edecek'

'HDP bütün halkların başarısını ilan edecek'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, alkışlarla çıktığı sahnede, adaylık için başvuran herkesi kutlayarak, aday olamayanları kucakladığını belirterek, sözlerine başladı. 'Bizler belki 550 adayla buradayız ama bizi buraya getiren yol zorlu yoldu, emeklerle gözyaşları ile geldik. Bizi buraya getiren parti şehitlerine şükran borçluyuz' diyen Demirtaş, HDP'nin emektarları, kadın ve gençlik meclisi çalışanları için de, 'Onlar isimsiz kahramanlar, bu yemekleri yapanlardır, bizler o güzel yemeği servis edecek garsonlarız. Asıl o kahramanlara selam olsun' dedi. Demirtaş hiçbir hareketin salondaki tabloya cesaret edemeyeceğini belirterek, 'Çünkü birlikte yaşamak, bütün renklerimizle yaşamaya karar vermek cesaret işidir. Ortadoğu kan gölüyken 100 yıl sonra bütün bölge emperyalizm dayatması altında iken, IŞİD vahşeti varken, kimlik siyasetinin yapıldığı bir coğrafyada alevi ile suninin el ele vermesi, Türk ile Kürt'ün el ele vererek evet bizler farklılıklarımızla HDP'yiz demek büyük bir cesaret işidir. Bu yüzden sizleri kutluyorum' dedi.

Demirtaş da, Yüksekdağ gibi adayların tanınmayan adaylar olmadığını ve alanlarda tanındıklarını belirterek, 'Ama bir kez daha HDP'nin ne olduğunu çok iyi anlatmak zorundayız' dedi.

'Bizler seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz' diyen Demirtaş, iktidarın ortamı gerginleştirdiğini söyledi. Demirtaş, ayrıca adaletsiz bir seçim olduğunu belirterek, 'Ama hiç bir siyasi parti bizim düşmanımız değildir, tamamı ile insani ve dostane ilişkilerle bu kampanyayı yürüteceğiz. Biz fikirlerimizle varız. Sizler bütün dayatmalara rağmen ısrarla, inatla, zaza ve laz inadıyla çalışacaksınız. Bizlerin büyük özlemleri, umutları var, Türkiye artık barışa doğru istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız. Çünkü HDP'nin başarısı sadece HDP'nin başarısı olmayacak. Şengal'den Kobanê'den bütün Ortadoğu'nun ve hakların başarısıdır. 7 Haziran akşamı herkes HDP'nin meşesinin yeşilliği ile renkler istiyoruz. O akşam işçiler, çalışanlar, memurlar, içlerine huzur dolmuş bir şekilde evet bizler kardeş kavgasını bitirecek, işsizliği bitirecek, barışı getirecek güne uyandık desinler. Oy veren de vermeyen de o sabah mutlu ve huzurlu uyansın istiyoruz. HDP bütün halkların başarısını ilan edecek' dedi.

'Sizler bu partinin temsil ettiği bütün değerlerini vekaleten üstlenmiş adaylarsınız' diyerdek salondakilere seslenen Demirtaş, 'Sizler sadece Türk, Kürt, Alevi, Suni, Çerkez, Laz değilsiniz, herkessiniz. Suni arkadaşlarımız sizler herkesten çok Alevilerin haklarını savunacaksınız, bir arada, adil, eşit yaşam nasıl olur, seçim kampanyasında göstereceğiz. Tek bir kimliğimiz yok her birimizin birden fazla kimliği var, hakikilikten söz ediyoruz, ondan asla taviz vermeyeceğiz. Bizler halkın içinden çıkmış adaylar değiliz, halkın bizatihi kendisiyiz, o yüzden halk meclise diyoruz' dedi.

Kadın adaylara da değinen Demirtaş, HDP'nin kadınlarının kadın özgürlük bilincini yükselttiğini söyleyerek, 'Biz ilerledikçe diğer partiler bizi takip edecekler. Bizler öncülük ettikçe bakın HDP'de neler oluyor diyerek onlarda bizi takip edecek' diye konuştu.

Gençlerin de en büyük bedeli ödeyerek bu mücadele de yer aldığını belirten Demirtaş, gençlerin yeni yaşamın şifresini her yerde herkesin kulaklarına fısıldayacağını söyledi.

Adaylara da uyarıda bulunan Demirtaş, 'Attığınız her adım, söylediğiniz her söz, Türkiye halklarını, ezilenlerini temsil etmeli' dedi. 'Barajı aşar aşmayız ama bu mücadeleyi layıkıyla yürütmeliyiz' diyen Demirtaş, 'Sizleri Allah utandırmasın, Allah yolunuzu açık etsin' sözleriyle konuşmasını bitirdi. Demirtaş, konuşmasının hem başında hem de sonunda Kürtçe de konuştu.

T24 - Evrensel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

"bizler" ve "sizler" tanımının öne çıkarıldığı ülkemize çok yakışan bir parça olmuş .

Deneri

Harika olmuş,eğlendirdi :D renkli bir çalışma. 0:30 ''Biz'ler Türküz'',''Biz'ler Lazız'', ''Biz'ler kızılbaş'',''Biz'ler Romanız'' helal olsun.

d.

acıtasyon yok! vallahi beğendim..