HDK Seçim Partisini Kuruyor

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

HDK SEÇİM PARTİSİNİ KURUYOR.

HDK SEÇİM PARTİSİNİ KURUYOR.

Halkların Demokratik Kongresi Parti Kuruluş Hazırlıklarını ileri bir aşamaya getirmiş bulunuyor. Kurucular kurulu için yapılan çalışmayı sonuçlandırma aşamasındayız.

Daha önce karar alındığı üzere hedef, partinin kuruluşunu ekim ayının ilk yarısında gerçekleştirmektir. Partinin Ekim ayında kuruluşu gerçekleştirilecek, ardından il yönetim kurulları atamaları yapılacak, İl, İlçe ve Belde kuruluşları tamamlanarak Mart 2013’de Genel Kurulunu bitirmiş olarak seçimlere girmeye hak kazanmış bir parti olacaktır. HDK Bileşeni olan tüm güçlerimizle Türkiye’nin her tarafında bu parti ile seçimlere gireceğiz.

Yerel seçimlerin 2013 Ekiminde yapılacağı düşünüldüğünde, hızlı hareket etmemiz ve yasal tüm prosedürü sağlam olarak ve zamanında yapmamız gerekli ve zorunludur.

Bir kez daha hatırlatacak olursak, HDK bileşeni durumunda olup parti kuruluşunda yer alacak her siyasi parti, oluşum ve birey kurucular kurulunda yer alabilir. Genel Meclis üyesi olan bağımsız her arkadaş kurucular kurulunda yer alabilir. Kurucular kurulunda yer alan her arkadaş daha sonra oluşacak parti kurullarında dilerse yer alabilir. İsteyen arkadaş sadece kurucu olarak görevini sürdürebilir.

Siyasi parti ve oluşumların 1 kadın 1 erkek olmak üzere iki kişi ile temsiliyeti karara bağlanmıştır. (Bu iki kişinin kadın olması partimizde kadın temsiliyetini arttırmış olacaktır ve bu özlenen bir tablodur)

Bilindiği gibi kurulacak partinin özgünlükleri var. İşleyişi, rolü ve amaçları bakımından HDK’nin amaç ve çalışmaları ile uyum içinde olan, HDK Genel Meclisi ve yerel meclislerinin çalışmalarını temel alan bir parti olacaktır. Kurulacak partiyi ilk genel kurula kadar temsil etme yetkisine Kurucular Kurulu sahiptir.

Kurucular Kurulu’nda görev alacak arkadaşlar HDK Genel Meclisi ve HDK Yürütmesi ile uyum içinde çalışmaları için gerekli düzenlemeler yapılacaktır. Mücadelenin ihtiyaçlarını karşılayacak ve kolektif çalışmayı güçlendirecek yol ve yöntemler esas olacaktır. Yasal olarak uyulması gereken zorunluluklar bir yana, HDK’nin başından beri özen göstererek ilerlettiği demokratik işleyiş temel alınacaktır.

Parti Kurucuları olarak görev alacağını beyan eden arkadaşların listesi aşağıdadır. Ancak bu liste henüz tamamlanmamıştır. Parti kuruluşunda yer alacak milletvekili arkadaşlarımızın durumu da bir netlik kazanacaktır. Yer alacağını söyleyip iletişimden kaynaklı nedenlerle sonuçlanmayan isimler olduğu gibi, hala görüşülen arkadaşlar da var. Dahası, HDK bileşeni olan siyasi partiler ve siyasi oluşumlar henüz görev alacak ikişer kişiyi belirleyip komisyona iletmiş değiller. Bu eksiklerin 3 Ekim Çarşamba gününe kadar tamamlanmasını ve arkadaşlarımızın gerekli evrakları temin için hızlı hareket etmelerini arzu ediyoruz.

Çarşamba Günü saat 18:00’de Kurucular Kurulu ile MMO Toplantı salonunda yapacağımız toplantıda partinin adı, amblemi, partinin eş genel başkanları gibi zorunlulukları da tartışmayı ve sonuçlandırmayı amaçlıyoruz.

İlk genel kurula kadar olan sürecin eksiklerimizi telafi etmede değerlendirilecek bir süre olduğunu düşünüyoruz. Ancak seçimlerden 6 ay önce tüm işlemlerini bitirmiş ve seçime girme hakkını elde etmiş bir parti olarak kamuoyuna ilanımız önemli.

Kurucular kurulunda yer alacak arkadaşların milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmaları gerekiyor. Parti en az 30 kişi ile kuruluyor, üst sınırı yok. Nüfus Kaydı Örneği, İkametgah belgesi ve Sabıka kaydı ile birlikte, siyasi parti kurmaya ilişkin el yazıları ile yazıp imzaladıkları beyannameyi hazırlamalarında yarar var.

Toplantı. 3 Ekim 2012
Saat: 18:00
Adres, : MMO Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sok. No:9 / 2 34433 BEYOĞLU İSTANBUL.

HDK Parti Kurucular Kurulu Listesi

1. Ahmet Telli (Şair)
2. Akın Birdal (Eski Milletvekili)
3. Ali Kenanoğlu
4. Ata Soyer (Dr)
5. Ayça Damgacı (Sinema oyuncusu)
6. Celal Ovat (Sendikacı)
7. Cengiz Güleç (Akademisyen)
8. Ertuğrul Barka (Kimya Mühendisi)
9. Ferhat Tunç (Müzisyen)
10. Fevzi Argun (Gazeteci)
11. Günay Kubilay (Eğitimci)
12. Haci Orman (Gazeteci)
13. Hakan Tahmaz (Gazeteci-Yazar)
14. İsmail Bulca (Dr.)
15. Kemal Aytaç (Hukukçu)
16. Mehmet Türkay (Akademisyen)
17. Metin Boran (Tiyatro Yönetmeni)
18. Nurhayat Farimaz (Muhtar)
19. Orçun Masatçı (Tiyatro oyuncusu)
20. Önder Çakar (Senarist)
21. Özgür Müftüoğlu (Akademisyen)
22. Sevil Demirci (Sinema )
23. Sezai Temelli (Akademisyen)
24. Suavi (Müzisyen)
25. Şükrü Erbaş (Şair)
26. Tevfik Taş (Şair)
27. Tuma Çelik
28. Yavuz Önen (Mimar)
29. Yılmaz Demiral
30. Yunus Zoraloğlu Akademisyen
31. Yusuf Çetin (oyuncu)
32. Yusuf Gürsucu

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulSinemaTiyatro
Görüş Bildir