Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hazırlıklı Olun: Robotlar, Virüsler ya da Doğal Felaketler İnsanlığın Sonunu Getirebilir!

151PAYLAŞIM

Oxford Üniversitesi'nden araştırmacıların hazırladığı Global Felaket Riskleri raporuna göre geleceğimize dair endişeli olmamız için epey sebep var!

Raporda hükumetlerin yapay zekânın ve robotların yükselişi, biyolojik silah olarak kullanılabilecek ölümcül virüsler gibi insanlığı tehdit eden felaket dalgalarına karşı yeterince hazırlıklı olmadığı tespit edildi. Süper volkanlar, gök taşı çarpmaları ve nükleer savaş konusunda da durum pek iç açıcı değil...

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü Global Felaket Riskleri raporuna göre, riskler, insanlığın yüzde 10’undan fazlasını yok etme tehdidine göre derecelendirildi.

Raporda, hükümetler bu risklerin birçok jenerasyonun tecrübe etmediği yeni tehditler olması bakımından uyarıldı. 

Oxford Küresel Öncelikler Projesi Direktörü Sebastian Farquhar, 

“Ufukta bazı şeyler var, bunlar belki her yıl gerçekleşmeyecek ancak olabilirler. Dünyamız feci bir şekilde yeni baştan şekillenebilir. Tarih bize bunların çoğunun sezgilerimizin izin verdiğinden daha korkunç olabileceğini öğretti” dedi.

Rapor önümüzdeki beş yıl için en büyük riskin bir asteroit çarpması olduğunu öngörüyor.

Rapora göre küresel iklim değişikliği de insanlık açısından bir kaos ortamı yaratabilir.

Nükleer savaş riski de raporda önemli bir tehdit olarak yer alıyor.

Bir diğer tehdit unsuru ise "öngörülemeyen risk" olarak süper volkan patlamaları...

Uzun vadede "tasarlanmış" salgınlar da önemli bir risk olarak görünüyor. IŞİD vb. silahlı örgütlerin kendi ölümcül virüslerini üretebileceği düşünülüyor.

Raporda sentetik biyolojik varlıkların da, rafta hazır bekleyen ölümcül virüsler için kapı açabileceği uyarısı yapılıyor. IŞİD gibi silahlı grupların kendi hastalıklarını üretebilecekleri de vurgulanıyor ve “Bu teknolojiler halen kaygılanmak için çok pahalılar, ancak bu böyle kalmayacak” deniyor.

İnsanlığı salgın hastalıklar açısından bu derece etkileyen son felaket, 1918’de İspanyol nezlesiyle yaşanmıştı.

Henüz başlangıç döneminde olduğunu bildiğimiz "yapay zekânın" gelişimi de en büyük tehditlerden biri olarak görünüyor.

core0.staticworld.net

"İnsanlığın yaradılışın zirvesi olduğunu ya da dünyada kalmanın yapılabilecek en iyi şey olduğunu düşünmek için bir sebebimiz yok..."

Farquhar şöyle konuştu: 

“İnsanlığın yaradılışın zirvesi olduğunu ya da dünyada kalmanın yapılabilecek en iyi şey olduğunu düşünmek için bir sebebimiz yok. Bazı yapay zeka sistemlerinin gelecekte belli alanlarda insanları alt edebileceği akla uygun görünüyor. Elinizde yapay zeka gibi bir güçlü bir form olursa ve bunun tasarlanma nedeni insanlığın temel değerleri ile uyuşmazsa, olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu bilinçli olmak ya da insanlıktan nefret etmekle değil, güçlü olmakla ilgili. Amaçları şeffaf olmaz ya da yaratıcıları için net olarak ortaya konmazsa, sonuçların bazıları umduğumuzdan farklı olacaktır.”

Raporda uluslararası toplum, salgınlar, yapay zekâ ve biyoteknolojinin olası riskleri ile nükleer silahlara kısıtlama getirilmesi konularında işbirliğini geliştirmeye davet ediliyor.

Sizce insanlık için en büyük risk hangisi?

Asteroit çarpması.
Küresel iklim değişikliği.
Nükleer savaş.
Volkanik patlamalar.
Ölümcül salgın hastalıklar.
Yapay zekâ.

1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
krematoryum

Çok inançlı bir insan değilim ama yıllar önce adını bilmediğim biriyle vapur beklerken sohbet ediyorduk. Lavuk bana kurandan bir alıntı yaptı, "İnsan, kendi sonunu getirecek" dedi. He dayı he demiştim bende. Sonra da '... and justice for all' şarkısını dinledim.

Gizli Kullanıcı

insanlığın sonunu insanlık getirecek.

jonathanrhys

ee senelerdir ot gibi yaşıyoruz bizim de atraksiyona ihtiyacımız var elbet

kasimpasali-uzun-reis

Bilim-kurgu filmi gibi

aritamus

"Dünyayı dünyalılardan kurtarmak gerek"

Görüş Bildir