Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hazır Kış Gelmişken Ufukları Genişletelim: Soğuk Gecelerde Sesler Neden Daha Net Duyulur?

126PAYLAŞIM

Malum kış mevsimi geldi çattı. O zaman tam kış gecelerinde merak edeceğiniz bir sorunun bilimsel açıklamasına bakalım: Soğuk gecelerde neden sesler daha net duyuluyor?

Kaynak: http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/s...

Öncelikle ses dalgalarının soğuk ve sıcak havalarda farklı özellikler sergilediğini söyleyelim.

Daha da spesifik olmak gerekirse, ses dalgalarının hızı soğuk havada daha yavaştır. Bunun nedeniyse sesin havada basınç dalgası oluşturarak ilerlemesidir.

Soğuk havada havayı oluşturan gaz moleküllerinin kinetik enerjisi düşük olduğundan da, ses dalgaları daha yavaş ilerler.

Ses sıcak havada hareket ederken, atmosferin üst kısımlarındaki soğuk hava, ses dalgalarının yukarı doğru yön değiştirmesine neden olur.

Çünkü hızı havanın sıcaklığına bağlı olarak değişen ses dalgaları, farklı sıcaklıklardaki hava kütleleri arasında hareket ederken yön değiştirir. Bu ışığın bir ortamdan başka bir ortama, örneğin havadan suya geçerken kırılmasına benzetilebilir.

Havanın yerin yüzeyine yakın kısımlarında üst kısımlarına göre daha soğuk olduğu durumlarda, örneğin geceleri ise ses dalgaları yerin yüzeyine doğru bir nevi bükülür.

Nitekim soğuk havanın üstündeki sıcak hava katmanı, sese karşı yansıtıcı görevi görür. Bu durum sonucunda da normal koşullarda duyamayacağımız, daha uzak mesafelerden gelen sesleri duyabilmemizi sağlar.

İşte soğuk havalarda seslerin daha net olmasının ve daha fazla ses duymamızın nedeni tam olarak böyle.

Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Son esaret gibi ama rahatsız edici değil.

birkanac5

vay öylemiymiş şaşırdım

adnanskisenses

son resmin güzelliği..

melih182

biraz korkutucu sanki :D

Görüş Bildir