Hazır Giyim Markalarında 15 Yıllık Stok Tükendi!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hazır Giyim Markalarında 15 Yıllık Stok Tükendi!

Hazır Giyim Markalarında 15 Yıllık Stok Tükendi!

İndirimli alışveriş sitelerinin 2-3 yıldır hazır giyim markalarının 15 yıllık stokunu sattı...

İndirimli alışveriş sitelerinin 2-3 yıldır hazır giyim markalarının 15 yıllık stokunu sattığını ve bugün ürün sıkıntısı çektiğini belirten İpekyol’un sahibi Yalçın Ayaydın, “Eskiler eridi. Artık stok fazlası da yok. Para verip onlara özel üretelim istiyorlar” dedi

Private shopping olarak anılan indirimli alışveriş sitelerinin varlığını tehlikede gören Ayaydın-Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Maalesef herkes sarhoş bir şekilde atladı ve çok internet yatırımı yapıldı. 3 yıl içinde private shopping’de bütün dengeler değişecek” dedi.

Hazır giyimcide stok bittiği için artık bu sitelere özel üretim yapılması yönünde teklif getirildiğine dikkat çeken İpekyol, Machka ve Twist markalarının sahibi Ayaydın, şöyle devam etti: “Geçen 2-3 yıl boyunca son 15 yılın bütün stokunu sattılar. Birikmiş mallar, bugüne kadar yapılan hatalar eridi. O kadar çok eski ürün vardı. Bugün herkes bilinçlendi ve satabileceği kadar üretiyor. Önümüzde para konup ‘Bizim için üret’ deniyor ama bu siteler aracıydı. Konsinye alıp satıyordu. Cebinden bir şey çıkmıyordu. Şimdi ürün parası da verip nasıl dönecekler? Zaten yüzde 20 ile çalışıyorlar. Devamlı hisse satmak bir yere kadar. Bitince ne olacak?”

'DURUMU GÖRÜP TRENDYOL'U BIRAKTIM‘

Yatırımcısı aynı zamanda üretici de olan alışveriş sitelerinin avantaj kazandığı yorumunu yapan Ayaydın, “Geleceği gördüğüm için Trendyol’daki hissemi satıp 1V1Y.com’a ortak oldum. Kiğılı, Desa, Hotiç gibi perakendecilerle birlikte yol almaya karar verdik. Stok sıkıntısı çekilen şu günlerde de 1V1Y.com’a ürün veriyorum. Önce can sonra canan” diye konuştu.

AKADEMİYLE ORTAÖĞRETİM MEZUNLARINA İŞ VERECEK

2012’de yüzde 23 büyüdüklerini ama 2011’e kıyasla karın yüzde 50 erdiğini söyleyen Yalçın Ayaydın, “2013’e ise pembe tabloyla bakıyorum. Her şey daha iyi olacak” dedi. Toplam 142 mağazaları olduğunu, bu yıl 23 yeni mağaza açacaklarını belirten Ayaydın, yeni projesini şöyle anlattı: “İŞKUR ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle bir Kariyer Akademisi hazırladık. Sektörümüz satış danışmanı konusunda lise mezununa sıkışmış durumda. Artık çalışanları paylaşamıyoruz. İhtiyaç büyük. Bu projeyle ortaöğretim mezunlarını yabancı dil dahil 3.5 aylık eğitimden geçirerek asgari ücretle iş sahibi yapacağız. Satıştan bölge müdürlüğüne kadar yük­se­le­bi­le­cek­ler. İlk programa 300 kişi alınacak. Yılda 900 kişiye çıkacak. Bu proje kalıcı olacak ve belki bir gün sektör için bir havuza dönüşecek.”

ELENA MIRO GELİYOR

İtalyan ortağı Miroglio’nun giyim markası Motivi’nin Türkiye pazarından çıkmasını “Koleksiyon olarak Türkiye’ye çok fazla hitap etmedi” şeklinde değerlendiren Ayaydın, “Miroglio’nun büyük beden markası Elena Miro’yu birlikte getireceğiz. Grup bünyesinde yer alacak. Kesin karar verilince ilk mağaza bu yıl açılır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir