Hayvanları Denek Yapan Markaları Kullanan Influencer'lar Sosyal Medyada Duyarlı Paylaşım Yapınca Tepki Topladı

630PAYLAŞIM

Sadece biraz tutarlılığa ihtiyacımız var.

Cruelty-free kavramı son yıllarda sıkça gündeme geliyor.

Pek çok ilaç, temizlik ve kozmetik firması ürünlerini piyasaya sürmeden önce veya raftayken yaptıkları çalışmalarda hayvanları denek olarak kullanıyor. Bazı firmalar bu deneyleri yaparken hayvanlar üzerinde test etmiyor ve bu ürünlerin üstüne "cruelty-free" ibaresi ekliyor. Bu ibare veya tavşan resmi bulunan ürünler hayvan dostu olarak işaretlenmiş oluyor.

Tüm dünyada çeşitli kuruluşlar sürekli hayvan dostu, cruelty-free ürünler kullanılması ve büyük markaların da testlerden vazgeçmesi için bilinç kazandırmaya uğraşıyor.

Ancak ne yazık ki pek çok marka hala deneylerinde hayvanları kullanmaya ve onlara acı çektirmeye devam ettiriyor. Bunun sebebini de açıklayalım; pek çok markanın hayvan deneylerine devam etmesinin sebebi Çin pazarı. Çin, global markalar için çok büyük bir pazar ve bir markanın Çin'e girebilmesi için hayvan deneyi yapması şart koşuluyor. Çin'in bu anlamsız ve katı politikası yüzünden pek çok marka hayvan deneyinden vazgeçemiyor.

The Humane Society kuruluşunun geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir kısa film, yine dikkatleri bu konuya çekti.

Denek hayvanı olarak çalışan tavşan Ralph'in çektiği acılara rağmen ses çıkarmadan yaşadığı zorlukları anlattığı bu film tüm dünyada yankı uyandırdı.

Kısa filmin etkisi kısa sürede yayıldı ve pek çok influencer bu videoyu paylaştı.

Ünlü influencer'ların bu videoyu paylaşması, sosyal medyada tepki topladı.

Bu tepkinin sebebi normalde sürekli cruelty-free olmayan markaları kullanan ve reklamını yapan fenomenlerin, sanki bu zulme karşıymış gibi bir tavır takınmasıydı.

Üstelik bu videoyu paylaştıktan sonra da her zamanki paylaşımlarına devam etmeleri pes dedirtti.

Örneğin kürk giymek eskiye oranla günümüzde çok daha fazla ayıplanan bir davranış. Çünkü sahte kürk var ve kürk popüler bir giysi değil.

Ancak söz konusu hayvanlar üzerinde test olunca pek çok insan tutarlı olamıyor. Çünkü sadece kozmetik değil; ilaç ve temizlik sektörü çok büyük ve milyonlarca farklı ürün çeşidi mevcut. Dev şirketlerin yönetiminde olan bu sektörlerde sadece "cruelty-free" ürün aramak kişi için biraz zor oluyor. Alışveriş alışkanlıklarının tamamen değişmesi gerekiyor.

Influencer'lar da alışverişten para kazandıkları için bu konuda ikiyüzlü bir tutum içine giriyorlar.

Aslında fenomenlerin bu videoyu paylaşarak firmaların dikkatini çekmeye ve hayvan deneylerini sonlandırmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyleyenler de var.

Ancak başta da belirttiğimiz gibi bu büyük endüstri birkaç küçük tepkiyle değişmeyecek; öncelikle Çin'in bu konudaki tavrını değiştirmesi, bu sırada da insanların alışveriş alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekiyor.

Bazen duyarlı rolü yapmak yerine sessiz kalmak bile daha doğru duruyor.

Herkesin her konuda duyarlı görünmek zorunda kaldığı sosyal medya insanları tuhaf bir hale getirdi.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Sosyal Medya Fenomenlerinin Dikkat Çekeyim Derken Zaman Zaman Kantarın Topuzunu Kaçırdığını Gösteren Örnekler - onedio.com
Sosyal Medya Fenomenlerinin Dikkat Çekeyim Derken Zaman Zaman Kantarın Topuzunu Kaçırdığını Gösteren Örnekler - onedio.com
Şaşırdık mı, Ne Yazık ki Hayır: Irkçılık Karşıtı Protestoları Kişisel Reklamına Dönüştüren Ünlüler ve Fenomenler - onedio.com
Şaşırdık mı, Ne Yazık ki Hayır: Irkçılık Karşıtı Protestoları Kişisel Reklamına Dönüştüren Ünlüler ve Fenomenler - onedio.com
Son Zamanlarda İnanılmaz Şekilde Popülerleşen Sosyal Medya Çekilişleri Tartışma Konusu Oldu - onedio.com
Son Zamanlarda İnanılmaz Şekilde Popülerleşen Sosyal Medya Çekilişleri Tartışma Konusu Oldu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ortalik-karisik

resmen beyinsizliklerini ortaya koymuşlar ve takipçilerinin ayyy ne kadan minnoş hareket diyip bundan duyar kasacaklarını sanmışlar ama iyi giydirmiş aklı başındakiler iyi olmuş.ayrıca bu çin ne diye hayvan deneyince diretiyormuş acaba milyar insan var lan elinde bırak denek olmak isteyen gönüllü illa bulunur sizin oralarda zaten insan nüfusu azalsın diye salmadınız mı bu corona denen belayı hayvanları rahat bırkaın artık ya bilmem kaç bin yıl yeterince anasını ağlattık hayvanların yaşam alanlarına biz çöreklendik artık bi rahat bırakın

mso-1453

Yani Güzel birşey yapmış ama yorum yapanlarda haklı yani hem söv hem sev oluyor

tirtilsavar

İnsanın kendisini bile kandirmaya başlaması ne korkunç.vegan olup hiçbir zulme ortak olmamak ne kadar huzur vericiyse,bu ikiyüzlülüklere şahit olmak o kadar acı verici.

deadpoet

Tırtıll vegan süt tüketiyor musun, tüketiyorsan evde kendin mi yapıyorsun, dışardan mı temin ediyorsun ? Tadı benzer mi normal süte yerini doldurabiliyor mu ?

arsenic

Bu kadın ya da adam vegan falan değil. Kendisi ağır sokak köpekleri savunucusu ilginç bir kişilik. Sokakta başıboş köpek olmaz. Hem hayvan hem insan için tehlikeli dediğim için bana saldırdı. Benimle tartışması ve ben kendisinin bu konudaki ikiyüzlülüğü yüzüne vurduğum için aniden, o anda vegan oldu. Şimdi inkar edecek vs ama yıllardır vejeteryanlk, veganlık haberlerine tek yorum yapmamış biri. Ama her sokak köpeği haberine yorum yazar.

tirtilsavar

Deatpoet merhaba.soya sütü Badem sütü denedim veganliga geçişimde bundan 15 sene kadar önce.benim beslenme seklim açısından çok elzem olmamakla beraber deneyebilirsiniz.evde bad m sütünü kendiniz de hazırlayabilirsiniz.ben geçişimde yavas yavaş değil birden kestim tüm hayvansal ürünleri.bunyem açısından şanslıydım.dusunuyorsaniz eğer,önce gerekli araştırmayı yapın.alternatifleri öğrendikten sonra sorun yaşamayacağınızı dusunuyorum.b12 ya da kalsiyum sorunu hiç yaşamadım.ama vücutta mevcut bir eksiklik var ise başta zorlayabilir.lutfen vegan vitamin ve mineral alternatiflerini araştırıp öyle geçiş yapın.saygilar

tirtilsavar

Deniz lütfen beni rahat bırakın.bakin lütfen eğer merak eden arkadaslara vegan beslenme deneyimleriniz varsa paylaşın.yoksa bezdiriyor beni sürekli kavgaCi haliniz.mafem vejetaryensiniz,deneyimlerimizi paylasalim.tanimadiginiz biri hakkında nasıl bu kadar emin konusabiliyorsunuz?lütfen fayda sağlayalım birbirimize.tatsiz konuşmalar geçti evet ama hepimiz gerginiz üzgünüz.uzatmayalim.

sentouin

Can boğazdan gelir yiyin yiyin balıkta yiyin, ette yiyin, kemiğin iliğini hüüüüp diyede çekin

sentouin

bir de balığın kafasını yerken beynini hüüp diye çekmek işte o lezzet muazzam

albusseverus

Bu instagramdaki kadın fenomenlerin hepsi böyle..Kendilerini olmayan bi bedende gibi gösterip bir çok genç kızın onları görerek depresyona girmelerine neden olurlar..Sonra da sosyal medyanın dayattığı güzellik algılarına güya karşı dururlar..Hepsi iki yüzlü berbat insanlar..Bunalrın para için yapmıcağı hiçbir şey yok..Bu sosyal medya ve buradaki hiçbir vasfı olmayan fenomenler cidden midemi bulandırıyolar.

lilimili

Influencerların yarısı zaten boş beleş insanlar, bu iki yüzlülükleri şaşırtmadı. Bunun üstü gerçek kürk sevdalısı Bülent Ersoy'un parasını hayvanlar için bağışlaması oluyor.

mso-1453

aynen

Görüş Bildir