Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayvancılıkta Alternatif Alanlara Yatırım Potansiyeli

0PAYLAŞIM

Hayvancılıkta Alternatif Alanlara Yatırım Potansiyeli

ANKARA Anadolu Ajansı - DENİZ ÇİÇEK - Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni yatırım olanakları arayanların arıcılık, kaz yetiştiriciliği ve ipek böcekçiliği gibi seçenek alanlara yatırım yapabileceğini bildirdi.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlık, hayvancılık ya da değişik alanlara yatırım yapmak isteyenlere yol gösterici olması emeliyle 3 ayrı rapor hazırladı.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporlarda, arıcılık ve arı mahsulleri yapımı, ipek böceği besleme konutu ve dut bahçesi kuruluşu ile kaz kümesi kuruluşu gibi alanlarda yatırım potansiyeli bulunduğu bilgisi verildi.

  • "Kaz yetiştiriciliği kazanç kapısı olabilir"

Raporda, kaz yetiştiriciliğinin dünyada ticari emelle yapılan ve ülkelere ekonomik katkı sağlayan bir alan olduğu belirtilerek, "Ülkemiz, kaz varlığı açısından büyük bir popülasyona sahip olmasına karşın kaz yetiştiriciliği profesyonellikten ve ticari emelden çok uzaktır. Ülkemizde kaz yetiştiriciliği sektöründe aile firmacılığı modeli yaygın olup, damızlık kaz firması ve ticari kaz firması oldukça az rakamdadır. Son teknoloji kuruluşlar ve çağdaş entegrasyonlar sayesinde kaz yetiştiriciliği, yurttaşlarımız için bir kazanç kapısı olabilir." ifadelerine yer verildi.

Profesyonel olarak kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere yol gösterilmek istenildiği vurgulanan raporda, bu alanda yetiştiricilik yapmak isteyenler için kaz kümesi üretiminden kaz civcivlerinin bakımına ve kaz kesimine kadar her mevzuya ait ayrıntılı bilgiler yer aldı. Raporda, kazdan elde edilebilecek et, yumurta ve tüy gibi mahsullerin ekonomik potansiyeline ve karlılığına işaret edildi.

  • "Arı mahsullerinin katma kıymeti yüksek"

Arı yetiştiriciliğine ait raporda da Türkiye'nin nebat örtüsünün arı yetiştirmeye çok uygun olduğu ifade edildi. Raporda, "Özellikle arıcılık faaliyetlerinde ballı nebat spektrumu, bal yapımımızı pozitif doğrultuda etkilemektedir. Günümüzde halihazırda hatırı sayılır rakamda bal üreticisine sahibiz fakat bal ve bal mahsulleri, arzın her geçen gün sabrederek çoğaldığı bir sektördür. Bu alanda yapılacak yatırımlar, üreticinin hasılat elde etmesini sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bal, polen, arı sütü, propolis, arı zehri ve arı ekmeği gibi arıcılık mahsullerinin ekonomik potansiyeline işaret edilen raporda, şu bilgilere yer verildi:

"Bal dışındaki arı mahsullerinin katma kıymeti yüksek olup son zamanlarda besin dayanağı olarak kullanılmasının yaygınlaşması bu mahsullere olan arzı, eminliğe olan lüzumu artırmaktadır. Sabit bir alan üzerine kendiliğindene yeterli olacak biçimde alet-donanımla donatılacak entegre bir arı çiftliğinde arı mahsullerinin yapımı yapılarak, hijyenik koşullarda koli ve paketlenerek muhafazası sağlanacak ve perakende maliyetine satışa sunulabilecek dijital platformda rekabetçi bir sistemde hasılat elde edilecektir."

  • "İpekte büyük kazanç hacmi var"

İpek haşereyi imaline ait hazırlanan raporda ise şunlar kaydolundu:

"Dünyada tekstil sektörünün en bedelli materyallerinden biri olan ipek, imalinin başka materyallere göre az olmasına karşın çok büyük bir kazanç hacmine sahiptir. Ülkemiz yaş koza ve tohum yapımında dünyada ilk 10'da yer almaktadır. Son yarıyıllarda natürel mahsullere çoğalan arz ve ipek imaline dinlenen gereksinim doğru orantılıdır. Türkiye, ipek imalini artırma potansiyeline sahiptir ve yatırımcılarımız bu potansiyele gereken alakayı göstermelidir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir