Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar Soruşturması: 'Korktuğum İçin Hiç Kimseye Anlatmadım'

 > -
Abone ol

Geçtiğimiz pazar günü basına korkunç bir olay yansıdı. İddialara göre Ankara, Haymana ilçesinde bir okul müdürü, okulun pansiyonunda öğrencilere cinsel taciz ve istismarda bulunuyordu. 

Olayın detayları mağdur öğrencilerin ifadeleriyle bugün ortaya çıktı. Üç öğrencinin ifadeleri pedagog eşliğinde alındı. Öğrenciler verdikleri ifadede kendilerine istismarda bulunan müdürün olayı başkalarına anlatmamaları için baskı yaptığını söyledi. Hakkında soruşturma başlatılan okul müdürü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı...

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, tacizle ilgili soruşturma dosyasında yer alan iddialara göre, okul öğrencileri “okul müdürünün erkek öğrencilere tacizde bulunduğu” iddiasıyla 29 Kasım 2016’da BİMER’e şikâyette bulundu. 

Haymana Cumhuriyet Savcılığı 20 Ocak’ta soruşturma dosyası açarken idari tahkikat da devam etti.

MEB tarafından görevlendirilen müfettişler aracılığıyla yürütülen soruşturmada iddiaya göre BİMER’e başvuran öğrenci sayısı 100 civarındaydı.

Haberi geçtiğimiz pazar günü Birgün gazetesinin eğitim muhabiri Serbay Mansuroğlu duyurmuştu.

Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar İddiası: 100’e Yakın Öğrenci BİMER’e Başvurmuş - onedio.com
Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar İddiası: 100’e Yakın Öğrenci BİMER’e Başvurmuş - onedio.com

Olayın basına yansımasının ardından Ankara Valiliği şu açıklamayı yaptı: "Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır"

Çocukların pedagog eşliğinde ifadeleri alındı: "Yapmış olduğu cinsel temaslar ve fiilleri kimseye söylemememi istedi.”

Mağdur öğrencilerden F.O. verdiği ifadesinde özetle şunları söyledi:

 “Köylümüz olması sebebiyle bana yakın davrandı. S.K., 9 ve 10. sınıfta okuduğum zaman zarfında defaten bizlere yönelik cinsel temaslarda bulundu. 1-2 defa kendisi ile aynı yatakta yattık. Korktuğum için hiç kimseye anlatmadım. S.K, yapmış olduğu cinsel temaslar ve fiilleri kimseye söylemememi istedi.”

Yine mağdur öğrencilerden G.D'de ifadesinde okul müdürünün kendisine ve arkadaşlarına yönelik cinsel istismarda bulunduğunu doğruladı.

BİMER’e şikâyette bulunan öğrenci K.Ç.’nin ifadesi ise şöyle👇

“İlk geldiği yıl eşi Edirne’de görev yaptığı için iki haftada bir Edirne’ye gidiyordu. Okul müdürü S.K. benim köylüm ve uzaktan akrabam olur. Geçen yıl F.O., ağlayarak yanıma geldi. S.K.’nın cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Arkadaşlarla araştırdık, BİMER’e başvurduk. S.K. beni çağırdı, ‘Biz akrabayız, ben sana maddi-manevi destek veriyorum. Niye böyle dedikodu yapılıyor’ diye beni fırçaladı.”

Soruşturmada ifadelerine başvurulan 10 öğretmen ise okul müdürü hakkındaki iddialardan haberdar olmadıklarını belirtti.

Okul müdürü savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı...

Dosyayı yeni devralan Cumhuriyet Savcısı Rıdvan Özkan ifadelerini aldığı öğrencilerin istismar iddialarını yinelemesi üzerine açığa alınan okul müdürü S.K hakkında dün gözaltı talimatı vermişti. 

Ankara, Haymana’da bir lisede 100 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan okul müdürü S.K. savcıya verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir