Haydi İskoçlar Bunu Da Açıklayın!

-

Haydi İskoçlar Bunu Da Açıklayın!

İskoçya Parlamentosu eşcinsel evliliği onaylarken gökkuşağı çıktı!

İskoçya parlamentosu, dün eşcinsel evlilikleri ve sivil partnerliği serbest bırakan yasa tasarısını 105′e karşı 18 oyla kabul etti. Yasa tartışılırken parlamento binasının üzerinde gökkuşağı çıkması da ülkede gündem oldu. Şimdi tasarının yasalaşması için Kraliçe’nin onaylaması bekleniyor.

Evlilik eşitliğini kabul eden İskoçya’da Sağlık Sekreteri Alex Neil, “Bugün çok önemli bir şey yapıyoruz. İskoçya’dan dünyaya açık bir şekilde ve yüksek sesle karşı cinsten çiftlerin aşkını tanıdığımız gibi eşcinsel çiftlerin aşkını da tanıdığımızı ilan ediyoruz” diye konuştu.

2008’den beri evlilik eşitliği kampanyası yürüten İskoçya Eşitlik Ağı da yasayı LGBTİ hareketi için bir mihenk taşı olarak değerlendirdi: “1980’den beri eşcinselliğin suç olduğu bir ülkede yetişen birçok kişi için çok duygusal bir an. İskoçya, dünyadaki en gelişkin evlilik eşitliği yasasına sahip olduğu ve tüm dünyaya sağlam bir mesaj gönderdiği için gurur duymalı.”

Bianet’in haberine göre, yasa tasarısı, İngiltere’deki evlilik eşitliği yasasından farklı olarak trans bireyler için çok daha fazla koruma sağlıyor. İskoçya’da evli olan trans bireyler, cinsiyet geçişlerini yasal olarak tamamlamadan önce eşlerinin rızasını almak zorunda kalmayacak.

Ayrıca yasa, dini grupların eşcinsel evlilik kıymama hakkını da koruyor.

İskoçya’nın da yasayı kabul etmesiyle, Britanya’da evlilik eşitliğinin olmadığı tek ülke olarak Kuzey İrlanda kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir