Haydi Durma Göğe Bakalım! Ve Mars'ta Gökyüzünde Neler Var Görelim

2PAYLAŞIM

Dünya'da da olsa Mars'ta da olsa gök çok güzel, öyle değil mi?

Kaynak: Şeyma Dinç

1997 senesinde Pathfinder aracı Mars'a gitmeden önce Hubble Uzay Teleskobu'ndan elde edilen görüntüler Mars'ta temiz ve net bir atmosfer olduğuna işaret eder.

Hatta bilim insanları yüzeyden bakınca gökyüzünün mavi görülebileceğini dahi düşünür. Ancak yüzeye inildiğinde durumun tam tersi olduğu anlaşılır. Çünkü Mars'ın atmosferi Dünya'ya kıyasla oldukça incedir ve bu yüzden Mars'ta gökyüzü oldukça farklı görünür.

Bizim nitrojenli ve oksijenli atmosferimize karşın Mars'ın atmosferinde karbondioksit baskın. Ve ayrıca atmosferlerimiz ışığı farklı yönlerde kırmaktalar.

İşte bütün bunlar yüzünden efendim Mars'ta olsaydınız ince taneli, parlak kırmızı tozların bulunduğu, soluk pembe renge sahip bir atmosfer görecek ve romantik romantik mavi günbatımları seyredecektiniz.

Peki gökyüzüne bakalım ama hava açık yani bulutsuz mu olacak? Cevabı vermeden videoya bir göz atalım.

Evet efendim gördüğünüz üzere Mars'ta bulut gözlemlememiz çok olası bir şey. Mars'ın orta atmosferinde bulut oluşumunun esas sebebi ise meteorlar.

Nasa'dan Victoria Hartwick ve ekibinin yaptığı araştırma gösterir ki Mars'ın atmosferine her gün ortalama 3 ton meteor girip parçalanır. Ve tahmin edersiniz ki bu oldukça büyük hacme sahip ve havada asılı kalan toz bulutları anlamına gelir. Kısacası Mars'ın bulutlarını işte bu toz parçaları oluşturur.

Ancak dostlar şu uyarıyı da yapmadan geçmemek lazım, oldu ya Mars'a gittiniz içeceğinizi aldınız, uzandınız biraz göğe dalacaksınız...

Gökyüzünde 1800 km uzunluğunda ve 150 km genişliğinde, fotoğrafta da rahatlıkla seçebileceğiniz bir bulut ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni aslında sizin bulunduğunuz yerdeki Arsia Mons Volkanı'nın hava parselini yukarıya doğru bir harekete zorlaması.

Mevzubahis bulutun Avrupa Uzay Ajansı'ndan gelen görüntüleri de şöyle efendim. Bence güzel görünüyor, varsa vaktiniz hiç bozmayın keyfinizi uzun uzun seyredin bu güzel geçişi!

Gerek kızıl güzelliği gerekse bize yakınlığı ile bin yıllardır ilgi çekici olan Mars, insan için hala önemini korumakta dostlar.

Bu yüzden onlarca uzay aracı ya gezegenin yüzeyinde ya da yörüngesinde araştırma yapmakta. Peki ne mi arıyorlar orada? Atatürk'ün söylediği gibi istikbali!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Her Güzel Şey Bitermiş! Evrenimizin Nasıl Yok Olacağına Dair 3 Teori - onedio.com
Her Güzel Şey Bitermiş! Evrenimizin Nasıl Yok Olacağına Dair 3 Teori - onedio.com
Uydumuz Ay Olmasaydı Ne Olur ya da Ne Olmazdı Acaba? - onedio.com
Uydumuz Ay Olmasaydı Ne Olur ya da Ne Olmazdı Acaba? - onedio.com
Katolik Kilisesi'nin Dünya'nın Döndüğünü Tam 359 Yıl Sonra Kabul Ettiğini Biliyor muydunuz? - onedio.com
Katolik Kilisesi'nin Dünya'nın Döndüğünü Tam 359 Yıl Sonra Kabul Ettiğini Biliyor muydunuz? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir