Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haydi Doğaya Yardım Edelim! Arıların, Yani Doğal Olarak Dünya Kurtuluşu İçin Bir Saksı Çiçek

-

Arılar uzun yıllardır doğada bıkmadan sadece kendi besinini üretmek için değil, bizim için de lezzetli yiyeceklerin yetişmesine yardım eden ve ağzımızın tadı, birçok hastalığın da şifası olan balın üreticileri. Son yıllarda dikkat edileceği üzere bu faydalı ve çalışkan dostlarımızı nesli tükenme tehdidi altında. Bizler küçücük ve aynı zamanda yine bizim için faydalı olacak bir yöntemle onlara bir nebze yardım edebiliriz.

Arılar hiç durmadan çalışıyor

Arılar dünyamız için adeta bir mimardır. Onlar çiçeklerden ve meyve ağaçlarından topladığı nektarları toplar ve vücutlarındaki bal midesinde kimyasal değişime uğratarak bu lezzetli ve sağlıklı yiyeceği üretirler. İşlerini burada bitirmeyip ayaklarına yapışan polenleri diğer bitkilere taşıyarak döllenmeyi sağlarlar. Ayrıca bilinenin aksine polen bal yapımında etkili değildir, sadece arıların protein ihtiyacını giderir.

Hiç yorulmadan kendine yeteceklerinden fazlası için çalışıyorlar, doğa için, bizim için

Bir arının günlük ihtiyacını gidermesi için 500 çiçeği ziyaret etmesi yeterlidir ki bu ortalama yarım saat sürer. Şöyle ki; 450 gr. bal için 17.000 bal arısının 10 milyon çiçeği ziyaret etmesi gerekir ve bu da çok uzun saatlere denk gelir.

Şeker mi, bal mı? Düşünmeliyiz.

Uzmanlarından sürekli belirttiği gibi üç beyazdan biri olan ve vücudumuz için 'zehir' olarak adlandırabileceğimiz şeker sindirim sistemimizde önce değişime uğrar ve sonra kana karışır. Doğadan sevimli dostlarımızın bize hediyesi olan bal ise hızlıca kanımıza karışır ve bize sağlık olarak geri döner.

Ancak onlar bizim yüzümüzden büyük tehlikedeler!

Arı türü tarihte ilk kez Amerika'nın nesli tükenmekte olan türler listesine eklendi. Son zamanlarda daha çok kullanılan tarım ilaçları ve iklim değişiklikleri onlar için tehlike kapılarını araladı.

Önce arılar, bitkiler, hayvanlar ve sonra sıra bize gelecek...

Arıların neslinin tükenmesi insanlık için büyük bir problem olacak gibi gözüküyor. Arıların neslinin tükenmesiyle polen taşınmayacak ve bitkiler arası döllenme çok zor olacak. Dolayısıyla hayatımızdan yavaş yavaş birçok şey çıkacak. Pamuk olmayacak ve birçok kıyafet üretilemeyecek, birçok sebze ve meyve; onlarla beslenen hayvanlar bir süre sonra azalacak ve sonunda biz... Einstein'ın dediği gibi arı olmadan insanlar sadece dört sene yaşar.

Onlara yardım etmek için çok geç değil!

Arılara, doğaya ve aslında kendimize yardım etmemiz çok zor değil. Bahçemize ekebileceğimiz hatta evimizde ya da ofisimizde penceremizin kenarına koyabileceğimiz bir saksı çok büyük etki yaratacak emin olun. Ekeceğimiz lavanta, sardunya, ada çayı gibi bitkiler sayesinde arılar doğadaki mükemmel görevlerine devam edip yaşama şansı bulacaklar. Yapmamız gereken çok zor bir şey değil; bir saksı çiçekle hem hayatınıza renk, koku ve sağlık katabilir hem de bu küçük dostlarımıza faydalı olabiliriz :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir