Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatta Kalmak Zor!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hayatta Kalmak Zor!

Hayatta Kalmak Zor!

Simon Morden'in, Philip K. Dick Ödüllü "Metrozone" üçlemesinin ilk kitabı Yaşamın Denklemleri’nde "kıyamet sonrası dünya" var.

Yıl 2024. Dünya “Büyük Yıkım” adlı felaketten sonra radikal değişimlere maruz kalmış, ülkeler, şehirler yok olmuştur. İnsanlar “Metrozone” denilen yerleşim yerlerinde sıkışık bir şekilde yaşamaya başlamışlardır. St. Petersburg’daki nükleer serpintiden kurtulup İngiltere’ye yerleşen üniversite öğrencisi Samuil Petrovitch de o insanlardan biridir. Petrovitch’in hayatı Londra’daki en tehlikeli adamın kızını kurtarmasıyla değişecektir...

Bu giriş paragrafı oldukça klişe bir hikâyenin başlangıç noktası gibi görünebilir fakat Yaşamın Denklemleri kendini klişelere teslim etmemeye çalışan bir kitap olmuş. Gerçek bir roketbilimci olan Simon Morden, Philip K. Dick Ödüllü “Metrozone” üçlemesinin bu ilk kitabında çıkış noktası olarak “kıyamet sonrası dünya”yı alsa da diğer benzer temalı eserlerden farklı bir atmosfer kurmaya çalışmış. Morden diğer “kıyametten sonra” temalı eserlerden nispeten daha “hali vakti yerinde” bir dünya yaratmış. En azından Yaşamın Denklemleri ’nde açlıktan birbirini yiyen insanlar veya gözleri kör eden güneş ışınları yok.

Kitabın başkahramanı olan Samuil Petrovitch’in Londra Metrozone’unun en zengin ve en tehlikeli adamlarından birinin kızı olan Sonja Oshicora’yı kurtarmasının ardından sürekli olarak çatışmanın ortasında kalması ve geçmişiyle ilgili sahip olduğu sırlar Bourne Serisi’ndeki Jason Bourne karakterini anımsatıyor. Bourne Serisi’nde olduğu gibi Yaşamın Denklemleri ’nde de adrenalin dozu hiç azalmıyor. Rus ve Japon gangsterler, otomatik silah kullanan rahibeler, Yeni Makine Cihadı, Petrovitch’in peşindeki polisler ve bunlara ek olarak Petrovitch’in kalbinin sürekli teklemesi Yaşamın Denklemleri ’ni adeta bir aksiyon şölenine dönüştürüyor. Ancak aksiyon seviyesinin hiç düşmemesi kitabın atmosferine girmekte yaşanılan zorluğu ortadan kaldırmaya yetmiyor. İnsanları “Metrozone” denen yerleşim yerlerinde yaşamaya mahkum eden “Büyük Yıkım”ın tam olarak nasıl gerçekleştiğinden bahsedilmemesi, betimlemelerdeki eksiklik ve bazı karakterlerin oldukça sığ kalması kitabın okuyucuyu içine çekmesini zorlaştırıyor. Neyse ki sonlara doğru ortaya çıkan “Yeni Makine Cihadı” ile birlikte kitap kendini tekrar toparlıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereJaponyaKitap
Görüş Bildir