Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatının Bir Döneminde Ciddi Anlamda Uyuşturucuya Bulaşmış 15 Dünyaca Ünlü İsim

 > -

1. Andy Warhol: Adderall

Gece geç saatlere kadar çalışan sanatçının uzun bir dönem boyunca, uyanık ve zinde kalmak adına Obetrol kullandığı biliniyordu. Ne var ki  Obetrol, artık piyasada bulunmayan bir hap. Onun yerine ise Adderall var. Warhol da zaten onu kullanıyormuş. Adderall'in müdavimleri genellikle üniversite öğrencileri ve iş adamlarıymış. Söylenenlere göre, hapın konsantrasyon eksikliğini giderme ve performans artırma gibi etkileri varmış.

2. Adolf Hitler: Meth

Beyin kimyasını bozup, depresyona ve paranoyaya yol açan; hatta Eroin'den bile daha kuvvetli bağımlılık yaptığı ileri sürülen Meth'in, Adolf Hitler tarafından kullanılmış olduğunu söylersek, sanıyoruz şaşırmazsınız. Hitler Meth'in dışında vücuduna düzenli olarak, çeşitli sakinleştiriciler ve boğa spermi enjeksiyonu da yaptırıyormuş.

3. Benjamin Franklin: Opium (Afyon Tentürü)

Gençlik çağında kullandı mı bilinmez ama yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan şiddetli böbrek ağrısı yüzünden, afyon tentürü kullandığını biliyoruz.

4. Sigmund Freud: Kokain

Sadece kullanmakla kalmamış, bir de uğruna methiyeler düzmüş. Merak edenler nişanlısına yazdığı mektupta, geçirdiği depresyonun üstesinden kokain sayesinde nasıl geldiği ile ilgili bölümü okuyabilir.

5. Richard Feynman: LSD, Marihuana, Ketamin

Kuantum mekaniği alanında yaptığı çalışmalarla bilinen kuramsal fizikçi Feynman'ın, neredeyse kullanmadığı şey kalmamış. Zaten başlıkta neler olduğunu yazdık. Ancak yazmadığımız kısmı ise 'niçin' kullandığı...Onu da açıklayalım. Feynman'ın bu maddelere başvurma nedeni, izolasyon tankı içinde gerçekleştirdiği deneyler. 'Duyusal yoksunluk' ortamı sağlayan tankın içinde Feynman, güçlü halüsinasyonlar ve beden dışı deneyimler yaşamak için uğraşmış.

6. Stephen King: Kokain, Zanax, Valium, NyQuil, Alkol, Sigara ve Marihuana

"O kitapları nasıl yazmış" sorusunun cevaplarından birini öğrenmiş olduk. King ile ilgili en ilginç bilgi, sanıyoruz; çeşitli uyuşturucu maddeleri kullandıktan sonra, etki altında saatler boyunca yazmasıdır. Öyle ki ki ertesi gün uyandığında, bir önceki gün ve yazdıkları hakkında hiçbir fikri olmuyormuş:)

7. Carl Sagan: Marihuana

Sagan'ın sanat ve sanat eserlerine olan bakış açısı, marihuana kullanmaya başladıktan sonra giderek değişmiş. Yani marihuana kullanmak, Sagan'ı bir sanatsever yapmış...

8. Charles Dickens: Opium (Afyon Tentürü)

Yaşadığı dönemde Londra'da neredeyse herkesin 'Opium' kullandığı bilinen bir gerçektir. Dickens'da çağdaşlarından farklı davranmamış.

9. Humphry Davy: Nitrous Oxide (Nitrojenli Oksit)

Gülme gazı olarak da bilinir. Mucidi de Humphry Davy'nin ta kendisidir. Ne yazık ki, kendi bulduğu gazın müptelası olmayı da başarmış.

10. Paul Erdos: Amphetamine (Amfetamin)

Gelmiş geçmiş en üretken, matematikçilerden birisi olan Edros'un da, amfetamin bağımlılığı varmış. Öyle ki arkadaşlarıyla sürekli uyuşturucuyu bırakıp bırakamayacağıyla ilgili iddialara girermiş. 30 gün süreli bir iddiayı kazanınca da, bir daha kullanmamış.

11. Francis Crick: LSD

'Modern Genetik Bilimi'nin babası olarak kabul edilen Crick, laboratuvarda 'çift sarmallı Dna'yı keşfettiği günün akşamında, hemen Cambridge yakınlarında bir pub'a koşar ve keşfi birlikte gerçekleştirdiği arkadaşıyla birkaç kadeh yuvarlayıp, etraftakilere "Yaşamın sırrını bulduk diye caka satarlar." Gecenin ileri saatlerinde, neye geçtiklerini söylememize gerek yok sanıyoruz..

12. Steve Jobs: LSD

Kimilerine göre sadece bir kez kullanmış. Ancak FBI raporlarına göre ise bu konuda bir hayli tecrübeliymiş. Söylentilere göre madde kullanımından önce, arkadaşı Daniel Kottke ile doğa yürüyüşlerine çıkar ve huzurlu bir ortam bulduklarında mutlaka birkaç saat meditasyon yaparlarmış.

13. Thomas Edison: Sıvı Kokain

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında 'Vin Mariani' oldukça popüler ve aranılan bir şarap markasıydı. Sebebi ise, içinde bulunan maddenin, şarap değil sıvı kokain olmasıydı elbette. Mucidi Fransız bir kimyager olan sıvı kokainin, en sıkı müdavimlerinden biri de Thomas Edison'muş.

14. Barack Obama

McCain ile giriştiği 'Başkanlık' yarışı sırasında verdiği bir röportajda, "Gençken uyuşturucu ve alkol kullandım. Kendimle o kadar meşguldüm ki, başka insanları düşünmüyordum." demişti.

15. Hunter S. Thompson: Ne Varsa !!!

'Gonzo' gazeteciliğin babası olarak bilinen Hunter S. Thompson'ın madde bağımlılığı dillere destandır. İzlemek üzere gönderildiği haberi, otel odasında alkol ve uyuşturucu etkisinde televizyondan takip edip, harikulade bir röportaj çıkarması da, onunla ilgili en büyük efsanelerden birisidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gentleman-jp

9.Humphry Davy: Nitrous Oxide (Nitrojenli Oksit) .... yani demek istemişki o zamanlar LSD vardıda bizmi almadık

Gizli Kullanıcı

Robert Downey kesin vardır dedim. Yokmuş :p

vgtvgt

yok mu bise yaa

Başlıklar

AfyonBarack ObamaMuşŞarapUyuşturucuilginç bilgi
Görüş Bildir