Hayata ‘Mandalla’ Tutundu

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hayata ‘Mandalla’ Tutundu

Hayata ‘Mandalla’ Tutundu

**Kalp krizi esnasında sol kalp kapağı yırtılan şoktaki hastanın göğüs kafesi açılmadan kasık damarından

girilerek mandallama (mitraclip) tekniği ile tedavisi yapıldı. Dünyada bu işlemle yaşayan tek hasta, tek vaka!**

AA

Kalp krizi esnasında sol kalp kapağı (mitral) yırtılan şoktaki kadın hastanın göğüs kafesi açılmadan kasık damarından girilerek mandallama (mitraclip) tekniğiyle tedavisi yapıldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, gerçekleştirilen operasyon dünyada bir ilk...

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bilge, daha önce onkolojik nedenlerle takip edilen 60 yaşındaki Kıymet Altay’ın 2-3 hafta önce böbrek yetersizliğine girdiğini ve diyaliz esnasında kalp krizi geçirdiğini anlattı.

Kalbi duran hastanın şok tablosuyla hastanelerine yönlendirildiğini belirten Bilge, hastanın öncelikle damarını açtıklarını ancak ertesi gün kalp krizine bağlı olarak sol kalp kapağında yırtılma olduğunu fark ettiklerini dile getirdi. Bu durumdaki hastalarda tek standart tedavi yönteminin cerrahi olduğuna işaret eden Bilge, hastayı kalp damar cerrahi bölümünün onkolojik sorunu olduğu için kabul etmediğini söyledi.,

Türkiye’de birkaç merkez var

Uzun süredir kapak hastası olanlarda bazen kalp kapağının kapanma esnasında tam kapanmadığını ve oradan kanın geriye doğru kaçtığını dile getiren Bilge, o bölgeyi ‘mitraclip’ denilen mandallama sistemiyle onardıklarını ifade etti.

‘Mitraclip’ yönteminin Türkiye’de birkaç merkezde yapılabildiğini söyleyen Bilge, bu yöntemle kalp cerrahisinin uygun olmadığı hastalara göğüs kafesi açılmadan kasıktan küçük bir kesiyle girilerek müdahale edildiğini ve kapağın tamirinin yapıldığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir