'Hayata Dönüş' Savcısına Dava

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hayata Dönüş'te Savcıya Kötü Haber - Yeni Şafak

Hayata Dönüş'te Savcıya Kötü Haber - Yeni Şafak

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki 'Hayata Dönüş Operasyonu' soruşturmasını yürüten savcı Ali İhsan Demirel hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan kamu davası açılması için yeterli delilin mevcut bulunduğuna karar verdi. Son soruşturma, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce yürütülecek.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nin konuyla ilgili bir karar verdiği belirtildi.

HSYK 2. Dairesi'nin kararında, eski Eyüp ve halen İstanbul Cumhuriyet Savcısı olan Ali İhsan Demirel'in, 19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında Bayrampaşa Cezaevi'nde gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş' operasyonu hakkında başlatılan soruşturmanın evrakında, görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırdığı aktarıldı.

Kararda, Demirel'in, soruşturmanın devam ettiği bir yılı aşkın sürede operasyona katılan askeri personelin kimlik bilgilerinin tespiti hususunda ilgili makamlara yazılan müzekkerelere cevap vermeyen, olumsuz cevap bildiren, istenilen bilgi ve belgeleri göndermeyen sorumlular hakkında herhangi bir yasal takibat başlatmadığı anlatıldı.

Savcı Demirel'in, Bayrampaşa Cezaevi Müdahale Planı'nı bu süreçte temin edemeyerek soruşturmanın uzamasına sebebiyet verdiği, bir kısım kamu personelini koruyucu tarzda hareket ettiği, operasyonda görev alan asker kişilerden hiçbirinin savunma veya beyanını bizzat tespit etmediği bildirildi.

Kararda, operasyonda görev alan bir kısım kamu görevlisinin ise ön soruşturma aşamasında dahi savunması veya beyanlarına başvurulmadığı halde dinlenilmeleri konusunda bir çaba göstermeyen Demirel'in, bu şekilde etkin bir soruşturma yürütmediği kaydedildi.

Savcı Demirel'in savunmasına da yer verilen kararda, Demirel'in, soruşturma dosyasında görevini gereği gibi yaptığını, atılı suçlamaları kabul etmediğini ve herhangi bir kasıt ve kusuru bulunmadığını beyan ettiği aktarıldı.

Haberin Tamamı İçin:

'Hayata Dönüş' Katliamının Savcısına Dava | SoL Haber

'Hayata Dönüş' Katliamının Savcısına Dava | SoL Haber

'Hayata Dönüş' adıyla yapılan katliama ilişkin davayı tam 10 yıl sonra açan, sorumluların ifadesini dahi almayan Savcı Ali İhsan Demirel hakkında dava açılıyor.

Cezaevi’nde 2000 yılında uygulanan Tufan Oparasyonu’yla (Hayata Dönüş operasyonu) ilgili davayı 10 yıl sonra açan savcı Ali İhsan Demirel hakkında dava açılması için Adalet Bakanlığı izin verdi.

Vatan gazetesinin haberine göre, görevi kötüye kullanmakla suçlanan Savcı Demirel, hakkında iddianame Yargıtay tarafından hazırlanacak ve iddianamenin kabul edilmesinin ardından yargılama gerçekleştirilecek.

Halkın Hukuk Burosu tarafından şubat ayında savcı hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, operasyon harekât emrinin altında imzası bulunan komutanların ifadesini bile almadığı, gerçek sorumlulara dava açmayarak onları koruduğu ve iddianameyi hazırlarken özensiz davrandığı belirtilmişti. Hayata Dönüş operasyonunun Bayrampaşa Cezaevi ayağı olan Tufan Operasyonu sırasında 12 kişi yaşamını yitirmişti.

SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

'Hukuk'a Dönüş | Radikal

HSYK izin verdi, Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 kişinin öldüğü operasyonla ilgili 'üst düzey sorumluları yargı önüne çıkarmayan' savcıya dava açıldı.

Bayrampaşa Cezaevi’ne yönelik ‘Hayata Dönüş’ operasyonuyla ilgili 10 yıl boyunca soruşturma yürütüp yalnızca 39 eri mahkeme önüne çıkaran Eyüp Savcısı Ali İhsan Demirel’e, HSYK’nın izniyle ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açıldı. HSYK müfettişleri soruşturma raporunda, ‘Demirel’in özellikle üst rütbeli askerleri kayırarak soruşturma dışı bıraktığını, evrak ve bilgi paylaşmayanlar hakkında işlem yapmadığını, hiçbir şüphelinin doğrudan ifadesini almadığını, katliama dair kitap yazmış yüzbaşıyı dahi dinlemediğini, operasyonu gerçekleştiren personelin isim listesini tespit için çaba göstermediğini’ savundu. Müfettişler, “Etkin soruşturma yürütmeyerek özellikle rütbeli bazı kişileri soruşturmadan vareste tutmaya çalıştığı kanısına varılmıştır” dedi. Dava, Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde görülecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKitapYargıtay
Görüş Bildir