Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Havada da Yollar Kısalıyor

-
Havada da Yollar Kısalıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bazı askeri hava sahalarının sivil uçuşa açılmasına imkan tanıyacak "hava sahasının esnek kullanımı" uygulamasıyla uçuş yollarının kısalacağını belirterek, yeni rotalar sayesinde yıllık 1 milyar lira tasarruf sağlanacağını bildirdi.

Bakan Elvan, hava sahasının esnek kullanımı uygulamasının getireceği avantajları değerlendirdi.

Hava sahasının esnek kullanımına ilişkin yönetmeliğin geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Elvan, yeni uygulamayla yakıt ve zaman tasarrufunun sağlanması, bakım maliyetlerinin azaltılması, çevre kirliliği ile küresel ısınma etkisinin azaltılması ve havacılık sektöründe verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Kurulacak bir komisyonun yeni uçuş rotalarının belirleyeceğini anlatan Elvan, oluşturulacak yeni rotalarla, uçuş yollarının kısalacağını ve ilave uçuş yollarının anlık tesis edilebileceğini söyledi.

Askeri hava sahalarının içerisinden sivil uçuşların bugüne kadar yapılamadığını hatırlatan Elvan, şunları kaydetti:

"Havayolu şirketleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün (DHMİ) yayınladığı hava koridorlarından uçuş düzenliyorlar. Bu koridorların denetimi DHMİ radarları tarafından gerçekleştiriliyor. Bunun dışındaki hava sahasının büyük bir kısmı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımında bulunuyor.

Ticari uçaklar, özel durumlarda DHMİ’nin belirlediği hava koridoru dışına çıkmak istediğinde TSK'nın ilgili birimlerinden izin almak zorunda kalınıyor. Yeni uygulama ile bu sorunu ortadan kaldırmak için bir komisyon kurulacak. Bu komisyonda mutabakata varıldığı takdirde yeni uçuş rotaları uygulamaya konulacak. Böylece 'hava sahasının esnek kullanımı' uygulamasıyla uçuş yolları kısalacak. Yeni rotalar yıllık 1 milyar lira tasarruf sağlayacak."

Uçuşlar 6 ile 20 dakika kısalacak

Yeni rotaların zaman tasarrufu da sağlayacağını vurgulayan Bakan Elvan, vatandaşların gitmek istedikleri yere daha erken varabilme imkanına kavuşacaklarını dile getirdi. Elvan, uygulama sayesinde yurt içi seferlerin yanı sıra özellikle hac ve umre uçuşlarında ciddi yoğunluk yaşanan Suudi Arabistan ile Orta Doğu seferlerinde de önemli oranda zaman ve yakıt tasarrufu sağlanacağını belirtti.

Yeni uçuş rotaları ile seyahat sürelerinin 6 ile 20 dakika arasında azalacağını bildiren Elvan, "Seyahat süreleri ...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir