Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hava Kuvvetleri Tesislerinde Çatışmalar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hava Kuvvetleri Tesislerde Çatışmalar

Hava Kuvvetleri Tesislerde Çatışmalar

Suriye televizyonu, silahlı gerillaların Halep yakınlarında bulunan hava kuvvetlerine ait bir eğitim merkezine düzenledikleri saldırının püskürtüldüğünü duyurdu.

İdlip kentindeki Ebu Zohur hava üssünün de çatışmalara sahe olduğu bildirilmişti; üsteki çatışmaların devam etteği yolunda haberler geliyor.

Ülkenin doğusundaki Deir el-Zour kentinde hava kuvvetlerine ait olan binanın da silahlı muhaliflerin eline geçtiği; komutanın öldürüldüğü ve 16 kişilik personelin ele geçirildiği söyleniyor.

Londra merkezli Suriye Gözlem Merkezi'ne ulaşan bu bilgiler, yabancı gazetecilerin çalışmasına izin verilmediği bir ortamda bağımsız kaynaklarca doğrulamak mümkün olmuyor.

Internette binadaki ordu mensupları ve ele geçirilen silahlara ait olduğu söylenen görüntüler yayımlandı.

BBC muhabiri, muhaliflerin, hükümetin hava üstünlüğünü yıpratmak için daha önce de hava kuvvetlerine ait üs ve merkezlere saldırılar düzenlediğini belirtiyor.

Halep, başkent Şam'ın dış mahalleri ve ülkenin diğer bazı kesimlerinde çatışmalar devam etti.

Muhalif kaynaklar söz konusu çatışmalarda dün 100 kişinin öldüğünü söylüyor.

Suriye'deki çatışmaları son erdirmek için, son olarak Tahran'daki Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nin de sahne olduğu diplomatik çabalar sonuçsuz kaldı.

BBC muhabiri, Suriye televizyonunda gösterilen görüntülerde helitopterlerin gürültüsünün duyulduğunu; Rasm el-Abbud Akademisi'ne yönelik saldırıyla ilgili haberde, silahlı muhaliflerin büyük bir saldırı düzenlediğinin belirtildiğini aktarıyor,

Haber, Suriye televizyonunda birinci haber olarak verildi.

Görüntülerde, saldırıda kullanıldığı söylenen ve ağır makineli tüfek ve diğer teçhizatla donatılmış araçlar gösterildi.

Suriye'de ordunun kara birliklerini desteklemek için uçak ve helikopterleri kullandığı biliniyor; gerillalar da bu tür saldırıları bu üstünlüğü yıpratmak için düzenliyor.

Televizyonda verilen haberde ordu birliklerinin ülkenin diğer kesimlerinde de "silahlı teröristlere" karşı başarılar elde ettiği belirtiliyor.

BBC muhabiri, bu haberlere karşın hükümetin ülkenin en büyük kenti olan Halep'teki muhalif konumlanmayı etkisiz hale getiremediğini ve şehrin genelinde de denetimi ele geçiremediğini söylüyor; muhabirimiz, benzer bir durumun başkent Şam'ın dış mahalleleri için de söz konusu olduğunu belirtiyor.

Ülkeden çatışma haberleri gelirken İran'ın başkenti Tahran'da toplanan Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde de Suriye'deki gelişmeler gündeme geldi.

Selefi temmuz ayında Beşar Esad yönetimini terk eden Başbakan Vail el-Halki, Tahran'daki toplantıya katılan isimlerdendi.

Bağlantısızlar Hareketi zirvelerine çoğu zaman Devlet Başkanı Beşar Esad katılıyor.

Vail el-Halki Tahran'da ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat ile biraraya geldi.

İranlı liderler, Suriye'nin İsrail'e karşı olduğu için maruz kaldığı konusunda hemfikir oldukları ABD ve İsrail güdümlü kampanyaya karşı mücadelesinde Şam yönetimini desteklemeye devam edeceklerini bir kez daha dile getirdi.

Birleşmiş Milletler'in Suriye konusundaki yeni temsilcisi Lahdar Brahimi görevine resmen bugün başladı.

Uluslararası diplomasi dünyasının tanınmış ismi Brahimi, Suriye'deki çatışmaları sona erdirecek sihirli bir değneğinin olmadığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerİranİsrailSuriye
Görüş Bildir