Hava Kuvvetleri'nde 80 Pilot İstifa Etti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hava Kuvvetleri'nde Kıdemli Pilot Kalmadı

Hava Kuvvetleri'nde Kıdemli Pilot Kalmadı

Komutanların tutuklanması ve ekonomik nedenlerle genç pilotlar askeriyeden ayrılma kararı aldı.

10 yıllık zorunlu hizmet süresini dolduran genç pilotlar, Türk Hava Kuvvetleri’nden ayrılıp, yurtiçi ve yurtdışındaki havayolları şirketlerinde yüksek maaşlarla iş buluyor.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'ün haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 400 civarında muvazzaf ve emekli komutanın değişik davalar nedeniyle tutuklanması ve ekonomik nedenler, zorunlu görev süresini dolduranların ayrılmalarına da sebep oluyor. Türk Hava Kuvvetleri’nde görevli pilotlar, daha yüksek aylıkla özel hava yolu şirketlerine geçmek için başvururken, Türk Hava Kuvvetleri’nde ise büyük bir kan kaybı yaşanıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 10 yıllık zorunlu çalışma süresini dolduran pilotlardan 80’inin ayrılmak için ilgili makamlara başvurduğu bildirildi. Komutanları ise pilotları kararlarından vazgeçirmek için iknaya çalışıyor.

Başvurular 28 Şubat’a kadar devam edecek. Bu sürede, sayının daha da artması bekleniyor. “Balyoz”, “Ergenekon”, “Casusluk-şantaj” gibi davalarda çok sayıda Hava Kuvvetleri mensubu da tutuklandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenirken tutuklanan Orgeneral Bilgin Balanlı, Türkiye’de “Gece uçuş sistemi”yle ilk uçuşlar yapıldığı Bandırma’da, filoyu kuran Korgeneral Turgut Atman, Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Hava Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanı Tümgeneral Yalçın Ergül, tümgeneraller Atilla Özler, Bülent Kocababuç, İsmail Taş, Ayhan Gümüş, tuğgeneraller Erhan Pamuk ve Mehmet Eldem de tutuklu komutanlar arasında bulunuyor.

“Yüksek aylıklar alınıyor”

Daha önce 15 yıl çalıştıktan sonra Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılmaya izin verilirken, şimdi 10 yılını dolduran pilotların ayrılmalarına izin verilmesi, genç pilotların örnek aldığı ve “efsane” olarak bilinenlerin de kalmamasına neden oldu. Bir yetkili, “Hem davalar, hem de dışarıda daha yüksek aylıklar alınması, iyi bir meslek sahibi olan pilotların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan kopmasında etkili oluyor” dedi.

“Filo komutanı her şeydir”

Türk Hava Kuvvetleri’nden emekliye ayrılan bir pilot, ayrılmaları SÖZCÜ’ye şöyle değerlendirdi: “Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak göreve başlayan kişinin en önemli ideali Filo Komutanı olmaktır. Şu anda Türkiye’de 12 tane hava ana jet üssü bulunuyor. Filo Komutanı, filonun her şeyidir.

“Kolay iş bulabiliyorlar”

Zorunlu hizmetin 10 yıla düşürülmesiyle, pilotların da ayrılması kolaylaştı. Ayrılmalarında değişik nedenler var. Ancak, ayrılan pilot yurt içi ve yurtdışında kolaylıkla iş bulabiliyor. Ayrılmalar bu şekilde devam ederse hedefe gönderilecek, görev yapacak pilot kalmayacak. En büyük zararı da Hava Kuvvetleri Komutanlığı görüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıErgenekonTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir