Hava Kirliliği Nedeniyle Her Yıl 600 Bin Çocuk Ölüyor

 > -

UNICEF'in yayınladığı rapora göre yeryüzündeki her yedi çocuktan biri kirli havayı soluyarak yaşamak zorunda kalıyor. Bu ise dünya genelinde 300 milyon çocuğun sağlığa zararı bulunan kirli havayı soluduğu anlamına geliyor. Her yıl, kirli havayı soluyan 600 bin çocuk ise hayatını kaybediyor.

Deutsche Welle'de yer alan habere göre; Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dünyada 300 milyon çocuğun aşırı hava kirliliğinden etkilendiğine dikkat çekti. 

UNICEF'in açıkladığı raporda hava kirliliğinin en çok Güney Asya, Ortadoğu ve Afrika ile Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi'nde yaşayan çocuklara zarar verdiği belirtildi.

Rapora göre her yedi çocuktan biri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen sınırın altı katı üzerindeki hava kirliliğine maruz kalıyor

UNICEF, Marakeş'teki Dünya İklim Konferansı'na bir hafta kala devlet ve hükümet başkanlarına hava kirliliğinin önemli ölçüde azaltılması için çağrıda bulundu.

Her yıl beş yaşın altındaki 600 bin çocuğun ölümüne yol açıyor

UNICEF İcra Kurulu Direktörü Anthony Lake, çevreye saçılan zehirlerin çocukların henüz tam gelişmemiş olan akciğerleri kadar beyinlerine de zarar verdiğini ve hiçbir toplumlun bu duruma katlanamayacağını kaydetti.

Dünyanın en kirli kentlerinin başında Onitsha (Nijerya), Zabol (İran), Gwallor (Hindistan) Riyad (Suudi Arabistan) ve Peşaver (Pekistan) geliyor

Listede Kuzey Amerika ve Avrupa yer almıyor. ‘Çocuklara Temiz Hava' başlıklı araştırma raporu uydu verileri baz alınarak hazırlandı.

DSÖ kriterlerine göre kirli sayılan havadan etkilenen gençlerin sayısı iki milyarı buluyor

Hava kirliliğine yol açan faktörlerin başında motorlu araç ve sanayi emisyonlarının yanı sıra çöp yakma ve toz geliyor. Zatürre ve solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan uygulamalar arasında açık ateşte yemek pişirmek ve ateş yakarak ısınmak da bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir