Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hatip Dicle: 'Nevruz'da Önemli Bir Mesaj İçin Çaba Var'

Anasayfa > Gündem

DTK Eş Başkanı ve İmralı Heyeti üyesi Hatip Dicle, “Çözüm süreciyle ilgili Nevruz da önemli bir mesajın açıklanmasına yönelik bir çaba var. Yetişir yetişmez bilemeyiz. Bu görüşmelerin seyrine bağlıdır. Kandil ve hükümet ile görüştükten sonra umarım ortak bir açıklama en kısa sürede yapılır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da dün, 'Öcalan artık bölge lideri olarak Türkiye siyasetinde aktif bir rol üstlenmelidir. Böyle tutsaklık koşullarının kaldırılması gerekir.Umarım güzel sürprizlerden biri de Öcalan için olur' demişti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde çözüm süreciyle ilgili bir mesajın açıklanmasına yönelik çabanın bulunduğunu belirterek, 'Ama yetişir mi yetişmez mi onu bilemiyorum. Görüşmelerin seyrine bağlıdır' dedi.

Dicle, DTK binasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu'ndan gelen bir grup milletvekiliyle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İmralı'dan önce Kandil ziyareti yapmak istediklerini anlatan Dicle, 'Çünkü son İmralı ziyaretinden sonra Kandil'e gitmemiştik. Muhtemelen yarın ya da ertesi gün Kandil'e gideceğiz' dedi.

Kandil'in ardından heyetin hükümetle bir görüşme gerçekleştireceğini kaydeden Dicle, şöyle konuştu:

'Ondan sonra alınan kararla ortak açıklama yapacağız. Bu nedenle detaylar hakkında hiç bir şey diyemeyiz. Bu konu daha öncede deklare edildiği için ona uyacağız. Görüşmelerin ardından umarım en kısa zamanda ortak açıklama yapılır.'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın müzakereye ilişkin açıklamasının düzeltildiğine dair soru üzerine, sadece belirtilen 2 haftalık zaman konusunda bir düzeltmenin olduğunu kaydeden Dicle, 'Bunun haricinde bir düzeltme olmadı. Biz siyasetçiler her zaman umudu büyütmek zorundayız. En küçük umut verici bir durumu gördüğümüzde onu büyütmeye çalışırız. Heyetimizin görevi odur. Dikkat ederseniz her zaman olumlu tarafından değerlendirme yapıyoruz' ifadesini kullandı.

'SEÇİMLERDEN ÖNCE KARARA VARMAK İSTİYORUZ'     

Dicle, 'çözüm sürecinin ne aşamaya geldiği' sorusunu da 'Bütün gayretimiz seçimlerden önce bir kararlaşmaya vararak bütün dünyaya deklare etmektir' diye yanıtladı.

Dicle, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Süreç bu amaç etrafında yürüyor. Hükümetinde 'bu sorunda seçimlerden önce bir kararlaştırmaya varmak ve sorunda önemli merhale katetmeye çalışıyoruz' diye deklarasyonları oluyor. Bu sorunun çözülmesi için önce demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır. Demokratik anayasaya ilişkin mecliste henüz uygun bir ortam oluşmadı. Onun için Kürt sorunun çözümünü aşamalar dizisi olarak görmek lazım. Şu an çözüm yolunda taraflar masada ve görüşmeler devam ediyor. 200 yıllık bir sorunun çözümünün çok basit olduğunu hiç kimse düşünmesin. Şu an ancak şu kadar açıklama yapabiliyoruz.'

Çözüm müzakeresinde bazen görüşmelerde zorluk yaşadıklarını anlatan Dicle, siyasetçi ve diplomatların görevinin o zorlukları görüşmeler yoluyla aşmak olduğunu ifade etti.

HAKAN FİDAN'IN İSTİFASI

Dicle, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifasını da şöyle değerlendirdi:

'Hükümet ile yapılan görüşmelerde heyetteki arkadaşlarımız gündeme getirmişlerdir. Onlara verilen yanıtlar henüz paylaşılmadı. Bu nedenle bir yoruma gidemem. Çünkü tüm bilgilere sahip değilim. Bu süreç kişilere bağlı bir süreç değil. Bu devlet ile sürdürülen bir süreçtir. Biz devleti temsil edenlerin kendi içerisinde kararlarına karışamayız. Bu konuda görüşmelere getirmek istedikleri kişiyi onlar yetkilendiriyor. Bu konuda masadaki görüşmeleri önemsiyoruz.'

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde çözüm sürecine ilişkin bir mesajın açıklanmasına yönelik bir çabanın olduğunu sözlerine ekleyerek, 'Ama yetişir mi yetişmez mi onu bilemiyorum. Görüşmelerin seyrine bağlıdır' diye konuştu.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?