Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ahmet Atakan Eyleminde İkinci Gün

 > -

Kadıköy'de büyük direniş

Kadıköy'de Ahmet Atakan için yürüyen gruba polis müdahale etti.

Antakya'da 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın hayatı kaybetmesinden sonra birçok ilde eylem çağrıları yapıldı.

Dün akşam Kadıköy'de de Ahmet Atakan için eylem düzenlendi. Kadıköy Boğa'da toplanan grup önce Kadıköy içinde yürüyüş düzenledi. Daha sonra ise İstiklal'de polis müdahalesi haberlerinin gelmesinden sonra vapurlar ile İstiklal'e destek olmaya gittiler.

Dün akşam saat 23:00 sularında Kadıköy'e dönen grup Boğa'da yeniden toplaranak AKP Kadıköy İlçe Başkanlığı'na yürüyüşe geçti.

AKP İlçe Başkanlığı'na yürüyen Kadıköylülere polis biber gazlı ve TOMA'larla müdahalede bulundu.

Bahariye ve Boğa civarı gece boyunca biber gazı yağmuruna tutuldu.

İşte Kadıköy'den dakika dakika gelişmeler

SÜREYYA OPERASI KARAKOL OLDU

01:59 - Polis, gözaltına aldığı Kadıköylüleri Süreyya Operası'na götürüyor. Süreyya Operası gözaltına alınan Kadıköylülerin toplandığı yer oldu.

01:40 - Kadıköy'de 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları atılıyor...

01:20 - Bahariye'de 'Katil polis Kadıköy'den defol' sloganı atılıyor.

00:46 - soL gazetesi muhabiri Selin Asker, Twitter hesabından "Polisler Nazım Hikmet Kültür Merkezine saldırıyor, içeri girmeye çalışıyorlar, döve döve gözaltı yapılıyor!" yazdı.

00:35 - Çarşı Kadıköy'de. Bu durum Sosyal medyada deplasman yasağı kalktı, Çarşı Kadıköy'de yorumununa neden oldu.

00:29 - Abbasağa Parkı'ndan yola çıkan grup Kadıköy'e ulaştı.

23:59 - Kadıköy'de barikatlar kuruluyor, kitle "Her yer Kadıköy her yer direniş" sloganı atıyor.

23:51 - Bahariye'de barikat zinciri kuruldu.

23:48 - Kadıköy'de yeniden müdahale başladı.

23:46- 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' sloganı atılıyor.

23:45 - 'İsyan - devrim - özgürlük' sloganı atılıyor.

23:40 - Kadıköy'de 'Şerefine Tayyip' sloganı atılıyor.

23:37 Bahariye'de polisin müdahalesi sürüyor.

23:27 - Abbasağa Parkı Forumu'nda alınan karar: Abbasağa Parkı Forumu da Kadıköy'de direnişe direnişe gidiyor.

23:14 - Kadıköy, polis müdahalesine "Biber gazı oley" sloganıyla yanıt veriyor.

22:40 - Polis Kadıköy'de tekrar müdahaleye başladı...

22:39 - Kadıköy'de müdahaleye rağmen kitle dağılmıyor...

22:16 - Kadıköy'de kitlenin bir kısmı Bahariye caddesine çekildi.

22:13 - Kadıköy'de polis müdahalesinin ardından barikatlar kuruluyor...

22:06 - Kadıköy'de müdahale başlıyor. Polis TOMA ve biber gazı ile sadece yürüyen halka müdahale ediyor.

22:04 - Gazi Mahallesi'nde polis gaz bombalarıyla kitleye müdahale ediyor.

22:01 - Kadıköy'de müdahale hazırlığı... Polis barikatın açılması için anons yapıyor.

21:58 - Kadıköy'de kitle Söğütlüçeşme'den 'hükümet istifa' sesleri ile yürüyor...

21:54 - Kadıköy Ahmet Atakan için yürüyor...

21:53 - Kadıköy'de her geçen dakika kalabalığın arttığı gözlendi...

21:40 - Kadıköy'de yürüyüş olaysız sürüyor...

21:27- Kadıköy 'Kahrolsun AKP diktatörlüğü' sloganı ile inliyor.

21:22 - 'Her yer Taksim, her yer direniş sloganı' atılıyor.

21:11 - 'Kadıköy uyuma direnişe sahip çık' sloganı atılıyor.

21:00 - Kadıköy "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyor.

20:55 - Kadıköy'de 'Hükümet istifa' sloganı atılıyor.

20:48 - Kadıköy Boğa'da toplanan kitle sık bakalım sloganı atıyor. Gezi Direnişinde hayatını kaybedenlerin posterleri açıldı, isimler ölümsüz sloganı ile karşılanıyor.

20:43 - 'Hepimiz Ahmetiz öldürmekle bitmeyiz' sloganı atılıyor.

20:42 - 'Burası Kadıköy, buradan çıkış yok' sloganı atılıyor.

20:30 - Kadıköy halkı Boğa'da toplandı.

20:15 - Kadıköy Boğa'da toplanan kalabalığın sayısı artıyor.

Gerçek Gündem

Haberin Tamamı İçin:

Altıyol civarı protestocular

Hatay'da Ahmet Atakan Eylemine Müdahale

Ahmet Atakan'ın ölümünün ardından birçok ilde başlayan protesto gösterileri bugün de devam etti. Hatay, İzmir, Mersin ve İstanbul'daki gösterilerin tümüne polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak müdahale etti.

Hatay’ın merkez Antakya İlçesi’nde, 23 yaşındaki Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için toplanan kalabalık grup, polisin ‘dağılın’ uyarısına uymayınca, basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale edildi.

Antakya’nın Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi’nde toplanan kalabalık grup, sloganlar atarak şehir merkezine yürümek istedi. Çevik kuvvetle cadde girişinde güvenlik önlemi alınarak grubun yürüyüşü engellendi. Emniyet güçleri, gruba yüşürüyüşün izinsiz yapıldığı ve dağılmaları için anons yaptı. Anonsa uymayan ve taş atan gruba TOMA araçlarıyla basınçlı su sıkıldı. Gaz bombası atılan kalabalık grup dağıtılmaya çalışılıyor.

SİLAH KULLANILACAK İDDİASI

Polis telsizinden göstericilerin arasında, elinde av tüfeği bulunan kişiler olduğu anonsu geçildi. Bu ihbar üzerine polislerin zırhlı araçların arkasına geçmeleri konusunda anons yapıldı. Olayı görüntülemeye çalışan gazeteciler de silah kullanılma ihtimali üzerine polis tarafından güvenli bir alana uzaklaştırıldı.

KADIKÖY'DE MÜDAHALE

Kadıköy Altıyol'da bulunan Boğa Heykeli'nin önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için toplandı.

Grup daha sonra Ak Parti ilçe binasına yürümek isteyince polis gruba müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli su ile dağıtılan grup ara sokaklara kartı. Müdahale sırasında çevrede bulunan vatandaşlarda gazdan etkilendi. Polisin müdahalesi sürüyor.

MERSİN'DE 8 GÖZALTI

Hatay'daki olayları protesto etmek amacıyla Mersin Merkez Yenişehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü yanında toplanan grup, caddeyi trafiğe kapatarak Barış Meydanı'na doğru yürümek istedi. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale eden güvenlik güçleri, 8 kişiyi gözaltına aldı. Grup, polisin müdahalesinin ardından dağıldı.

İZMİR'de 2 BİN KİŞİYE BİBER GAZLI MÜDAHALE

İZMİR'de yaklaşık 2 bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 23 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis müdahale edip, biber gazı sıktı.

Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 20.00 sıralarında toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Ahmet'in katili AKP', 'Ahmet'in katili AKP'nin polisi' sloganları atan grubun Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

Radikal

Haberin Tamamı İçin:

'Atakan' Protestolarına Müdahale

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mersin'de Eylemci Gruba Müdahale: 8 Gözaltı

Mersin'de ODTÜ protestoları sırasında Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için eylem yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Müdahale sonrası 8 kişi göz altına alındı.

Hatay'daki gösteriler sırasında yüksekten düşerek hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Mersin'de bir gurup Pozcu'daki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde toplandı. Halkevi üyesi olduğu öğrenilen kalabalık çeşitli sloganlar attı. Polis kimlik kontrolü yaptıktan sonra grubu dağılmaları yönünde uyardı. Bütün uyarılara rağmen dağılmamakta ısrar ederek oturma eylemi yapmak isteyen gruba çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Yaşanan arbede sonrası göstericilerden 8 kişi göz altına alındı. Göz altına alınanlar polis araçlarını bindirilerek ifadeleri alınmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Altıyol'da polis yogunlugu.

İzmir'de 2 Bin Kişi Ayakta

22 yaşındaki Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyen gruba polis müdahalesi.

İzmir'de yaklaşık 2 bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde polis müdahalesi sonrası ölen 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı.

Basmane Meydanı'ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis müdahale edip, biber gazı sıktı.

Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 20.00 sıralarında toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti.

Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Ahmet'in katili AKP', 'Ahmet'in katili AKP'nin polisi' sloganları atan grubun AKP Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

DAĞILMAYAN GRUBA MÜDAHALE

Gazi Bulvarı üzerine Basmane Meydanı girişine ulaşan grubun dağılması için polis, anons yaptı.

Güvenlik güçlerinin izinsiz gösteri yaptıkları ve dağılmalarını istediği gruba daha sonra TOMA araçlarıyla müdahale etti.

Bir süre sonra önde TOMA araçları arkada çevik kuvvet ekipleri olmak üzere polis harekete geçti. Bu sırada protestocu grup da çevreden ellerine geçirdikleri malzemeleri yola barikat kurmaya çalıştı.

Göstericiler, Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Bazı göstericilerin sıkılan tazyikli su nedeniyle yere düştüğü görüldü.

Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunan turistler ile otobüs bekleyen vatandaşlar olumsuz etkilendi.

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'de, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yapılan gösteride çıkan arbedenin ardından eylemciler, Alsancak'a geri döndü. Göstericilerin Alsancak Semti'ne dönüşü sırasında 17 yaşında bir genç kızın gözaltına alındığı belirtildi.

BARİKATLARI ATEŞE VERDİLER

Alsancak'a dönen topluluk Talatpaşa Bulvarı üzerinde sloganlar attı. Ardından Plevne Bulvarı ile Talatpaşa Bulvarı üzeri Gazi Ortaokulu karşındaki kavşağa barikatlar kuruldu. Bölgede bulunan bir trafik levhasının direğini deviren topluluk, bank ve çöp konteynırlarını da barikata götürüp ateşe verdi. Güzargahtaki kaldırım taşları ile kablolarla Talatpaşa Bulvarı'nı Basmane Garı yönü ile Cumhurilet Bulvarı girişi yönüne doğru trafiğe kapattı. Ayrıca grup, çevredeki trafik ışıklarının lambalarına da zarar verdi. Sayıları ilerleyen saat ile giderek azalan grup, saat 01.30 sıralarında dağıldı.

Gerçek Gündem

Haberin Tamamı İçin:

Kadıköy, Dikmen, Armutlu, İzmir'de Gaz Saldırısı

Hatay Armutlu, İstanbul Kadıköy ve Ankara Dikmen’de Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto eden göstericilere polis saldırdı.

İstanbul Kadıköy’de dün yapılan eyleme yapılan sert müdahale sonrası bu akşam 20.30 için eylem çağrısı yapılmıştı.

Altıyol’da toplanan yaklaşık beş bin kişilik grup, saat 10 sularında Kadıköy Evlendirme Dairesi’ne ulaştığında yolu iki TOMA ve çevik kuvvet polisleri kapattı.

Polis eylemcilere önce taş veya molotof atılmaması halinde müdahale edilmeyeceği yönünde anons yaptı. Fakat, aradan bir iki dakika geçtikten sonra eylemin yasa dışı olduğunu ve dağılınmaması halinde müdahale edileceği anonsu yapıldı ve hemen ardından saldırı talimatı verildi.

Bunun üstüne eylemcilerden bir grup polise taş atmaya başladı ve bir kadınla bir erkek TOMA'ların önüne geçerek öpüşmeye başladı. Polisin çekilmeleri yönünde anons yapmasına karşın öpüşmeye devam eden iki kişi daha sonra taş atan gruba doğru yürüdü ve taş atmamalarını söyledi.

Çiftin çekilmesinin ardından polis TOMA'larla barikatlara yöneldi ve eylemcilere önce tazyikli su sonra biber gazıyla saldırdı. Bu sırada Söğütlüçeşme Köprüsü'nün üstüne çıkan bir grup ve Altıyol'a doğru bazı eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi.

03.00: Bahariye Caddesi'ne polis girdi. Ara sokaklarda çevik kuvvet ekipleri geziyor, gözaltıların yaşandığı söyleniyor.

02.30: Bahariye Caddesi boyunca barikatlar kurulmaya devam ediliyor. Bahariye İlköğretim Okulu hizasında kurulan büyük bir barikat ateşe verildi.

02.21: Polisin revir olarak kullanılan Süreyya Operası'na baskını sonrası burayı karakola çevirdiği söyleniyor. İlçe emniyet müdürünün de burada olduğu ve içerde bulunan 25 kişinin darp edildiği ve gbt kontrolünden sonra serbest bırakıldığı iddia ediliyor.

02.02: Polis ara sokaklara gaz ve ses bombası atıyor. Gaz tabancalı bir polis "Evde çocuk var atmayın" diyen mahalliye eliyle sus işareti yaptı.

01.40: Şifa Hastanesi önündeki görevliler, gaz kapsülüyle kulağından yaralanan bir erkeğin hastaye geldiğini, drumunun iyi olduğunu ve Numune Hastanesi'ne sevkettiklerini söyledi. Gazdan etkilenen çok sayıda vatandaşın da geldiğini ekledi.

01.20: Polisin revir olarak kullanılan Süreyya Operası'na saldırdığı yönünde haberler geliyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne de girmeye çalışan polis engellendi. Kültür Merkezi önüne içinde taş, sopa, şişe bulunan çantalar koyularak delil yaratılmaya çalışıldığı iddia edilirken, TKP dört üyenin gözaltında olduğunu açıkladı.

23.15: Bahariye ve hemen hemen tüm ara sokaklarda barikatlar kuruldu. Polis ara sokaklara girerek eylemcileri dağıtmaya çalışıyor. Bu arada vücuduna gaz bombası kapsulü isabet eden yaralılar olduğu yönünde haberler geliyor. Süreyya Operası revir olarak kullanılmaya başlandı.

Kadıköy Belediyesi ise twitter hesabından yaptığı çağrıda Barış Manço Kültür Merkezi'nde veteriner bulunduğunu ve polisin gaz bombalı saldırısından etkilenen sokak hayvanlarının Merkez'e getirilebileceğini duyurdu.

Saat 22.50 itibari ile Kadıköy’ün hemen tüm ara sokaklarında küçük gruplar halinde polis ve devlet şiddeti protesto ediliyor. Özellikle Söğütlüçeşme ve Altıyol gaz altında.

İstanbul'da Beşiktaş ve Gazi Mahallesi'nde de protesto gösterisi yapılıyor.

Hatay Armutlu’da da son günlerde her akşam olduğu gibi Abdullah Cömert’in katillerinin bulunması, ODTÜ ormanlarının katledilmesine son verilmesi ve iki gün önce bu gösterilerde Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için bir araya gelindi. Çevik kuvvet polisleri toplanan halka gaz fişekleriyle müdahale etti.

Ankara’da ODTÜ ormanlarını korumak için başlayan eylemler dün Ahmet Atakan’ın ölümünün protestosuyla artmıştı.

Ankara'da bu akşam 20.00'de Dikmen'de toplanıldı; yine polis saldırı yaşandı. Dikmen’de gezintiye çıkan halk gaz bulutu arasında kaldı. Dikmen’de polis tazyikli su da kullanıyor. Dikmenliler yollara barikat kurdu ve TOMA'ların mahalleye girmesine engel olmaya çalışıyorlar. Ankra'da Tuzluçayır'da Cami-Cemevi projesinin protesto edilmesiyle başlayan eylemler bu gece de devam ediyor. Tuzluçayır Mahallesi diğer kentlerdeki gösterilere destek vermek için toplandı; polisin sert müdahalesi yaşandı.

İzmir'de yaklaşık iki bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 23 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını gösterisi yapmak istedi. Gruba polis müdahale edip, biber gazı sıktı. Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda saat 20.00 sıralarında toplanan İzmirliler Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüdü. Gruba müdahale AKP binasına yönelince gerçekleşti.

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Kadıköy'de Göstericilere Polis Müdahalesi

Hatay’ın Antakya ilçesinde, polis ve göstericiler arasında çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek isteyen kalabalıklar Çarşamba gecesi de sokaklarda.

Hatay Armutlu, İstanbul Kadıköy, İzmir ve Ankara Dikmen ile Tuzluçayır’daki gösterilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İstanbul Kadıköy’deki boğa heykeli civarında toplanan binlerce kişi AKP İlçe Başkanlığı’nın bulunduğu binaya doğru yürüyüşe geçince, polis grubu tazyikli su ve biber gazıyla püskürttü.

Bianet internet sitesine göre, eylemcilere önce ‘taş veya molotofkokteyli atılmaması halinde müdahale edilmeyeceği’ anonsunu yapan polis kısa bir süre sonra eylemin yasadışı olduğunu belirtip kalabalığa dağılmaları uyarısında bulundu ve bu anonstan kısa bir süre sonra müdahale başladı.

Kadıköy Belediyesi civarında konuşlanan polisin tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahalesi üzerine geri çekilen gruptakiler, Altıyol’a bağlanan Bahariye Caddesi’ne kurdukları barikatları ateşe verdi.

Hasanpaşa üzerinden takviye polis güçleri Altıyol’da toplanırken, Beşiktaş ve Ümraniye gibi ilçelerden göstericiler de Kadıköy’e doğru harekete geçti.

Göstericiler, Bahariye Caddesi üzerindeki Süreyya Operası’nda revir kurdu.

Başından yaralanan bir göstericinin hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu belirtiliyor.

CHP yönetimindeki Kadıköy Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından, zor durumda olan kişilerin irtibat kurması için telefon numaraları veriliyor.

Hatay’da Pazartesi günü düzenlenen gösteride Ahmet Atakan adlı göstericinin üzerine Salı günü Taksim’de düzenlenen gösteriden vapurla dönen kalabalık bir grup Çarşamba sabah saatlerine kadar Kadıköy merkezdeki semtlerde polisle çatışmıştı.

İstanbul’da Beşiktaş merkeziyle Gazi ve Nurtepe mahallelerinde, Ankara’da Tuzluçayır’da ve Dikmen’de, Antakya’daki Armutlu semtlerinde de gösterilere müdahale eden polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto için Çarşamba akşamı İzmir, Ankara ve Hatay’da da gösteriler düzenleyen kalabalıklar ve polis arasında çıkan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.

DHA, İzmir’de de Alsancak Gündoğdu Meydanı’ndan yürüyüşe geçen yaklaşık 2 bin kişilik bir grubun, eylemlerini Basmane Meydanı’ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde sürdürmek istemeleri üzerine polisin TOMA ve biber gazıyla protestoculara müdahale ettiğini duyurdu.

“Her yer Taksim, her yer direniş”, “Ahmet’in katili AKP”, “Ahmet’in katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla Cumhuriyet Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüyen bir grubun AKP Konak İlçe Başkanlığı’na ulaşmasını engellemek isteyen polis, Basmane Meydanı girişine TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Ahmet Atakan Eyleminde İkinci Gün

Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için Ankara'da Mamak Tuzluçayır meydanında toplanan gruba polis müdahale etti. İstanbul Kadıköy'de Ak Parti İlçe binasına yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Grup ara sokaklara dağıldı. İzmir, Hatay ve Mersin'de de eylemlere polis müdahale etti.

Ankara'da Tuzluçayır Meydanı'nda biraraya gelen grup Hatay'daki olaylar sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etti. Barikat kurup, polisin dağılın uyarılarına uymayan gruba TOMA ve biber gazıyla müdahale edildi. Barikatı ateşe veren grup polis müdahalesine taşlarla karşılık verdi.

KADIKÖY'DE ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Kadıköy Altıyol'da bulunan Boğa heykeli'nin önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için toplandı. Öte yandan dün yaşanan olaylarda gözaltına alınan kişilerinde serbest bırakılmasını isteyen grup daha sonra AK Parti ilçe binasına yürümek isteyince polis gruba müdahale etti. Göstericiler sokaklara barikat kurup ateşe verdi. Biber gazı ve tazyikli su ile dağıtılan grup ara sokaklara kaçtı. Bazı göstericiler polise taş ve havaifişeklerle saldırdı. Bahariye Caddesi'ndeki polis ve göstericiler arasındaki gerginlik yaşandı. Müdahale sırasında çevrede bulunan vatandaşlarda gazdan etkilendi.

Kadıköy'de yaşanan olaylar sonucunda çok sayıda kişi gözlatına alındı.

OPERA BİNASI REVİRE DÖNDÜ

Gösterilerde yaralanan ve yoğun gazdan etkilenenler, Bahariye Caddesi’nde bulunan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’na getirildi. Operaya gelen gönüllü sağlık personelleri, yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Durumu ciddi olan yaralı göstericiler, buradaki ilk müdahalenin ardından ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk edildi.

POLİSLER YERLERDE UYUDU

Kadıköy’de dün akşam saatlerinde başlayan müdahaleler sırasında ilginç görüntüler de ortaya çıktı. Ara vermeden görev yapan ve çevik kuvvet ekiplerinin kaldırımlara ve yollara yan yana yatarak uyuması dikkat çekti.

İZMİR'DE PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNDE YİNE ARBEDE

İzmir'de yaklaşık 2 bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı'ndaki Adalet ve Kalkınma Partisi Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis TOMA ve biber gazıyla müdahale etti.

Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda bugün saat 20.00'da toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. "Her yer Taksim her yer direniş", "Ahmet'in katili AKP", "Ahmet'in katili AKP'nin polisi" sloganları atan grubun AKP Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

DAĞILMAYAN GRUBA MÜDAHALE

Gazi Bulvarı üzerine Basmane Meydanı girişine ulaşan grubun dağılması için polis, anons yaptı. Protestoculardan bir kısmı Konak Belediyesi ek binası önündeki TOMA aracını taş ve şişe yağmuruna tuttu. Güvenlik güçlerinin izinsiz gösteri yaptıkları ve dağılmalarını istediği gruptan atılan taş ve şişeler üzerinde TOMA araçları biber gazlı su sıkmaya başladı. Bir süre sonra önde TOMA araçları arkada çevik kuvvet ekipleri olmak üzere polis harekete geçti. Geri çekiliş sırasında çevreden ellerine geçirdikleri malzemeleri yola döküp ateşe veren göstereciler, Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunan turistler ile otobüs bekleyen vatandaşlar olumsuz etkilendi. Göstericiler önce Cumhuriyet Meydanı ardından ikinci son olarak Talatpaşa Bulvarı üzerine geldi. Geri çekilme sırasında grubun sayısının oldukça azaldığı görüldü. Burada bekleyen göstericilere polis müdahale etmezken, olaylar sırasında 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

GAZİ MAHALLESİ'NDE AHMET ATAKAN EYLEMİ

Hatay'da Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Gazi Mahallesi'nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerını devirip barikat kuraran göstericiler, pazar tahtalarından oluşan barikatı ateşe verdi. Olaylar sırasında göstericiler, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesinin bir bölümünü trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Gruptan bazı kişiler sapanlarla polise taş ve misket attı. Müdahale esnasında bazı göstericiler ara sokaklarda akrep araçlarına molotof kokteyli attı. Polis ekipleri TOMA aracı ile yanan barikatı söndürdü. İsmet Paşa Caddesi'nde eylem devam ediyor.

Hatay’ın merkez Antakya İlçesi’ndei ise Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek için toplanan kalabalık grup, polisin 'dağılın’ uyarısına uymayınca, basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale edildi. Antakya’nın Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi’nde toplanan kalabalık grup, sloganlar atarak şehir merkezine yürümek istedi. Çevik kuvvetle cadde girişinde güvenlik önlemi alınarak grubun yürüyüşü engellendi. Emniyet güçleri, gruba yüşürüyüşün izinsiz yapıldığı ve dağılmaları için anons yaptı. Anonsa uymayan ve taş atan gruba TOMA araçlarıyla basınçlı su sıkıldı. Gaz bombası atılan kalabalık grup dağıtılmaya çalışılıyor.

Polis telsizinden göstericilerin arasında, elinde av tüfeği bulunan kişiler olduğu anonsu geçildi. Bu ihbar üzerine polislerin zırhlı araçların arkasına geçmeleri konusunda anons yapıldı. Olayı görüntülemeye çalışan gazeteciler de silah kullanılma ihtimali üzerine polis tarafından güvenli bir alana uzaklaştırıldı.

Hürriyet | DHA

Haberin Tamamı İçin:

Kadıköy

Bursa

Kadıköy

Tuzluçayır

Dikmen | Fotoğraf: Evrensel

Hatay | DHA

Hatay | DHA

02:22, İstanbul, Kadıköy, Bahariye'de bir kişi polis müdahalesi sonucu başından yaralandı. | @140journos

Hatay, Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Atakan Eylemlerinde Polis Müdahalesi

Hatay'da hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için Antakya, Ankara, İzmir ve İstanbul Kadıköy'de bir araya gelen protestoculara polis müdahale etti

Ankara Mamak Tuzluçayır Meydanı'nda biraraya gelen grup Hatay'daki olaylar sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etti. Barikat kurup, polisin dağılın uyarılarına uymayan gruba TOMA ve biber gazıyla müdahale edildi. Barikatı ateşe veren grup polis müdahalesine taşlarla karşılık verdi.

DHA'da yayımlanan habere göre, Kadıköy Altıyol'da bulunan Boğa Heykeli'nin önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için toplandı. Grup daha sonra AKP ilçe binasına yürümek isteyince polis gruba müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli su ile dağıtılan grup ara sokaklara kartı. Müdahale sırasında çevrede bulunan vatandaşlarda gazdan etkilendi. Polisin müdahalesi ardından çok sayıda kişi gözlatına alındı.

İzmir'de yaklaşık 2 bin kişi, Hatay'daki ODTÜ destek yürüyüşünde 22 yaşındaki Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı'ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde protestolarını sürdürmek isteyen gruba polis TOMA ve biber gazıyla müdahale etti.

Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda bugün saat 20.00'da toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki AKP Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak üzere yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. "Her yer Taksim her yer direniş", "Ahmet'in katili AKP", "Ahmet'in katili AKP'nin polisi" sloganları atan grubun AKP Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için polis, Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

Gazi Bulvarı üzerine Basmane Meydanı girişine ulaşan grubun dağılması için polis, anons yaptı. Protestoculardan bir kısmı Konak Belediyesi ek binası önündeki TOMA aracını taş ve şişe yağmuruna tuttu. Güvenlik güçlerinin izinsiz gösteri yaptıkları ve dağılmalarını istediği gruptan atılan taş ve şişeler üzerinde TOMA araçları biber gazlı su sıkmaya başladı. Bir süre sonra önde TOMA araçları arkada çevik kuvvet ekipleri olmak üzere polis harekete geçti. Geri çekiliş sırasında çevreden ellerine geçirdikleri malzemeleri yola döküp ateşe veren göstereciler, Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Polisin sıktığı yoğun gazdan çevrede bulunan turistler ile otobüs bekleyen vatandaşlar olumsuz etkilendi. Göstericiler önce Cumhuriyet Meydanı ardından ikinci son olarak Talatpaşa Bulvarı üzerine geldi. Geri çekilme sırasında grubun sayısının oldukça azaldığı görüldü. Burada bekleyen göstericilere polis müdahale etmezken, olaylar sırasında 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Hatay'da Ahmet Atakan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Gazi Mahallesi'nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerını devirip barikat kuraran göstericiler, pazar tahtalarından oluşan barikatı ateşe verdi. Olaylar sırasında göstericiler, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesinin bir bölümünü trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Gruptan bazı kişiler sapanlarla polise taş ve misket attı. Müdahale esnasında bazı göstericiler ara sokaklarda akrep araçlarına molotof kokteyli attı. Polis ekipleri TOMA aracı ile yanan barikatı söndürdü. Olayların son bulmasına yakın İsmetpaşa Caddesi'nin sağ ve sol tarafındaki paralel sokaklardan kimliği henüz belenemeyen kişiler tarafından yaklaşık 15 el silah sesi duyuldu. Polis ekiplerinin silah sesi üzerine güvenlik önlemlerini arttırdıkları gözlendi. Çevik kuvvet polisleri, panzer ve akrep araçları ise olaylar bittikten sonra Gazi Polis Merkezi Amirliğine çekildi. TOMA aracı ve bir akrep aracı polis merkezi önünde önlem aldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıBursaCumhuriyet Halk PartisiHatayİstanbulİzmirKatilMersinOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanTwitterdeplasman yasağıgündemiçerde
Görüş Bildir