Hastanelerden 'Kriz Prosedürü' ile Hasta İsmi İstendi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hastanelerden 'Kriz Prosedürü' ile Hasta İsmi İstendi

GEZİ Parkı’ndaki revir ve gönüllü sağlık hizmeti sunulmasıyla ilgili doktorlar hakkında soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı, şimdi de özel hastanelerden İl Sağlık Müdürlükleri aracılığı ile Gezi protestolarında yaralanan göstericilerin isimlerini istedi. Türk Tabipleri Birliği Genel sekreteri Beyazıt İlhan, “İstanbul Tabip Odası’ndan da revirde tedavi gören hastaların isimleri ile tedavi eden doktorların bilgilerini istediler. Vermemiz mümkün değil. Eli kelepçelenen beyaz önlüklüler de doktor değil. Bu provokatif bir görüntü” dedi.

YARALILAR KİM SORUSU

Sağlık bakanlığı’nın Gezi Parkı protestoları nedeniyle özel hastanelerin acillerine “hazır bulunun” uyarısında bulunulduğu öğrenildi. Ancak bu uyarının ardından İl Sağlık Müdürlükleri aracılığı ile protestolarda yaralanan ve tedavi gören kişilerin isimlerinin tek tek bildirilmesi istendi. İlk iki günde sadece yaralanma nedenleri ve uygulanan tedavinin sonucu hakkında bilgi alan Bakanlık, ikinci günün sonunda verilen bilgilere göstericilerin isimlerinin de eklenmesini istedi.

OHAL İLANI

İlk Sağlık Müdürlüklerinde afet ve savaş dönemlerinde hastanelerin yatak ve hasta durumlarının öğrenilmesi ve acil harekete geçilmesi için bir kriz masası bulunuyor. Kriz masası Gezi Parkı protestolarını da olağanüstü durum olarak adlandırarak çalışma yaptı. Bu çalışmaya hastaların isimlerinin eklenmesi ise tartışma yarattı. Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, konuyla ilgili Hürriyet’e şunları söyledi:

İNSANLAR HASTANEYE GİTMEDİ

“Bakanlık kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinden de bu bilgileri istedi. Bununla kalmadı İstanbul Tabip Odası’ndan da revirlerde tedavi görenlerin ve bu kişileri tedavi eden doktorların isimlerini istedi. Bizim bu bilgileri vermemiz mümkün değil. Bu durum insan haklarına aykırı ve çok tehlikeli. Yaralı ve tedavi görenlerin isimlerinin paylaşılması, sağlık çalışanlarının buna zorlanması uluslararası sözleşmelere aykırı. Bu verilerin nerede kullanılacağı belli değil. Yarın Emniyet ya da başka bir yer isimleri istediğinde Bakanlığın vermemesi mümkün mü? O nedenle insanların çoğu hastanelere gitmedi. Bunları toplamak Sağlık Bakanlığı’na yakışan bir tavır değildir. Bakanlığı bu bilgileri toplamaktan vazgeçmeye, evrensel ilkelere uygun davranmaya davet ediyoruz.

PROVAKATİF BİR GÖRÜNTÜ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulOlağanüstü HalSavaş
Görüş Bildir