Görüş Bildir

Hastane Yalanladı: HIV'li Hastada Kullanılan Malzemeler 15 Kişide Daha Kullanıldı İddiası

Haberler
> Hastane Yalanladı: HIV'li Hastada Kullanılan Malzemeler 15 Kişide Daha Kullanıldı İddiası

Etiler'de özel bir hastanenin HIV'li bir hastanın ameliyatında kullanılan malzemelerin 15 farklı hastada kullanıldığı ve hastanenin kapatıldığı iddia edilmişti.  Hastanenin sahibi Prof. Dr. Alper Çelik iddiaların doğru olmadığını belirterek, 'hastanemizde hiç bir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir' dedi. 

Özel Etiler Hastanesi'nde HIV virüsü taşıyan bir hastanın ameliyatında kullanılan tıbbi malzemenin 15 hastanın daha ameliyatında kullanıldığı, hastaların AIDS şüphesiyle karantinaya alındığı ve hastanenin kapatıldığı iddia edilmişti. İddialar üzerinde hastane sahibi bir basın açıklaması yaparak iddiaları yalanladı.

'Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır'

'Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır'

DHA'nın haberine göre, açıklamalarda bulunan hastane sahibi Prof. Dr. Alper Çelik, öne sürülenlerin yalan olduğunu ve işine son verilen bir çalışan tarafından bu iddiaların ortaya atıldığını söyledi. Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Ben bu ülkenin yetiştirdiği bir profesörüm ve bu ülkenin kıt imkanlarıyla yurtdışında okuttuğu bir insanım. Bir sene Japonya'da eğitim aldım, Brezilya'da, İtalya'da, Almanya'da eğitimler aldım. İspanya'da ve Frankfurt'ta ameliyatlar yaptım. Dünyanın dört bir ülkesinde ameliyat yaptım ve 12 yılda ülkemizde 6 binden fazla şeker hastasını ameliyat ettim, bunu binde birlik bir komplikasyon oranıyla gerçekleştirdim. Şu an üzerimize atfedilen bu suçlama gerçek değildir. Bizler hiçbir zaman hastalarımıza kasten ve bilerek zarar vermeyiz. Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiçbir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir. Hukuki süreçte devam etmektedir. Bu iddiaların arkasında kimlerin olduğunun araştırılması gerekiyor.'

'Şeker hastalarının sürekli ilaç kullanmasını kimler istiyor, asıl bunlar araştırılmalı'

'Şeker hastalarının sürekli ilaç kullanmasını kimler istiyor, asıl bunlar araştırılmalı'

Prof. Dr. Çelik, hastalarının çalışma sitillerini bildiklerini söyleyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

'Ülkemizde uluslararası sağlık turizminde önemli bir yer alabilecek böylesine bir hastanenin açılması neden engelliyor? Şeker hastalarının sürekli ilaç kullanmasını kimler istiyor, asıl bunlar araştırılmalı. Yalan haberlerle bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Bu hastane 12 yataklı bir hastaneydi ve şu anda 75 yatağa çıkartıyoruz. İnşaat ve tadilat varken içeriye hasta almıyoruz. Yakın zamanda açılışı yapacağız. İnşaat sebebiyle faaliyetlerimizi durduk. Bizim hastalarımız bizi tanıyorlar, nasıl çalıştığımızı da biliyorlar. Hiç kimse endişe etmesin herkes gönlünü ferah tutsun.'

'Hastanenin kapalı oluşunun sebebi tamamen hastanenin büyümesiyle ilgilidir'

'Hastanenin kapalı oluşunun sebebi tamamen hastanenin büyümesiyle ilgilidir'

Hastanenin projesinden sorumlu olan mimar Hüseyin Demir ise, 'Hastanenin kapalı oluşunun sebebi tamamen hastanenin büyümesiyle ilgilidir. Ben kendim yüksek mimarım ve projelerin tamamını ben yapıyorum, evrakların tamamını takip ediyorum, hastaneyi daha güzel ve daha faal bir şekle getirmek için çalışma yapıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Sabah gazetesinden İbrahim Ayral'ın haberine göre, Özel Etiler Hastanesi'nin, Sağlık Bakanlığı izinlerine sahip olmadan metabolik cerrahi ameliyatları gerçekleştirdiğini, bu ameliyatlardan sonra şüpheli ölümlerin olduğunu ve hasta yakınlarının şikayetlerinin üzerine ise üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın harekete geçtiğini iddia etmişti. Ayrıca bir ameliyatta ise HIV virüsü taşıyan hastada kullanılan tıbbi malzemenin değiştirilmesi gerekirken bu malzemeyle üç günde 15 hastanın ameliyat edildiğini ileri sürülmüştü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
26
12
5
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Karelahana

İnsanların söylediği hiçbir şeye inanmıyorum. Ne kötü dimi. Haberleri bile yalan söylüyorlar diye dinlemiyorum. Artık kimse dürüst değil gerçeği çarpıtana ze... Devamını Gör

Tipikbikova

Sağlık sektörü içinden biri olarak söylüyorum. Çoğu ürün zaten ancak tek kullanımlık olucak şekilde üretilir. Eğerki tek kullanımlık değilse sterilizasyonu y... Devamını Gör

Tipikbikova

Son olarak hiv öldürmez cahillik öldürür. Hiv bulaştığı gibi insan hayatını etkileyen birşey değildir ve hiv+ insan bunu senelerce farketmeyebilir.

Sigurd

Doğruluğunu bilemem ama, "he kullandık" diyecek halleri de yok yapmışlarsa da. Sigortayı ne biçim hortumluyorlar zaten o da ayrı mevzu.