Görüş Bildir

Hastalıklardan Korunmak İçin Okunacak Dualar

Anasayfa > Blog

Allah-u Teâlâ'ya iman eden Müslümanların sağlığını her türlü durum karşısında koruyabilmeleri ve karşılaşabilecekleri hastalıklardan bir an evvel kurtulabilmeleri için etkili dualar vardır. Peygamber efendimizin de hastalıklara karşı okunmasını önerdiği dualar mevcuttur. Hastalıklardan korunmak için her türlü kişisel önlemi aldıktan sonra okumanız gereken duaları sizler için derledik.

Peygamberimiz Hasta Olduğunda Okuduğu Dua

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz rahatsızlandıkları zaman onu Cibril -aleyhisselam- tedavi eder ve şu duayı okur:

Türkçe Okunuşu: Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu'zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.

Anlamı: Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.»” derdi.(Müslim, Selâm 40)

Hasta Duası

Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bir rahatsızlıkları olduğu zaman Muavvizeteyn sûrelerini okur, kendi üzerine üfler ve onu eliyle üzerinden silerdi. Ve şöyle buyururlardı:

Türkçe Okunuşu: ismillahi Allahümme dâvini bi devaike veşfini bi şifaike ve ağnini bi fadlike ammen sivâk vahzer anni ezake.

Anlamı: Allah’ın ismiyle. Ey Rabbim! Beni kendi devân ile tedavi et, bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalardan uzak tut.»” (Heysemî, X, 180)

Hastalara Şifa Veren Dua

Henüz eceli gelmemiş bir hastayı ziyaret eden bir mü’min yedi defa şöyle demelidir:

Türkçe Okunuşu: Es-elullahil-azime rabbel arşil aziim en yeşfiyeke.

Anlamı: Büyük Allah’tan, büyük Arş’ın Rabbi Allah’tan sana şifâ vermesini istiyorum!»” derse muhakkak afiyet bulur. (Ebû Dâvud, Cenâiz, 8; Tirmizî, Tıbb, 32; İbn Hanbel, I, 239)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
17
13
6
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Feridun Gülbik

Allah Razı olsun her kimse bu duayı burada paylaşan Ailesine evine dert göstermesin Yüce Rabbim