İstanbul Barosu Başkanı: Haşare Mi İlaçlıyorsunuz?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Haşare Mi İlaçlıyorsunuz?

Haşare Mi İlaçlıyorsunuz?

Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı yapan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, gaz bombası fişeklerini de basın toplantısı yaptığı masanın üzerine koydu.

"Burada gerçekten halkın tepkisi bir süredir ne içeceklerine, ne yiyeceklerine, kaç çocuk yapacaklarına, hangi gazeteyi alıp okuyacaklarına, hangi dizileri yada televizyonları izleyeceklerne ilişkin dayatmalara ve gerçek amaç gizlenerek yaşam tarzına yönelen kısıtlama ve müdahalelere karşıdır" diyen İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal polisin müdahale şekline de sert tepki gösterdi.

Müdahale sırasında önce bir direnme olması gerektiğini ifade eden Kocasakal, polisin bu durumda ihtarda bulunması gerektiğini belirtti. İhtara uyulmaması durumunda sadece direnenlere karşı kademeli şekilde artan oranda bir güç kullanılabileceğini söyleyen Kocasakal "Böyle bir yasal çerçevde soruyorum; bu olaylarda bunlara uyulduğunu görüyor muyuz? Siz ne yapıyorsunuz. Gaz bombası bu yasal çerçevde doğrudan doğruya kullanamazsınız bu şekilde. Kanun açık. Polis ne yapıyor? Sokağa bombayı atıyor. İlgili ilgisiz evinde oturan herkes bundan etkileniyor. Bu kanuna aykırı. Daha acısı ve vahimi hedef gözeterek bu gaz bombası atılıyor. O zaman artık onu siz gaz bombası özelliğiyle değil bir tür mermi özelliğiyle kullanıyorsunuz. Kime karşı? Halka karşı. Şundan dolayı yaralanan pek çok kişi var. (elindeki fotoğrafı göstererek) Bir genç kızın geldiği hale bakın. Gözünün üstüne bunlardan bir tanesi isabet etmiş O yüzden bu hale geliyor. Bunlar bize ulaşıyor. Bunların arşivini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

'Haşare ilaçlamıyorsunuz burada'

Polisin biber gazı kullanma şekline de tepki gösteren Kocasakal "Kimse kusura bakmasın. Halk, birey böcek değildir. Haşare ilaçlamıyorsunuz burada. İnsana karşı bu gazı sıkıyorsunuz. Ortalığı gaz bulutuna boğuyorsunuz. Yetmiyor evlerin içine kapalı yerler atıyorsunuz bu gazları. Bunun adı vahşettir. Kimse kusura bakmasın bunun adı vahşettir. Bunada kimsenin hakkı yok hukuk devletinde. Lütfen kise unutmasın insan sağlığı ve onurundan üstün hiçbirşey de yoktur. İnsanları bir böcek gibi görüp onlara bu şekilde gaz kullanamazsınız. Bu olaylarda olduğu gibi. Bir bahçeyi bile ilaçlarken sebzeler zarar görmesin diye üstünü kapıtyorsunuz değil mi? Burada insanların üzerine sıkıyorsunuz bu gazı. Böyle birşey yok hukuk devletinde" diye konuştu.

'Provokasyonlara kesinlikle gelmemeleri gerekir'

Olaylar nedeniyle provokasyonlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kocasakal "Çeşitli yerlerden kaynaklanabilecek provokasyonlara karşı yurttaşlarımızı ve ilgilileri uyarmak istiyoruz. Böylesi durumlarda araya kimlerin girdiği, sızdığı, saldırıları gerçekleştirdiğini bilemezsiniz. Bizde de bir takım bunların kimin yaptığı hususunda bilgiler ve duyumlar var ama teyit etmeden birşey söylemek istemiyoruz. Ama sanırım sizler anlıyorsunuzdur ne demek istediğimizi? Yurttaşlarımızı da bu açıdan uyarmak istiyoruz. Bir takım provakasyonlara kesinlikle gelmeleleri gerekir" dedi

'Çapulcu olarak nitelemesi kabul edilebilir değil'

Herkesi sorumluluğa davet ettiğini ifade eden Kocasakal "Ama özellikle ve öncelikle siyasi iktidar sözcülerini sorumluluğa davet ediyoruz. Şimdi ne yazıkki ben okuduğumda bırakın baro başkanı ve hukukçu olmayı, bir vatandaş olarak kanım dondu. Başbakanın açıklamaları yani bir kere meydan okuyan tavır ve söylemleri içinde yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çocuğu farklı siyasi görüşlerden kişilerin yer aldığı protestocuları bu hakkı kullananları çapulcu olarak nitelemesi kabul edilebilir değil. Bir başbakanın kendi milletini, halkını, insanını çapulcu olarak nitelemeye hakkı yok. Sayın başbakanın yüzde 50’yi evde zor tutuyoruz ifadesi. Bu çok ama çok tehlikeli toplumu ve kitleleri tahrik edici ve tehditkar bir nitelik taşıdığı gibi olayları büyümesine ve yayılmasına yol açabilecek bir söylem. Neyi kastediyorsunuz? İnsanlar aptal değil. Ne demektir biz yüzde 50’yi zor tutuyoruz? Ne anlama geliyor. Nasıl bir mesajdır bu. O yüzde 50’ye de bana göre büyük bir haksızlık var. Sizin askeriniz veya emir eriniz mi. Siz böyle şıklattığınızda insanlar buna mı gelecekler? Bu kabul edilebilir birşey değil" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıİstanbulPolis
Görüş Bildir