Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hasankeyf'i Yabancı Öğrenciler Araştıracak!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hasankeyf'i Yabancı Öğrenciler Araştıracak!

Hasankeyf'i Yabancı Öğrenciler Araştıracak!

Dünya kültür mirası tarihi Hasankeyf’i ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu barajı ve barajın çevreye olan olumsuz etkilerini araştırmak, Ilısu barajında gelinen son aşamayı yerinde görmek ve Dicle Vadisi’nde çeşitli incelemelerde bulunmak için İtalya, Polonya, Yunanistan ve Lübnan’dan gelen 25 lise ve üniversite öğrencisi Batman Belediyesi’ni ziyaret etti.

AB Gençlik Kültür ve Değişim Programı çerçevesinde 10 günü kapsayan proje kapsamında Batman Belediyesi’ni ziyaret eden öğrencileri Belediye Başkanvekili Çiğdem Demir belediye meclis odasında kabul etti.

10 gün boyunca Hasankeyf ve Dicle Vadisinde çeşitli araştırmalar yapacaklarını, bu araştırmalarında ulaşılan sonuçları ülkelerinde bulundukları üniversitelerde paylaşacaklarını dile getiren öğrenciler, Ilısu barajının bir facia olduğunu, Hasankeyf ve Dicle vadisinin sular altında bırakılma girişiminin insanlığa ait bir kültür mirasının yok edilmesi anlamına geldiğini ve katliamın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ilısu barajına karşı ülkelerindeki insanları bu kültürel kırım hakkında duyarlı kılmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirten öğrenciler, uluslar arası alanda Ilısu barajına karşı başlatılan her türlü kampanyaya da destek olacaklarını dile getirdi.

‘İnsanlık hafızasına sahip çıkmak zorunda’

Öğrencilerin bu girişiminden büyük mutluluk duyduklarını belirten Belediye Başkanvekili Çiğdem Demir, “Bu çabayı önemsiyor, çok değerli buluyoruz. Genç dostlarımızın bu anlamlı çabası umut verici. Hasankeyf sadece bu ülkenin değil, aynı zamanda bir dünya mirası. İnsanlığın 12 bin yıllık geçmişi, 12 bin yıllık diri hafızası. İnsanlık, kendi hafızasının yok edilmesini elbette sadece seyrederek engelleyemez. Batman Belediyesi olarak yıllardır bu geri dönüşümsüz tahribatın önüne geçmek için çok büyük çabalar sarf ettik, etmeye devam ediyoruz.

Fakat biz şunu çok iyi biliyoruz, bu kıyımın önüne tek başımıza geçmenin, bu yıkım projesini tek başımıza engellemenin imkanı yok. Mümkün olan geniş destek ile bu projenin önüne hala geçmemiz mümkün.

İnsanlık, kendi hafızasına, kendi mirasına sahip çıkmak zorunda. Bugün değişik ülkelerden gelen siz değerli genç dostlarımız işte bu sahiplenmenin umudunu veriyorsunuz. Batman Belediyesi adına sizlere minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Turizm sezonun başlamasıyla birlikte bu tür AB program ve projeleri kapsamında Batman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Batman Turizm ve Tanıtım Derneği BAT-DER Başkanı Emin Bulut da “Şu anda turizm sezonundayız. Yerel yönetimle, bütün sivil toplum örgütlerimizle birlikte Batman’ın tanıtımı için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Ziyaretin ardından Başkanvekili Demir ve öğrenciler toplu hatıra fotoğrafı çekti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİtalyaLübnanYunanistan
Görüş Bildir