HAS Parti Kendini Fesh Etti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

HAS Parti'de Olaylı 'Fesih' Kongresi

HAS Parti'de Olaylı 'Fesih' Kongresi

AK Partiyle bütünleşme yolundaki HAS Parti'nin fesih kongresinde olaylar çıktı. Partililere seslenen Numan Kurtulmuş 'İnandığımız değerleri bir kostüm gibi çıkartmayacağız' dedi.

AK Parti ile ‘bütünleşme’ yolundaki HAS Parti’nin Olağanüstü Kongresi, partinin feshini görüşmek üzere toplandı. HAS Parti’de il kongreleri yapılmadığı için Kurucular Kurulu, Büyük Kongre görevini yerine getiriyor. Kongrede kayıtlı 218 delegenin oy kullanması bekleniyor.

Mali sorunlar yaşayan partide, kongre bodrumdan toplantı salonuna dünüştürülmeş mekanda yapıldı. Olağanüstü kongreye AK Parti ile bütünleşmeye karşı çıkan, AK Partiye muhalif söylemleriyle dikkat çeken Mehmet Bekaroğlu da katıldı. Sadece Kurucular Kurulu’nun katıldığı kongre öncesinde kısa bir gerginlik de yaşandı. Üzerinde HAS Parti’nin amblemleri bulunan eşantiyon ürünleri bir partili, “Batan geminin malları” diyerek dağıtmaya çalıştı. Tepkili partiliye bazı HAS Partililer fiziki müdahalede bulundu.

HAS Parti Genel Başkan Numan Kurtulmuş, parti binasına alkışlar eşliğinde geldi. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından oluşturulan divan başkanlığına Ahmet Demircan seçildi. Kurtulmuş, yaptığı konuşmada partinin yaşadığı mali sorunlardan, vatandaşın güvenini kazanmalarına karşın oy vermemelerinden yakındı. Mevki ve makam peşinde olmadıklarının altını defalarca çizen Kurtulmuş, “İnandığımız değerleri bir kostüm gibi çıkartmayacağız” demesi dikkat çekti.

BEKAROĞLU: ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ?

Kurtulmuş'un ardından Mehmet Bekaroğlu, Kurtulmuş'u eleştiren bir konuşma yaptı. Kurtulmuş'un AK Parti 'nin aleyhinde yaptiğı konuşmaları hatırlatan Bekaroğlu, "Şimdi ne değişti" diye sordu. Bekaroğlu, iktidara Uludere katliamı ve Afyon'da şehit olan 25 asker için hesap sorulamadığını, Kürt ve Alevi sorununun devam ettiğini söyledi. Bekaroğlu, "Arkadaşlarımız böyle bir AKP 'ye gidiyor. Bir kişi size gel dedi gidiyorsunuz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

HAS Parti Kapandı!

HAS Parti Olağanüstü Kongresi'nde yapılan oylama sonucu partinin feshine karar verildi.

HAS Parti Olağanüstü Kongre'sinde, yapılan oylama sonucu partinin feshine karar verildi.

Haberin Tamamı İçin:

HAS Parti Kendini Fesh Etti

Halkın Sesi Partisi, bugün toplanan olağanüstü kongresinde fesih kararı aldı. Kongrede oy kullanan 179 delegenin 165'i fesih yönünde oy kullandı. Bu kararla HAS Parti ile AK Parti'nin bütünleşme sürecinde bir adım daha atılmış oldu.

HAS Parti Olağanüstü Kongresi, parti genel merkezinde başladı. Genel Başkan Numan Kurtulmuş, parti binasına alkışlar eşliğinde geldi. Partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında arbede ve tartışma yaşandı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından oluşturulan divan başkanlığına Ahmet Demircan seçildi.

Kongrede kayıtlı 218 delegenin oy kullanması bekleniyor. Kongrenin gündem maddeleri arasında, partinin feshi ve faaliyet raporlarının okunması yer alıyor.

Öte yandan parti dışında kurulan dev ekrandan, binaya giremeyen partililere kongre canlı olarak sunuluyor. Parti çevresinin Türk bayrakları ve parti amblemleri ile süslendiği görüldü.

BEKAROĞLU: "BEN İKNA OLMADIM"

Eski HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, partisinin kapatılıp Ak Parti'ye katılması noktasında kendisinin ikna olmadığını söyledi.

Bekaroğlu, Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un ardından kongrede konuşarak kendisinin ve bazı arkadaşlarının partinin kapatılmasına karşı olduklarını bildirdi.

İki yıl önce bir amaç için biraraya geldiklerini ve bunu gerçekleştirmek için çok çalıştıklarını anlatan Bekaroğlu, bir başka partiye katılmak isteyenlerin katılabileceğini, ancak partinin geleceği ile ilgili kararı kalanların vermesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti'nin Türkiye'nin en güçlü iktidarını oluşturduğunu, ancak Türkiye'nin daha iyi yönetilen, daha demokratik ve şeffaf bir ülke olamadığını iddia eden Bekaroğlu, kendisinin AK Parti'ye katılmak konusunda ikna olmadığını vurguladı.

PARTİLİLER ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

Yasa gereği oy kullanan delegenin yarısından fazlasının “Evet” demesi halinde partinin kapatılabileceğini anlatan Bekaroğlu, kayıtlı delegelerden 180'inin salonda olduğunu da belirterek partinin kapatılmasını istemeyen delegelere oy kullanmama çağrısında bulundu.

HAS Parti'nin misyonunu devam ettireceklerini bildiren Bekaroğlu'nun konuşmasının ardından, partinin kapatılmasını isteyenler ile istemeyenler arasında kısa süreli arbede ve tartışma yaşandı.

FESİH OYLAMASI BAŞLADI

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAfyonAleviİstanbulİstiklal MarşıNuman KurtulmuşŞehitgündem
Görüş Bildir