Hanzade Doğan Boyner, Brookings Enstitüsü'nde

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hanzade Doğan Boyner, Brookings Enstitüsü'nde

Hanzade Doğan Boyner, Brookings Enstitüsü'nde

Doğan Online’ın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Hanzade Doğan Boyner, merkezi Washington ’da bulunan Brookings Enstitüsü’nün mütevelli heyetine seçildi. Hanzade Doğan Boyner böylece, yüzyıla yakın geçmişiyle ABD ’nin en etkin düşünce kuruluşlarının başında gelen Brookings Enstitüsü’nün mütevelli heyetine giren ilk Türk oldu. Hanzade Doğan Boyner, dört yıldır da enstitünün uluslararası danışma kurulu üyeliği görevini sürdürüyordu. 2001 krizi sırasında iktidarda bulunan Ecevit hükümetinin ekonomiden sorumlu devlet bakanlığına getirilen Kemal Derviş, halen Brookings Enstitüsü’nde başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Üç yıllığına seçildi

Brookings Enstitüsü, yaptığı akademik çalışmaların yanı sıra çeşitli ABD yönetimlerinin başlıca insan kaynağı olarak özel önem taşıyor. Halen Obama yönetiminin ekonomi ve dış politika uygulayıcılarının önemli bölümünün Brookings Enstitüsü kökenli olmasının da kurumun saygınlığını ve ağırlığını gösterdiği belirtiliyor.

Brookings Enstitüsü’nün mütevelli heyeti üyeleri yeniden seçilebilme şansları da olmak üzere üç yıllık bir dönem için görev alıyor. Mütevelli heyeti, küresel düzeydeki iş dünyasından temsilciler, tanınmış akademisyenler, eski hükümet üyeleri ve kanaat önderlerinden oluşuyor. Yılda toplam üç kez toplanan heyet, Enstitü’nün en üst organını oluşturuyor.

Brookings enstitüsünün mütevelli heyeti’ne girmesini değerlendiren Hanzade Doğan Boyner, “Dünyanın ekonomik olarak ilk 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen, uluslararası politikada önemli oyuncu olmaya soyunan Türkiye ’nin ulaştığı nokta, Brooking Enstitüsü’nde de kendini gösteriyor. Yıllar içinde yönetim kuruluna ABD dışından çok az sayıda üye davet edilmiş. Bu nedenle Türkiye ’den bir üye olmasını çok önemsiyorum. Türkiye ’nin bakışını bu gibi etkili kurumlarda ifade edebilmemiz çok önemli” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obama
Görüş Bildir