Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Yüzle Kadınlar Gününü Kutluyorsunuz?

 > 
440PAYLAŞIM

Çok açık şekilde soruyorum, Türkiye’de, her gün kadınların bin bir türlü şiddete, tacize, aşağılamaya, tecavüze, ölüme, dayağa, vs. maruz kaldığı bir ülkede, “sevişirken şeyhinizi düşünün” diyen insanların makam sahibi olduğu bir yerde hangi yüzle kadınlar günü kutluyorsunuz?

365 günün, 364’ünü erkeklere veren bu düzen, sağ olsun kadınları da unutmayıp onlar için de bir günü uygun görmüş. Siz buna da şükür diyebilirsiniz, pozitif bir ayrımcılık etiketiyle pazarlanan bu günü kabul edebilirsiniz, ancak ben kadınların sokağa dahi çıkmasına tahammül edemeyen bir zihniyetin hakim olduğu bu topraklarda kadınlar gününü hangi yüzle kutladığınızı anlamıyorum.

Kadına şiddeti, tacizi, ayrımcılığı, vs. anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Her gün kadınlar öldürülüyor ki 8 Mart Kadınlar Gününde de kadın cinayetleri haberleri gelmeye devam ediyor, diye haykırmaktan sesimiz kısıldı, Özgecan, Dilek, Ayşe, Saliha, Nazmiye, Fatma ve binlerce kadının ismini zikretmekten boğazımız ağrıdı, ama gelinen nokta ortada. Hiçbir yere gelemedik.

Çünkü kadın, erkekten ayrı bir familya değil. İkisi de insan, bu ayrım kafalarda bitmediği, kadın ve erkek cinslerinin aynı türün bireyleri olduğu kabul edilmedikçe sona ermeyecek bir şeyin mücadelesini veriyoruz. Biz erkeklerden bir şey istemiyoruz, bize lütuf gibi sunulan şeyleri kökten reddediyoruz, biz sadece hakkımız olan şeyleri erkeklerin kafasına, gerekirse vura vura kazımanın mücadelesini veriyoruz.

Kılık kıyafetimize, yürümemize, gülmemize, konuşmamıza, gece sokaklarda olmamıza takılan, bize ne yapıp ne yapamayacağımızı buyuran erkek egemenliğinden bıktık. Bu söylemlerle kadınların sindirilmesinden, şiddete, tacize, tecavüze uğramasından, öldürülmesinden illallah dedik. Kadının hayatın her alanında olmasından gocunan, kadının yerini ev olarak gören, kadın denince aklına anneden başka bir şey gelmeyen sığ, yoz ve yobaz düşüncelerden bıktık.

“Senin anan bacın” yok mu gibi bir çıkıştan, “adam gibi”, “adam ol”, “karı gibi gülme”, “karı gibi giyinme”, “adamın dibi”, “adamsın”, “adam akıllı”, vb. ifadelerden yorulduk ve bunların çocuklarımızın da beynine kazınmasını istemiyoruz. Çocukların kız-erkek olarak büyütülmesinden, “o erkek” gibi söylemlerin daha küçücük yaşlarda çocukların beynine kazınmasından şikayetçiyiz. Erkeğin malı meydanda olurken, kızları “kukunu yakarım” diye tehdit eden bir anlayış yerin dibine batsın.

Erkeklerin hepsi suçlu. En suçsuz olanı bile suçlu. Bakışlarınızla, sözlerinizle, hareketlerinizle, kavga sırasında ağzınızdan taşan bilinçaltınızla aslında ne olduğunuzu her gün görüyoruz. En masumunuz bile küçücük bir olayda ne kadar “eril” bir dile, bakışa, düşünce yapısına sahip olduğunu hemen kusuveriyor. Mesela erkek adamın erkek çocuğu olur diyor, adam gibi yap şu işi diyor, iş arkadaşının kalçalarına, memelerine bakmaktan geri durmuyor, kadın müdür altında çalışmaktan rahatsızlık duyuyor, sinirlenen kadın amiri için “birisi akşam iyi s*kilmemiş”, “birinin muayyen günü anlaşılan” deyip anıra anıra gülmekten geri durmuyor. Kimse temiz olduğunu iddia etmesin, hepiniz suçlusunuz.

Sadece erkekler mi? Kadınlar çok mu masum? “o saatte orada ne işi varmış” diyen anneler yok mu sanıyorsunuz? “e kıçını başını açarsan böyle olur!” diye öldürülen, tecavüz edilen kadının arkasından hayıflanan kadınlar yok mu zannediyorsunuz? Var, hem de sandığınızdan çoklar. Bunun sebebi ülkenin üzerine kabus gibi çökmüş olan, din sosuna bulanmış tipik erkek bakış açısıdır. Kadına görevlerini bildiren, yerini hatırlatan, onların lütufları sayesinde yaşadığımız, onların verdikleriyle yetinmemiz gereken erkeklerin bakışı.

Hamileyken sokağa çıkıyorsun daha ne? Gece en az 8’e kadar rahatsın başka ne olsun? Kahkaha atmadan gülme hakkın da var, çocuğuna baktığın sürece evden falan iş de bulabilirsin… Erkeğin lutfettiği bir hayatı yaşamayı reddediyoruz, kadınların çile doldurduğu, kelle koltukta yaşadığı böyle bir ülkede kadınlar günü kutlamaktan hicap duyuyoruz.

Hiçbir şeyin değişmeyeceğinin, bundan sonra da sürekli kadın ölümlerinin, kadına şiddetin, tacizin, tecavüzün arkasından ağlayacağımızı, konuşacağımızı da biliyoruz. Çünkü bataklık orada dururken biz sivrisineklere ne yapabileceğimizi konuşup duruyoruz. Bu ülke bataklık haline gelmiş durumda, bu kadar sivrisinek hepimizi öldürür.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

senin bir paylaşımın vardı klasik tarzda. erkeklerde kuru götle alakalı. içerik paylaşırken dikkat et. 5. fotoda kimse kadının götüne bakmıyor. ama sen bakıp birde sosyal medyada erkek götüyle ilgili içerik yapıyorsun. kim daha sapık bir düşün :) anlatmaya "çalıştığın" şeyler doğru ama tarz yanlış. erkekler üzerinden bunu anlatmak sağ elinle sol kulağını göstermek ile aynı.

muriturca

Öncelikle uzun süredir Galerilerde gezen ve test çözen bir kimse olarak konuların çok konuşulması üzerine buraya geldim.Öyle içeriği yazan kişiye de bakan bir kimse değilim ama içeriği yazan kişiye bakmam gerektiğini anladım artık. İlk başta okurken sevdiğim daha sonra bu ne kadar saçma bir şey dedim.Sonra yorumlara baktım ve küfreden erkeklerden bazılarını gördüm ve bazı kadın üyelerin bu yorumlardan dolayıda oldukça sinirlendiğini ve bu konuşmaya hak verdiğini gördüm.Buna oldukça üzüldüm.Bu bu siteye yapacağım ilk yorumum olacak. Şimdi size neler düşündüğümü anlatayım. "Çünkü kadın, erkekten ayrı bir familya değil. İkisi de insan, bu ayrım kafalarda bitmediği, kadın ve erkek cinslerinin aynı türün bireyleri olduğu kabul edilmedik..."

muriturca

Buralara kadar okurken helal olsun dedim.Fakat sonraki iki paragrafta erkeklere de kadınlara çok büyük hakaretler var.Yok erkeğin en masumu dahi suçludur.Yok kadında erkek kadardır bilmem ne bilmem ne.Öncelikle ben müslüman bir insanım.Buradan giderek ne olursa olsun "Erkegin en masumu kelimesinin şu ana kadar hiç küfür etmemiş insanları (benim gibi) dahi kişleri de kapsıyor.Sana en bana göre en masum erkeği söyleyim Hz.Muhammed (s.a.v.) hazretleridir.En masum kadın genellemesine ise Hazreti Rabia'yı alabiliriz.A

muriturca

çık ve öz sen bütün kadınları ve erkeleri karşı tarafı incelerken cinsel açıdan incelediğini düşünen bir kişisin!Senin yazdığın yazılar beni dehşete de düşürdü.Daha sonra profiline baktım ve senin nasıl bir insan olduğunu gördüğüm ve insan kelimesinin senin için çok olduğunu gördüm. Eğer biri burada bir kadına "Üstünü başını kapat." diyorsa bu Müslümanlıktan geliyordur. Müslümanlıkta da bu "erkeği cazibe ile etkilemeden" ötürü olduğu vardır.Bu saydıklarının hiçbirini Fransa da yada Amerika da göremezsin. Devam edelim.Bundan önce yapılan paylaşımlarının hepsi ama hepsi kesinlikle bir ön yargı abidesi.Sana ve feministliğin böyle birşey olduğunu düşünen kişilere üzülüyorum.

muriturca

Son olarak şunu söylemek isterim ki bir erkek olarak kadının ve erkeğin her zaman eşit olduğunu düşünmüşümdür.Bunu baz alırken her zaman gözüme annemi ve babamı getirmişimdir.Bu dünyada yeni ve şimdiki nesilde nasıl böyle bir kötülük ve cinsel düşünce var böyle?!Ben geçen gün üniversite çıkışı arkadaşımla (oda arkadaşımla) konuşuyordum.Ona başımdan geçen bir olayı anlattım size de anlatıyım. -Kardeş bugün okulda önümde üç kız vardı arkamda iki kız vardı ve iki kızın arasında kaldım.Utandım birden bire hangi tarafa baksam kız var bide öyle açık saçık kızlardı.Orada duymaya içim el vermedi ve ayıp olur diye arka sıralara geçtim.

muriturca

Bana "Helal Olsun" dedi.Eğer erkeklerin tamamı bu Merve'nin anlattığı gibi olsaydı büyük ihtimalle bana "Vay enayi vayy" derdi.Yurtta gidince diğerlerine anlattım aynı şekilde bana "Helal Olsun" dediler.Ben Gıda Mühendisiyim ama anlattığım arkadaşlar Elektirik Mühendisi vb. (Yani kızların azınlıklta olduğu bölümler) Belki şuan bana ezik diyen yada süt çalışkan diyen kimseler olacaktır ama sınıfta (+100 kişilik) görebileceğiniz en popüler kişiyim.Çıkma teklifi alacak kadarda yakışlıyım(gerçi hepsi reddettim.).Öyle müslüman bir kişi de değilim.Namazı Cumadan Cumaya ve içime sindiği zaman kılarım.Kız arkadaşlarım çok olmuştur lisede vardı burada da var.Hepsi ile mükemmel bir şekilde arkadaşım ve halada hiç sevgilim olmadı.

muriturca

Takılırım kız arkadaşlarımla ama eğer öyle bir yerde çok uzun süre durmam eğer kız sayısı çok olursa utanırım "Ayıp olur öyle kızların arasında çok durursam belki yanlış anlarlar beni" derim içimden giderim. Ha cinsel sohbetlere elbette girdim ama bu sohbetlerdeki verimlik ile Vizelerdeki verimlilik(hiç yani =) ) aynı olurdu hep. Uzun lafın kısası Bayanlar ve Baylar endişelenmeyin dünyada hala bu kız gibi sapık olmayan insanlar yaşıyor.Lütfen bir şey düşünürken "Abaza" kelimesini anlamını "Erkek" düşünmeyin.Beyler bu sizin içinde geçerli.Hep benim gibi "Kaşar" kelimesinin anlamlarını "Peynir" olarak ve "Kezban" kelimesinin anlamını da "Dürüst" olarak düşünün.

muriturca

Bu benim ilk yazım sığmadı hepsi bölmek zorunda kaldım yazım hatalarını ve eğer Flood kurallara aykırı ise şimdiden özür dilerim.

uft94

Merve ninde aklı fikri erkek düşmanlığı yada feminist duyguları bi kerede şehitler için bir yazı yaz ama nerde sen git erkekleri göm tek işin bu nasıl olsa

Gizli Kullanıcı

Merve Ç ilk kez sana katiliyorum :)

ierdogan

Merve Ç. Bir ANKARA polisiyesi. okumadım by

Görüş Bildir