Hangi Parti Kaç Kadın Aday Gösterdi?

 > -
Abone ol

Meclis'teki partilerin milletvekili aday listelerinde kadınların ağırlığı göze çarpıyor. HDP 268, CHP 103, AK Parti 99, MHP 58 kadın aday gösterdi.

Meclis'teki dört siyasi parti; AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin 7 Haziran milletvekili aday listelerindeki kadın sayısında artış söz konusu. Birinci sıradan aday gösterilen kadınların sayısı; AK Parti'de 3, CHP’de 14, MHP’de 2, HDP’de 25 oldu. CHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de birinci sıra milletvekili adayları kadınlardan oluştu.

2011 genel seçimlerinde 75 kadın aday gösteren ve bunlardan 45'ini Meclis'e sokan AK Parti'nin bu kez 99 kadın adayı var. AK Parti, sıraları göz önünde tutulduğunda bu kadın adayların 50'den fazlasını Meclis'e sokmayı hedefliyor.

CHP'nin hedefi 40

Ana muhalefet partisi CHP'nin listesindeki ilk sıralar, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha önce duyurduğu gibi kadınlara ayrılmış durumda. 2011'de Meclis'e 19 kadın milletvekili seçilen CHP'nin 7 Haziran için 103 kadın adayı var.

Kadın aday sayılarının en fazla olduğu 5 seçim bölgesi şöyle: İstanbul 3. bölgede 8, İstanbul 2. bölgede 7, İstanbul 1. bölgede 6, Ankara 1. bölgede 5 ve Bursa’da 5. Aday listesini kamuoyuna duyuran CHP Sözcüsü Haluk Koç, bu milletvekillerinden 40'ının Meclis'e girebilecek sıralardan gösterildiğini söyledi.

MHP'li kadın vekil sayısında büyük değişim beklenmiyor

Meclis'te 3 kadın milletvekili olan MHP ise 58 kadın aday gösterdi. MHP 2011'deki yüzde 13'lük oy oranını korursa, ilk sıralardan yeniden aday olan mevcut kadın milletvekilleri Meral Akşener, Zühal Topçu ve Ruhsar Demirel'e Osmaniye 3. sıradan aday olan Elif Loğoğlu da eklenebilir.

MHP'nin oy oranında kayda değer bir artış görülürse kadın vekil sayısı da artabilir.

HDP barajı geçerse aritmetik değişiyor

HDP'nin mevcut 1'i bağımsız 10 kadın milletvekili var, 2015 genel seçimi için 268 kadın aday gösterdi.

Yani HDP’nin kadın aday sayısı diğer üç partinin toplam aday sayısından fazla. Bu adaylardan 18'i milletvekili çıkabilecek sıralardan. Tabii bunun için öncelikle HDP'nin yüzde 10 seçim barajını aşması gerekiyor.

TBMM'nin 24. döneminde kadın milletvekili sayısı, 50'den 78'e ulaşmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir