Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Divan Şairisiniz?

20bPAYLAŞIM

"Beni candan usandırdı cefâdan yâr usanmaz mı / Felekler yandı âhımdan murâdım şem'i yanmaz mı"

Mevlana mısın, Fuzuli mi, Nedim mi? Testi çöz, hangi divan şairi olduğunu öğren!

1. Bir nazım türü seçin!

2. Şiir en çok hangisine benzer!

Ayrılığa
Ney sesine
Savaşa
Kuyuya
Şarabın kırmızısına
Hiçbir şeye

3. Rüşvet hakkında ne düşünüyorsunuz?

4. 20 Yüzyıl'da yaşasaydınız hangi şair olurdunuz?

Nazım Hikmet
Attila İlhan
Yahya Kemal
Necip Fazıl
Orhan Veli
Cemal Süreya

5. Şunu bir şeye benzetin!

6. Bir aruz vezni seçin!

7. Niçin yazıyorsunuz?

8. Mottonuzu seçin!

9. Son olarak, bir Türk sanat müziği şarkısı seçin!

"Mevlana" çıktı!

Öncelikle siz sakin bir insansınız. Elinizi eteğinizi çekmişsiniz çoğu şeyden, un da çoktan elenmiş, elek de asılmış. Günlük dertler, kıskançlıklar, saçma sapan hırslar, sizi hiç alakadar etmiyor. "Bir lokma, bir hırka" düsturundan hareketle, yalın sade bir hayat istiyorsunuz. Ayrıca cömertlikte akarsu, tevazu da toprak, merhamette güneş, kusurları örtmede de gece gibisiniz. Kısaca ya olduğunuz gibi görünüyorsunuz ya da göründüğünüz gibisiniz. Siz çoktan "ol"muşsunuz!...

"Fuzuli" çıktı!

Sizi tanımlayan en doğru kelime: Mütevazi. Bunun içindir ki, kendini pazarlamanın, egomanyaklığın, kibirin pek bir revaçta ve moda olduğu şu devirde bile kendinize "Fuzuli" demekten asla çekinmiyorsunuz. Çünkü üstün bir ruh olduğunuzu çok iyi biliyorsunuz, şova hiç gerek yok. Ayrıca gönlünüz acı çekmeye meyyal. Hatta sevdanın en güçlü bileşeninin "acı" olduğunun farkındasınız. Yani, siz ulaşılacak yeri değil, yolculuğu seviyorsunuz. Hatta ulaştığınız zaman, o "yer"i sevmeyecek olmanız da büyük olasılık. Sizin ruhunuz böyle: "Acı çekiyorum, o halde varım" diyebiliyorsunuz!

"Baki" çıktı!

Siz tipik bir kazanansınız. Kazanmak ve başarılı olmak için de tüm yollar mübah size. Gözünüzü, yırtıcı bir hayvan misali, hedefe odaklarsınız ve hırsınızdan-azminizden hiçbir hedef kurtulamaz. Bundan sonra, o iş bitmiş, o mevki alınmış, o para kazanılmış bilinmelidir: tam ticaret kafası yani! Çok yetenekli değilsiniz kabul; ama çalışkan olmadığınızı kimse söyleyemez. Başarıysa göbek adınız. Karbonfiber gibi baki kalmanızsa cabası :)

"Nabi" çıktı!

Siz tam bir doğrucu Davut'sunuz. Demişler ki, "ok gibi düzgün olanı uzağı fırlatırlar; yay gibi eğri olanı elde tutarlar." Fakat bu söz bile sizin için mesele değil, "ok gibi doğru düzgün olayım da ne olacaksa olsun" diyebiliyorsunuz. Ayrıca siz oldukça yardımsever ve didaktik birisiniz. İnsanları aydınlatmaktan, onlara bir şeyler öğretmekten de zevk alıyorsunuz. İdealistsiniz kısaca. Kelleye de lütfen dikkat, sevmezler sizin gibileri!

"Şeyh Galip" çıktı!

Siz varoluşun insanısınız. Fikirlerinizin içinde kaybolmaktan zevk alıyor, kavramlarla düşünüyorsunuz, ki bu kavramların içi dopdulu. Evet göller geniştir, ancak sığdır. Fakat kuyular dardır; ancak derin. Siz derin kuyuların insanısınız. Çok anlaşıldığınızı söylemek zor, çoğu zamansa sıradışı-marjinal-deli damgaları yiyorsunuz. Fakat kör olanlar görmez bu hali. Çünkü onlar münkirdir, onlara haramdır bade. Kısaca saçma haramileri boşverelim, şaraba ihtiram eylemeye devam!

"Nedim" çıktı!

Siz tam bir eğlence gurususunuz. Lale devrinin insanından başka bir şey beklemek, zaten büyük ahmaklık. Sizdeki eğlenmenin türüyse, "evde sıkıldık, hadi dışarı çıkalım" asla değil, bir yaşama biçimi adeta. Estetikle de pek bi' sıkı fıkısınız. Güzel olan her şeyi seviyorsunuz çünkü. Mesela güzel bir kadın/erkek kokusu için kolunuzun dirseğe kadar olan kısmını verebilirsiniz. Güzele karşı bariz bir zaafınız var kısaca, ey Lale Devri çocuğu :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atakant11

Fuzuli şiirleri için sitemizi mutlaka ziyaret edin -

grogkadehi

Fuzuli :)

venhar

"Nabi" çıktı! Siz tam bir doğrucu Davut'sunuz. Demişler ki, "ok gibi düzgün olanı uzağı fırlatırlar; yay gibi eğri olanı elde tutarlar." Fakat bu söz bile sizin için mesele değil, "ok gibi doğru düzgün olayım da ne olacaksa olsun" diyebiliyorsunuz. Ayrıca siz oldukça yardımsever ve didaktik birisiniz. İnsanları aydınlatmaktan, onlara bir şeyler öğretmekten de zevk alıyorsunuz. İdealistsiniz kısaca. Kelleye de lütfen dikkat, sevmezler sizin gibileri!

kalender

"Şeyh Galip" Siz varoluşun insanısınız. Fikirlerinizin içinde kaybolmaktan zevk alıyor, kavramlarla düşünüyorsunuz, ki bu kavramların içi dopdolu. Evet göller geniştir, ancak sığdır. Fakat kuyular dardır; ancak derin. Siz derin kuyuların insanısınız. Çok anlaşıldığınızı söylemek zor, çoğu zamansa sıra dışı-marjinal-deli damgaları yiyorsunuz. Fakat kör olanlar görmez bu hali. Çünkü onlar münkirdir, onlara haramdır bade. Kısaca saçma haramileri boş verelim, şaraba ihtiram eylemeye devam!

seviyesiz_pis

Mevlana çıktı. Zaten favorimdir kendisi :)

Görüş Bildir