Hamilelikte Yüksek Tansiyon, Bebeğin Zeka Gelişimini Etkiliyor

-

Hamilelikte Yüksek Tansiyon, Bebeğin Zeka Gelişimini Etkiliyor

Hamilelikte Yüksek Tansiyon, Bebeğin Zeka Gelişimini Etkiliyor

Finlandiya'da yapılan bir araştırma, hamileliği sırasında yüksek tansiyon sorunu olan annelerin çocuklarında hayat boyu giderek artan zeka sorunları olabileceğini ortaya koydu.

ANKARA - Hamilelikte yüksek tansiyonun, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimini hayat boyu etkileyebileceği belirlendi.

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, hamileliği sırasında yüksek tansiyon sorunu olan annelerin çocuklarında hayat boyu giderek artan zeka sorunları olabileceğini ortaya koydu.

American Academy of Neurology dergisinde yayımlanan araştırmaya, Finlandiya'da 1934-1944 yılları arasında yüksek tansiyon hastası anneden doğan erkekler katıldı.

20. ve 69. yaşlarında erkek katılımcıların zeka düzeyinin ölçüldüğü araştırmada, gebeliği sırasında yüksek tansiyon sorunu olan anneden doğan katılımcıların, 20 yaşında karar verme yetisinde azalma belirlendiği, 69 yaşında zeka seviyesinin 4,36 puan gerilediği vurgulandı.

Araştırmaya imza atanlardan Katri Raikonen, hamilelikte tansiyonun yükselmesinin rahimde bazı değişikliklere yol açtığını ve bu değişikliklerin fetüste hayat boyu devam eden zeka sorunlarına neden olabileceğini belirtti.

Raiokonen, ilerleyen yaşlarda karar verme ve düşünme yetisinin zayıflamasının, beynin çok büyük kısmının geliştiği anne karnındaki dönemle ilgili olduğunu vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankara
Görüş Bildir