Hamilelik Planlaması İçin Gittiğim Doktordan Hipofiz Bezi Tümörü ve PCOS İhtimali ile Ayrılışımı Anlatıyorum!

5PAYLAŞIM

Hamilelik hem çok güzel, hem her aşaması zorlu bir yolculuk gibi. Sadece hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin!

*Bu içeriktekiler sadece benim yaşadıklarım. Lütfen herhangi bir uygulama için mutlaka doktorunuza danışın.

*Görseller temsili

Aslında her şey çocuğunun olma isteği ile başlıyor. Eşim ve ben bir müddet sonra olabilir düşüncesiyle, öncelikle bir kadın doğum uzmanında aldık soluğu.

Hamilelik için bedenim hazır mı, her şey yolunda mı diye öğrenmek istedim haliyle.

Ultrason muayenesi ve bazı testlerden sonra doktor bana polikistik over sendromum olduğunu söyledi. Yapılan kan testleri sonucunda da bir hormonum yüksek çıkmıştı.

Polikistik over sendromu çok sık karşılaşılan bir durum. Tabi ben daha sonra bana böyle bir tanı konulamayacağını öğrendim ama başta bana yaşattığı stresi artık çoktan çekmiştim bile. Yüksek çıkan hormonumdan dolayı, -evet sadece buna bağlı olarak- doktor bana hipofiz bezimde adenom olabileceğini söyledi.

Sıradan bir kontrol sonucu şimdi de hipofiz bezimde "tümörcük" olabileceğini öğrenmiştim. Bir de bunun üstüne bu şartlarda doğal yollardan çocuk sahibi olma ihtimalimin zor olduğunu söyledi doktor.

Büyük çaplı bir şok yaşadım haliyle. Bir şekilde çocuğum olabilirdi evet ama birdenbire ve hiç beklemediğin bir anda tüm bunları duymak insana ağır bir yük gibi geliyor.

Gerçekten adenom var mı diye ilaçlı mr çektirmemi istedi doktor. Ona göre kesin vardı çünkü bu hormonu yükseltecek başka bir bulguya rastlamamıştı muayenede ve tahlillerde.

Ama çok şükür ki sonuçlarım temiz çıktı. Bu iki hafta eşim ve ailelerimizle yaşadığım endişeden bahsetmiyorum. Bu arada yüksek çıkan hormon prolaktindi, süt veya stres hormonu olarak da biliniyor ve yaşadığım stresle ne kadar yükseldiğini bilmiyordum.

Bu hormon çoğunlukla gebelik ve emzirme dönemlerinde yükseliyormuş, yüksekken hamile kalma ihtimali de düşük oluyormuş. Hipofiz bezim temiz çıkınca doktor bana ağır bir ilaç verdi, ağır diyorum çünkü günlük hayatınız tamamen etkileniyor.

Ve bana (burası önemli ben o an hemen hamile kalmak istemiyordum) hemen korunmayı bırakmamı, hamile kalana kadar da bu ilacı kullanmamı söyledi. Tekrar afallamıştım.

Ben hemen çocuk sahibi olmak istemiyordum ve ilaç da günlük yaşantımı fazlasıyla etkiliyordu. Sürekli bir uzay boşluğunda yürüyor gibi bir sarhoşluk hissi, baş dönmesi ve bulantı...

Her şey bir yana ilacın prospektüsünde de ilacı kullanırken hamile kalmamaya özen gösterilmesi ve hatta ilaç kullanımı bittikten sonraki 1 ay içinde beklenmeyen bir hamilelik olması durumunda doktora başvurmam gerektiği yazıyordu. (İlacın adını vermiyorum çünkü benim için aslında gerekli olmayan bu ilaç bir başkası için hayat kurtarıcı olabilir.)

İlacı 3 gün arayla bir kez alıyorsunuz ama etkisi o 3 gün devam ediyor. Ben bunlarla ve düşüncelerle savaşırken o zaman ilk kez duyduğumuz pandemi çıktı ortaya.

Sakince düşünmeye çalıştım ve zaten hemen çocuk düşüncesinde olmadığımız için doktorun dediklerini yapmamaya karar verdim önce. Etkisi bu kadar büyük bir ilacı kullanırken hamile kalmak istemiyordum. Bu fikrim için de eşimin de fikrini aldım, o da beni anlayışla karşıladı.

Çocuk yapma fikrini ilaç kullandığım süreçte erteledik yani.

Kısa bir süre sonra da tesadüfen başka insanlarla konuştum. Hormonu benimkinin neredeyse iki katı yükselmiş olan ama doktorunun sadece "sakin ol, bunun üzerine düşünme ve stres yapmamaya çalış" dediğini öğrendiğim insanlar. Şimdi doğal yolla çocuk sahibi olmuşlardı çoktan.

Bir de uyarmama amacıyla göğüslerine dokunulmaması gerektiği söylenmişti bu insanlara.

Ardından biraz araştırma yaptım ve bazı uzmanlar tarafından bu tarz hormonların yüksekliğinin bazı bitkisel yöntemlerle tedavi edilebildiğini gördüm. İlacı bırakmak istediğim ve kendimce bitkisel olan yöntemi denemeyi istediğim konusunda tekrar eşime danıştım. O beni yeniden destekledi.

Ancak burada şunu da belirteyim, biz öncesinde başka 1-2 doktora gitmek de istedik ama pandemiden dolayı gidemedik. Yani varsa benzer şeyler yaşayan önce mutlaka doktora danışsın. 

Eşim de destek olduktan sonra ilacı bıraktım ve kısa bir süre sonra da testere dişli aslan pençesi kürü uyguladım.

"Herhangi bir mide rahatsızlığım olmadığı için tabii ki."

*Mutlaka doktorunuza danışın

Bu yöntem bende işe yaradı, ilacı bıraktıktan sonra 1 ay hiç çocuk düşünmedik, öncelikle kendimi en sağlıklı şekilde hissetmeliydim çünkü. Onun ardından çok kısa bir süre sonra da hamile kaldım ancak ne yazık ki bebeğimi kaybettim. Bu zorlu süreci de önümüzdeki hafta paylaşacağım sizlerle.

O zamana kadar sağlıkla kalın 🙋‍♀️

Yüzyıl Savaşları'nda Ortaya Çıkıp Efsanelere Konu Olan ve Avrupa Tarihini Değiştiren Kız Çocuğu: Jan Dark - onedio.com
Yüzyıl Savaşları'nda Ortaya Çıkıp Efsanelere Konu Olan ve Avrupa Tarihini Değiştiren Kız Çocuğu: Jan Dark - onedio.com
Her Gün 3000'i Aşkın Ölüm Açıklayan Hindistan'da Koronavirüs Krizinin Geldiği Noktayı Gösteren 17 Fotoğraf - onedio.com
Her Gün 3000'i Aşkın Ölüm Açıklayan Hindistan'da Koronavirüs Krizinin Geldiği Noktayı Gösteren 17 Fotoğraf - onedio.com
Bebeğini Bekleyen Anne Adaylarını Böyle Alalım: Anne Karnında Bebeğinizi Mutlu Etmek İçin Yapmanız Gerekenler - onedio.com
Bebeğini Bekleyen Anne Adaylarını Böyle Alalım: Anne Karnında Bebeğinizi Mutlu Etmek İçin Yapmanız Gerekenler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anne_shirley

bende aynı şeyleri yaşadım. Prolaktin hormonum yüksek çıktı ve polikistik sendromum vardı. Meğerse tiroid hastalığım varmış ilacı az içtiğim için oluyormuş. İlacın dozu ayarlanınca prolaktin düştü pcos düzeldi. Ama doktorum en başta yanlış teşhis koyup prolaktin düşürücü hormon ilacı verdi ve başka hormon ilaçlarıda. Endokrinoloji doktoruyla görüşüp bu ilaçları gösterdiğimde prolaktin düşürücüyü alma dedi çünkü stres ve tiroid ilacından yükselmiş diyip teşhis koydu. Onun dediğini yaptım ama salaklık yapıp kadın doğumcunun verdiği diğer hormon ilaçlarına devam ettim. Kafın doğumcuya da gidip tekrar görüşüp ilaçları nasıl içtiğimi anlatmayı akıl edemedim. Bir ay sonra yumurtalığımda kocaman kist oluştu çok kötü ağrı yaptı acil ameliyat oldum. Doktor çok önemli ve asla tek bir doktora güvenilmiycek en az iki doktorun görüşünü almak önemli. Bu olay bana ders oldu.

Görüş Bildir