Hamile Kalmadan Önce İki Kere Düşünün

 > -

Hamile Kalmadan Önce İki Kere Düşünün

Hamile Kalmadan Önce İki Kere Düşünün

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, hamilelikten önce zayıflamak için cerrahi operasyon geçiren kadınların çocukları obeziteden korunuyor.

Bugüne kadar obez annelerin, çocuklarının da fazla kilo problemi yaşamasının sebebinin yaşam tarzı ve kötü beslenme olduğu düşünülüyordu. Ancak bu çalışmada zayıflama ameliyatından önce ve ameliyattan sonra doğan, obez kadınların çocukları incelendi. Aynı gene sahip kardeşler üzerinde yapılan bu çalışma, genlerin yanı sıra zayıflamanın da etkin olabileceği gerçeğini ortaya koydu.

DİYABET, KALP HASTALIĞI RİSKİNİ DE ETKİLİYOR

Üstelik annelerinin geçirdiği zayıflama operasyonlarından sonra doğan çocuklar, kardeşlerine oranla hem daha zayıf hem de diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklar açısından daha düşük risk grubunda. Uzmanlar yine de uyarıyor, çocukların obezitesinin tek sorumlusu annesinin kilosu değil. Beslenme ve diyet hala en önemli etken.

5 BİN 600 GEN TARANDI

Araştırmacılar, 20 kadından operasyon öncesi ve sonrası kan örneği aldı. Ameliyat olan kadınlar ortalama olarak 45 kg verdi ve bu süreçte vücutlarındaki yağ oranı önemli ölçüde azaldı. Uzmanlar daha sonra büyük ve küçük kardeşler üzerinde de araştırma yaptı ve 5 bin 600 geni inceledi. Bilim adamları, kan şekeri, metabolizma ve kalp hastalığı riskine dair büyük farklar buldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimDiyethamilekadınlarşeker hastalığı
Görüş Bildir