Hamile Kadına Yer Vermeyi Neden Reddettiğini Anlatarak Herkese 'Acaba Kim Haklı?' Diye Düşündüren Adam

52PAYLAŞIM

Adamı bıraksak haklı olduğuna dair tez yazar.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/man-refuses-g...

Otobüste hamile bir kadına uzun çalışma saatlerinden dolayı yer vermediğini anlatan adamı dinleyelim:

"İşten çıktım ve otobüse bindim. Bildiğiniz üzere sosyal mesafeyi korumak zorundayız. Bu yüzden de sınırlı koltuk sayısı var."

"İşteyken tüm gün ayakta durmak zorunda kalıyorum. Bir günde 10 saat çalışıyorum. Bu çok berbat ancak parası iyi. Ancak uzun bir günün ardından ayaklarım mahvolmuş oluyor. Eve gidene kadar otobüste oturduğum vakitten oldukça keyif alıyorum."

"Otobüsten inip eve 15-20 dakika içinde varacağımı düşünüyorum. Bu da benim daha da fazla ayakta kalmam demek."

"Her neyse geçen gece otobüsteydim ve hamile bir kadın otobüse bindi. Bir süre oturmak için koltuk aradı. Sadece oturması yasak olan yerler boştu. Kadına en yakın kişi de o an bendim. O da sürekli gözleriyle beni rahatsız etmeye başladı."

"Kulağımda kulaklıklarım vardı ve onu görmüyormuş gibi davrandım. Ancak benimle konuşmaya başladığında, onu görmemezlikten gelmem kaçınılmaz oldu."

"Ona asla kaba davranmadım, sadece çok uzun bir gün geçirdiğimi ve ayaklarımın çok ağrıdığını söyledim. Koltuğumdan kalkmak istemedim. Birden hamile ve yalnız bir kadın olduğunu söyleyerek ağlamaya başladı. Ancak bu onun kişisel seçimiydi."

"Doğum kontrolünün yasal olduğu ve kürtajın ücretsiz yapıldığı bir yerde yaşıyoruz. Bu yüzden bunun bir problem olduğunu düşünmüyorum. Bir arabaya gücü yetemezken bebek sahibi olması benim suçum değil."

"Biraz ileri ve geri gittikten sonra yaşlı bir adam kadına koltuğunu verdi. Yaşlı adam sonrasında seslice söylenmeye başladı. Farklı taraflara bakarak onu duymuyormuş gibi yaptım."

"Otobüs şoförünün bir anlık frene basması sonucunda yaşlı adam ve hamile kadın bir anda düştüler. Bunun yüzünden de bana bağırmaya başladılar."

"Bana karşı kötü kelimeler kullandılar, ancak başka yere bakarak onları görmemezlikten geldim."

"Eve vardığımda yaşadığım durumu kız kardeşime anlattım. Bana küfür etti ve ağlayarak durumu aileme anlatmaya başladı."

"Ancak çok yoğun bir gün geçirmiştim. Neden hala başkalarının koltuklarına oturmaya kendimize hak tanıdığımızı sorguluyorum. Çok yorgunum. Bu pandemi yüzünden herkes çok yorgun."

Pekii, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce adam haklı mı yoksa haksız mı? 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Felçli Hasta Tedaviye Giderken Nafaka Borcu Nedeniyle Otobüsten İndirilip Gözaltına Alındı - onedio.com
Felçli Hasta Tedaviye Giderken Nafaka Borcu Nedeniyle Otobüsten İndirilip Gözaltına Alındı - onedio.com
Karlı Yolda Kayan Otobüsü Mükemmel Bir Şekilde Toparlayan İETT Şoförü - onedio.com
Karlı Yolda Kayan Otobüsü Mükemmel Bir Şekilde Toparlayan İETT Şoförü - onedio.com
Torunlarını ve Kocasını Bırakıp Hamile Kızının Erkek Arkadaşıyla Kaçan Kadının Bi' Acayip Hikayesi - onedio.com
Torunlarını ve Kocasını Bırakıp Hamile Kızının Erkek Arkadaşıyla Kaçan Kadının Bi' Acayip Hikayesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ferdi-ozan

yer vermek mecburi mi? medeniyet/insanlıkla iyilik karıştırılır olmuş. Yorgunsam, hastaysam vs vs ben de vermem veremem. Değilsem de iyilik olsun diye verebilirim. Bir şekilde taciz etme hareketleri varsa o kişinin, isterse gebersin sikseler kalkmam.

fatih2685

Hayır kardeşim olmaz öyle şey. Ne demek yorgunum? Bal gibi de vereceksin, vereceğiz, vermeliyiz. Nurlar içinde yatsın rahmetli annem öyle yetiştirdi bizleri. Yaşlılar, hamile, çocuklu veya çocuksuz kadınlar hiç fark etmez. Nereden geldikleri, nereye gittikleri hiç önemli değil benim için. Hiç düşünmeden veririm. Ben yapılan iyiliğinde kötülüğünde bir gün karşımıza çıkacağına inanırım. Bel fıtığı acısını çeken bilir. Ayakta durmak ne kadar zordur. Bu benim için asla bir mazeret değil. Onun için abidik gubidik mazeretler üretmeyin. Sahip çıkın değerlere. Saygı gösterin.

kbrabhcci

hamile bir çalışan kadın olarak buraya yazma hakkını buluyorum kendimde. Doğum kontrolünden gayet de haberimiz var günümüzde her şey ulaşılabilir ve takdir edersiniz ki artık insanların tercihlerine saygı duymak çok popüler aştık yani. keşke zamanında senin gibilerin ailesinin de doğum kontrolünden haberi olsaymış dünya daha güzel bir yer olabilirdi. Ayrıca arabamda var ama toplu taşıma kullanmayı tercih ediyorum çünkü canım öyle istiyor. Bir çok toplu taşımada hamile ve yaşlılara yer verilmesi gerektiğine dair uyarı mevcut zaten (gerek bile yok). Kimin ne kadar maaş aldığı yada ne kadar yorulduğu beni hiç ilgilendirmiyor ! Ayrıca bu kadar sıkıntı yaşıyorsan toplu taşıma kullanmazsın. Şunu da ekleyeceğim toplu taşıma kullanacaksam eğer ve işim acil değilse olabildiğince sakin olanını tercih ederim ama etmek zorunda değilim.

ramesseum

Bu tavır ve cümlelerle alacağın karşılık ancak çıkardigim kulaklığı yerine takip müzik dinlemeye devam etmek olur. buradaki değerlerinizi koruyun diye söylenen insanlara soruyorum: annelerinize sorun bakalım kimseyi otobüse binip kalksın diye gözle taciz etmişler mi? eski insanları, eski değerleri ısıtıp getirmeyi bırakın artık. yer verenin aynı olmadığı gibi yer isteyen de artık nazik ve düşünceli değil. Bkz. yukarıdaki örnek.

kbrabhcci

yer istemeye gerek mi var gerçekten ?? bu zihniyetteki bir insan daha ötesini düşünemez zaten. kulaklığınızla birlikte mutluluklar size.

ramesseum

"1)arabam da var ama toplu taşıma kullanıyorum, çünkü canım öyle istiyor. 2)kimin ne kadar maaş aldığı veya ne kadar yorulduğu beni ilgilendirmiyor, sıkıntı yaşıyorsa toplu taşımaya binmesin" bu cumleler sana ait bana değil. insanlıktan bu kadar uzak cumleler kurup, arkasından yer istemeye gerek var mı gibi bi laf ediyorsun. Eğer yer vermemek aldigin terbiyeyi gösteren şeylerden biriyse bu cumleler terbiyesizliginin vesikasıdır. kulakligimla mutluyum çünkü senin gibi insan müsveddelerini duymak dahi istemiyorum.

ramesseum

ben yer vermemeyi savunmuyorum. içinde biraz olsun insanlık olan kimse gözü kapalı savunamaz. ama senin gosterdigin şu tavır hicbir iyiliği haketmiyor. Sana yer verip arkasından şu düşünceleri öğrensem günlerce pişmanlığını yaşardım

kbrabhcci

çok af edersiniz ama çok edepsizsiniz. 'insan müsevddesi, terbiyesiz filan. direk üzerinize alınmış gibi tepkiler veriyorsunuz oysa ki ben bizzat yukarıda bahsi geçen kişiye ithafen konuşuyorum ki 'doğum kontrolü, kürtaj, toplu taşımaya binmesin' tarzında konuşan herkese ne düşündüğü umurumda olmadan cevabım yazdıklarım gibidir o seklide olduğunuda belirtmişim zaten. Yani siz kendi söylediğiniz kadar mükemmelseniz kasılmanıza gerek yok.

kbrabhcci

ayrıca yine belirtmeliyim ki farkındaysanız başından beri kibar ve 'Siz'li bir dil kullanarak iletişim kuruyorum. Sizin de aynı tavrı takınmanızı rica ediyorum. Malum birbirimizi tanımıyoruz ve kendinizce haklı olmanız bana 'sen' deme hakkını vermiyor size. Eğer bahsettiğiniz kadar düşünceli, insanlıktan anlayan biri olsaydınız iyilik yapmadan önce acaba hak ediyor mu diye düşünmezdiniz.

soyledim-gitti

Hamileler her zaman önceliklidir. Bunun bebek tercihiyle ya da kadının gezmeye gidiyor olmasıyla vs. ilgisi yoktur. Çünkü hamile bir kadının ayakta gitmesi bebek için tehlikelidir. Burada bir hayattan bahsediyoruz. ANCAK bazen en yakındaki siz olsanız da yer veremeyecek durumda olabilirsiniz. Böyle bir zamanda hızlıca durumunuzu anlatıp, arkanızdakinden yer vermesini rica edebilirsiniz.

anil-uluc

"İşteyken tüm gün ayakta durmak zorunda kalıyorum. Bir günde 10 saat çalışıyorum. BU ÇOK BERBAT ANCAK PARASI İYİ..." "Bir ARABAYA GÜCÜ YETMEZKEN bebek sahibi olması benim suçum değil." Parası iyi bir işi olmasına rağmen araba almak yerine hamile bir kadının araba almamasını eleştirmek, bunu yaparken de görgü kuralı tanımamak... Mesela tam tersi davranan da var. Hamile değil, yaşlı değil, ayakta durmak için engeli yok ama yine de yer ister. Toplu taşımaya görgüsüzlerin alınmaması gerekiyor gerçekten. Hayatı insanlara zorlaştırıyorlar.

Görüş Bildir