Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamile Babalar | Ayşe Duman

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hamile Babalar | Ayşe Duman

Hamile Babalar | Ayşe Duman

Doğum yolculuğunun başlamış olduğunu fark eden babaların çoğunluğu telaşlanır. Babalar birçok nedene bağlı olarak telaş yaşamaktadır. Mesela;

Bebeğe karşı sevgi bağlarının kuvvetli olmayacağı endişesi ve korkusu ile ciddi şekilde heyecana kapılarak korku hissedebilirler.

BABA ADAYLARINA DOĞUM TELKİNLERİ

Son zamanlarda baba adayları da anne adayları ile birlikte birçok bilinçlenme seminerlerine katılmaktadır. Bu sayede gebelik ve doğum hakkında birçok bilgiye sahip olmaktadırlar. Bu seminerler doğum süreci ile ilgili oldukça sağlıklı bilgiler vermekte ve çiftlere büyük yarar sağlamaktadır.

Bu seminerler sayesinde babalar, doğum yolculuğu başladığında neler yapabileceğinden, muhtemel bir erken doğum oluşabildiğinde eşine karşı nasıl bir davranış sergileyeceği hakkında her şeyi öğrenerek daha sakin ve endişelerinden arınmış oluyor.

Seminerlere katılan baba adayları eşlerinin en büyük destekçi olmaktadır. Doğum anı geldiği zaman sakin olması gereken en önemli ikinci kişi babadır.

Genellikle hamilelik döneminde kadınlarda oluşan fiziksel ve duygusal değişimlerden dolayı anne adayları yakınlarından bilhassa eşinden sonsuz bir anlayış sergilenmesini bekler. Ancak burada önemli olan kadının, eşininin sürece katılmasını destekleyecek davranışlarıdır. Kadın hamilelik döneminde değişen hormonlar nedeni ile tutumsuz davranışlar sergileyebilir.Bu dönemde ki hislerini ve beklentilerini eşine açıkça ifade etmeli, eşi ile her şeyi paylaşmalı, doktor kontrollerine eşi ile birlikte gitmeli ve bu yolculuğun her aşamasına eşini dahil etmelidir.

Doğum başladığında baba adayının heyecanı tavan yapmış durumdadır. Aklından bin bir türlü şey geçer. Eşinin ve bebeğin sağlık durumu, her şeyin yolunda gidip gitmediği gibi hiç de bir işe yaramayan bir çok olumsuz düşünce …

Bu gibi düşüncelerden arınmak için son yıllarda birçok baba adayı doğum esnasında eşinin yanında olmayı tercih etmektedir,dışarıda dokuz doğurmak yerine.Bu birliktelik babayı rahatlattığı gibi anne ve bebekte de oluşan güven duygusunu oluşturur.

Bebeğin doğumuna şahitlik etmek babalar için oldukça heyecan verici bir tecrübe hele de göbeği kesme görevini babaya verdiysem.Anne o an eşinin gözünde bir kahramandır.O na baba olma duygusunu yaşatmıştır.Ve bu duygularla baba,eşinin tek ihyiyacı olan sevgi ve desteyi kolaylıkla, zevkle vazife bilinciyle verir.

Doğum bittikten sonra bir diğer önemli nokta da eve dönüş. Dünyaya gelen bebek ile çiftlerin düzeninde büyük değişimler oluşmaya başlar. Özellikle annede başlayan yorgunluk hissi, dinlenme ihtiyacı ilk günlerde çok daha fazladır. Bu durumda en büyük görev yine babaya düşmektedir.

Baba annenin omzundan yükü biraz da olsun alarak anneye nefes alma hakkı vermelidir. Uykusuzluk problemi ufak sorunların bile artmasına neden olacağından, annenin uyuyabilmesi için destek sağlanmalıdır.. Özellikle doğum sonrası dönemde annenin dinlenmeye çok ihtiyacı olacaktır. Anne bir canın sorumluluğunu taşımaya başladığı bu dönemde, daha sinirli, alıngan ve depresif olabilir. Babanın sorumlukları paylaşıcı tavrı anneyi rahatlatıcak ve rahatlık bebeğede huzur verecektir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihhamilehamilelik
Görüş Bildir