Hamaney: 'Seçimleri Kazanacak Favori Adayım Yok'

 > -

Hamaney'den Seçim Açıklaması

Hamaney'den Seçim Açıklaması

İran'da en yüksek dini ve siyasi karar mercii olan Ayetullah Ali Hamaney, 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yerini alacak favori adayının olmadığını söyledi.

Ayetullah Hamaney, İran Meclisi'nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle bir araya geldiği milletvekillerine hitaben, "Seçimleri kazanacak favori adayım var gibi bir fikir yanlış olur. Böyle şeyler her zaman söylendi fakat bunlar doğru değil. Çünkü hiç kimse liderin kime oy vereceğini bilmez" diye konuştu. Hamaney, "Herkes gibi liderin de sadece bir oyu var" diyerek, seçime katılacak bütün adaylara eşit mesafede olduğu mesajını verdi.

Dini lider Hamaney ayrıca, cumhurbaşkanı adaylarını, birbirlerinin imajını karalamamaları yönünde uyardı. Adayları açık yürekli olmaya ve seçim kampanyalarında halkı doğru bilgilendirmeye davet eden Hamaney, "Adayların sözleri gerçek ve dostça olmalı, halkı doğru bilgilendirecek temellere dayanmalı" dedi.

Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin onay vermediği cumhurbaşkanı aday adaylarına, Konsey'in kararına ve kanunlara gösterdikleri saygı için teşekkür eden Hamaney, seçim görevlilerini de halkın katılımını arttırmak için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Hamaney'in aday adaylarına teşekkür etmesi, müttefiki Rahim Meşai'nin adaylığı iptal edilence Ahmedinejad'ın yaptığı açıklamalara üstü kapalı cevap olarak değerlendirildi. Ahmedinejad, yakın çalışma arkadaşı ve seçimlerde desteğini açıkça ilan ettiği Meşai'nin cumhurbaşkanlığı adaylığının önündeki engellerin kaldırılmasını umduğunu söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmedinejadİran
Görüş Bildir