Facebook'ta Halk Oyunlarına 'Zina' Diyen Bir Müdür Yardımcısı Vardı, Ne Oldu Ona?

 > -

Malatya Gazi Anadolu Lisesi'nde Müdür Yardımcılığı yapan bir öğretmen, sosyal medya hesabı üzerinden halk oyunu oynayan öğrencilerin fotoğraflarını paylaşıp 'Hangi baba 16 - 17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister' diye yazmıştı. Paylaşımdaki ifadeler velilerin tepkisine neden olmuştu. CHP'li Ağbaba da öğretmene tepki göstermiş ve 'Binlerce yıllık halk oyununu 'halt oyunu, zina’ olarak gören anlayışın IŞİD zihniyetinden farkı yok' demişti. 

Peki o paylaşımın basına yansıması sonrasında tepkilerin odağına yerleşen ve hakkında soruşturma başlatılan eğitimciye ne oldu?

Müdür yardımcısı başka bir okula, yine aynı görevle tayin edildi... CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz 'Bu müdür yardımcısını daha merkez de bir okula müdür yardımcısı yapmışlar. Yani terfi ettirmişler. Yazıklar olsun. Biz bu işin peşini bırakmayacağız' dedi.

Ne olmuştu?

DHA ve İHA'nın aktardığı bilgiye göre Yeşilyurt ilçesine bağlı Gazi Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı N.T. sosyal medya hesabından kız ve erkek öğrencilerin birlikte halk oyunu oynamasına tepki gösterdi.

'Halk oyunları adı altında halt oyunları'

Eğitimcinin paylaşımını aynen aktarıyoruz: 

“Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı erkekli halk oyunu maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları adı altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi baba 16-17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin diz dize göz göze sarmaş dolaş halk oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen baba buna izin verir mi? Bence de vermez. Bu şekildeki bir halk oyununun neresi İslam'a uygun? Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor? İslam’daki zina mevzusunu iyi okumalı ey analar babalar”.

Paylaşım velilerin protestosuna yol açmıştı

Sabah erken saatlerde okul önünde toplanan bir grup veli, müdür yardımcısının paylaşımını kınadı.

Veliler adına bir konuşma yapan Hasan Özdemir, “Anadolu’da olduğu gibi diğer dünya ülkelerinde, yöresel olarak icra edilen, hatta yarışmalar ve festivaller düzenlenen, sanat ve sporu içi içe buluşturan halk oyunlarının bir eğitimcisi olmasına rağmen bunun zina olduğu ve çirkin bir üslupla insanları provoke eden birisinin çocuklarımızın eğitim gördüğü bir okulda istemiyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da bu paylaşımı eleştirenler arasındaydı.

Kızla erkeğin el ele tutuşmasını cinayet sebebi sayan anlayışın ‘hastalıklı’ olduğunu kaydeden Ağbaba, Ağbaba, fotoğraf ve yazıyı basın mensuplarına göstererek şöyle dedi:

"Bir okul müdür yardımcısı Malatya’nın, Türkiye’nin, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneği olan fotoğrafı paylaşıyor. Halay, Anadolu’nun binlerce yıllık geleneğidir. Anadolu’yu Anadolu yapan öz değerlerden birisidir. Bu çocuklarımızın, bizlerin, kadınımızın, erkeğimizin hepimizin oynadığı, büyük zevk aldığı bir oyun. Bu hem Malatya hem de Anadolu topraklarında binlerce yıllık bir gelenek. Böyle bir anlayışın, binlerce yıllık halk oyununu ’halt oyunu, zina’ olarak gören anlayışın IŞİD zihniyetinden farkı yok. Kızla erkeğin el ele tutuşmasını cinayet sebebi, normal sayan bu hasta ruhlu anlayış, hasta ruhlu bir insanın toplumda olması, hele hele öğretmen olması, hele hele bir okulda yönetici olması tehlikelidir, kabul edilemez."

Siz Buna Zina Demişsiniz Ama Bu Kültür: Dünyanın Dört Bir Yanından 29 Yöresel Halk Oyunu - onedio.com
Siz Buna Zina Demişsiniz Ama Bu Kültür: Dünyanın Dört Bir Yanından 29 Yöresel Halk Oyunu - onedio.com

Bu paylaşımın haber olarak yayınlanması ardından tepkiler alan N.T. hakkında, idari soruşturma başlatılmıştı. 

Malatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, idari tedbir olarak N.T'nin Yeşilyurt İlçesi’nde başka bir okula yine Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildiğini, soruşturmanın devam ettiğini söyledi. 

N.T., konunun Meclis'te de gündeme gelmesi üzerine, hesabındaki paylaşımları silmişti. 

DHA'dan Mikail Pelit'e konuşan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, "Bu müdür yardımcısını daha merkez de bir okula müdür yardımcısı yapmışlar. Yani terfi ettirmişler. Yazıklar olsun. Biz bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

Hakkında idari soruşturma yürütülen bir eğitimcinin başka bir okula atanmasını doğru buluyor musunuz?

Evet doğru buluyorum
Hayır doğru bulmuyorum

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiFacebookIŞİDMalatyaÖğretmenSosyal Medyaoyuntatlı
Görüş Bildir