Hala Anlamayanlar İçin 13 Adımda Neden Bayan Değil Kadın Demeliyiz?

-

Üzerine çok tartışılan ve çoğu zaman özellikle erkekler tarafından gereksiz ve feminist bir tutumla abartıldığı düşünülen bir konu bu. Ancak farkındaysanız özellikle son yıllarda bu kullanım, toplumsal bilinçaltımıza sızarak gitgide dilimizde kullanımı normalleştirilmeye çalışılıyor. Öyle ki artık kadınlar bile kadın demekten utanır hale geldi. Abartılan, gereksiz büyütülen bir tutum olduğunu düşünmeden önce konunun esas nedenlerini ve haklılığını bir kez daha anlatabilmek adına bu içeriğimizi hazırladık.

1. İlk önce şunun ayrımını ortaya koymakta fayda var; 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır.

2. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmeye gerek duyulmadığı durumlarda, birer hitap şekli olarak kullanılır.

3. Elbette ki biri ile konuşmanız, seslenmeniz gerektiğinde bu kelimeyi kullanabilirsiniz ama böyle durumlarda bile kullanmaktan kaçınmanızda fayda var.

Örneğin "Bay, bakar mısınız?" diyemeyeceğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" demeniz de abes kaçacaktır.

4. Yani asıl karşı çıkılan; kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir.

Boşuna abartılan ve büyütülen bir tartışma demeden önce asıl nedene odaklanırsanız, olayın haklılığını ve bu konudaki ısrarın yalnızca feminist bir söylem olmadığını da göreceksiniz.

5. 'Ama benim niyetim kötü değil, sadece kibarlık olsun diye böyle söylüyorum.'

Eğer kendinizi bu şekilde savunuyorsanız özrünüz kabahatinizden daha büyük! Çünkü bu neden kibarlık olsun ki, size bunun daha kibar olduğunu düşündüren ne?  Bu, tamamen kadını cinsel kimliğinden uzak tutmaya çalışan erkek egemen sistemin bize dayattıklarının bir sonucudur. Ayrıca asıl yanlış olan bu kelimeyi ve çağrışımlarını ayıp bulan zihniyettir.

6. Bir de bundan daha da vahim olan şu savunma var tabii ; Kadın-kız ayrımı yapmaktansa daha naif olduğunu düşünüyorum.

Oysa kadın olmanın da kadın demenin de utanılacak bir tarafı yoktur ve bunun ayrımı yapmak kimseye düşmez.

7. Zaten kız diye de bir cinsiyet de yoktur. Kadın/Erkek; tıp dilinde “Dişi/Erkek” olarak geçer. Bunların küçük yaşta olanlarına da kız/oğlan denir.

TDK'da da kadın kelimesinin tanımı şu şekildedir: Erişkin, dişi insan. 

Yani gelişimini tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her dişi birey, kadındır.

8. Ancak esas niyetiniz gerçekten kibar olmaksa; bu kelime yerine 'hanımefendi' kelimesini kullanmanız çok daha 'kibar' olacaktır.

Tabii yine sadece hitapla kısıtlı durumlarda.

9. Bunda büyütülecek ne var demeyin!

Bize bu algıyı yaratan tutucu zihniyet konuşma dilimize lanse edilerek bu kullanım normalleştirmeye çalışılıyor. Ve bunun karşısında durup, algılarımızla oynanmasına izin vermemek hem kadınların hem de erkeklerin en önemli sorumluluklarından biri olmalı.

10. Esas kimliğin söz konusu olduğu durumlarda yalnızca cinsiyet belirten 'kadın' kelimesinin ayıp olarak algılanıp, yerine bayan sözcüğü kullanıldığında bir art niyet aramak gayet normaldir.

11. Çünkü erkek egemen toplumumuzda kadın denilince hemen bu durum, bireyin medeni haline daha da kötüsü namusuna bağlanıyor.

Ve sırf bu yüzden insanlar, kadın demek yerine  bayan diyerek konuyu kapatıveriyor. Konunun en önemli noktası da burasıdır çünkü bu tutum yüzünden kadın cinsiyeti, bir sözcüğe sıkıştırılarak aşağılanıyor.

12. Ama ben yine de karıştırıyorum nerede hangisini kullanacağımı bilemiyorum diyorsanız, bir iki örnek verelim;

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Kadın Reyonu- Erkek Reyonu, Kadın WC- Erkek WC, Kadın doktor/avukat/öğretmen doğru kullanımlardır.

Daha da önemlisi; 8 Mart Dünya Bayanlar Günü değil, Kadınlar Günü'dür.

25 Kasım Uluslararası Bayana Karşı Şiddete Hayır Günü değil, Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü'dür.

13. Zaten tüm bu nedenlerin dışında 'KADIN' kelimesi çok daha ahenkli ve güzeldir! :)

Kimsenin kadın demekten çekinmediği ve bireylerin kadın olmaktan utanmadan bunu yüksek sesle söyleyebildiği günlere!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunusca

Arkadaşlar! Bayan sözcüğünü sözlükten mi kaldıralım şimdi elbette bayan kelimesinin kullanılacağı yerler var, kullanılmayacağı yerler de var. Kadın ve adam sözcükleri olgunluk belirtir ve güzel kelimelerdir ama kadın wc denmez, bayan wc denilir. Bayan daha genel bir kullanıma sahiptir. Kadın voleybol takımı denir ama kadın mescit denmez!

emviola-kaya

bu yazıyı okudum ertesi gün dar kaldırımdan gecerken önümdeki duran kişiye pardon kadın müsade eder misin dedim tepkisi: yüz ifadesi biraz ekşili bir şekilde kibar olmaya çalıştın berecemedin kadın nedir hanımefendi bayan der insan diye tepki aldım. sen önce görüşünü hemcinslerine kabul ettir sonra karşıcinsinden doğru söylemi bekle

dyrc

Feminizm adı altında erkek düşmanlığı yapan feminazilerin aşırı hassasiyetleri kadına zarar vermekten başka hiçbir işe yaramıyor maalesef. Feminizmin ruhunu kaybetmesine, davanın hedefinden şaşmasına sebep oluyor bu saçma hassasiyetleriniz. Feminizmi önce korkulacak, sonra da bir çoğunun gözünde tırt hale getiren de bu tür sözde feminist özde erkek düşmanları ve vajinaya tapanlardır.

dyrc

Nasıl ki sırf menfaatleri uğruna günümüz iktidarına cici görünmek için başını örten kadın benim gözümde haysiyetsiz ve münafıksa, nasıl ki sırf yaptığı ahlaksızlıkları laiklik kisvesine bürünerek yapanlar benim gözümde aşağılıksa, feminizmin gölgesine sığınarak erkek düşmanlığı yapan, bu içerikte olduğu gibi gereksiz saçmalıklarla milleti feminizme ve kadını erkeğe, erkeği de kadına düşman eden sözde feministler de aynı şekilde ahlaksız ve yobazdır. Savunduğunuz şey annemiz, savunduğunuz şey kardeşimiz, savunduğunuz şey eşimiz. Saçma sapan takıntılarla feminizmi özünden saptırmayın. Bu sahte feminist, vajinaya tapan feminaziler de beni feminist yaptı sonunda. Sizin savunacağınız davanızın….

duzensizduzen

Bayan bakar mısınız ? Hiç mi başka derdiniz yok acaba 😳😳

harun-yusuf-hard

ben dışarda ''pardon kadın bakar mısın?'' desem. insan içinden ''bu öküz kim?'' der. bırakın salak salak şeyler yazmayı.

dyrc

Hanımefendi bakar mısın desek? kafalar iyice karıştı.

harun-yusuf-hard

seni kafa gitmiş. konuya bak ben neyi eleştiriyorum ona algıla önce

harun-yusuf-hard

arada oluyor biraz anlayış lütfen :)

kadriye-cicek

sen o zaman "hanımefendi bakar mısınız?" de!

Başlıklar

Öğretmenkadınlar
Görüş Bildir