'Kızımın Katili HSYK'

 > -

Hakim Stajyerin Yaşam Tarzı İntiharı!

Hakim Stajyerin Yaşam Tarzı İntiharı!

Didem Yaylalı, hakimlik sınavının yazılı ve sözlü aşamalarını başarıyla geçerek, stajını yapmaya başladı. Stajın ilk 4 aylık Türkiye Adalet Akademisi'nde yapılan teorik eğitim kısmından sonra Ankara Adliyesi'nde stajını tamamladı ve son 4 aylık akademi eğitimine başladı. Hakim olmayı beklerken, atanmasına bir hafta kala, önceden sunduğu bir sağlık raporunda doktorun imzası olmadığı için "eksik imzalı belge sunduğu" ve böylece idareye yalan beyanda bulunduğu iddiasıyla disiplin cezası aldı. HSYK bu disiplin cezasını gerekçe göstererek, Yaylalı'nın mesleğe alınmamasına karar verdi. HSYK Genel Kurulu'na itiraz eden Yaylalı, sonuç alamadı. Aldığı disiplin cezasına karşı idare mahkemesinde dava açan Yaylalı, HSYK'nın bu davanın sonucunu beklemeden itirazını reddetmesi üzerine, hakimlikten umudunu kesti ve avukat stajına başladı.

Yaylalı, bu hafta başında tek başına Fethiye'ye gitti. Burada bir otele yerleşen Yaylalı, Salı günü akşam saatlerinde odasına çekildi. Çarşamba sabahı odaya giren temizlik görevlisi, Yaylalı’yı yerde hareketsiz buldu. Yaylanı'nın nefes almadığını fark eden görevli, otel yetkilileri ve 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi. Ambulansla, hastaneye götürülen Yaylalı, yaşamını yitirdi. Yaylalı’nın odasında antidepresan ilaçlar bulundu. Otopsi henüz sonuçlanmamışken, polis "antideprasanın alkolle birlikte alındığında kalp krizine neden olabileceği" tahminini paylaştı. Otopsinin ardından Yaylalı’nın cenazesi Bursa’daki ailesine teslim edilecek.

TAYT VE ALKOL UYARISI

Arkadaşları Yaylalı'ya stajını yaptığı dönemde Adalet Akademisi'nde tayt giydiği gerekçesiyle uyarıldığını, ara sıra alkol almasının sorun edildiğini belirterek, mesleğe kabul edilmemesinin arkasında Yaylalı'nın yaşam tarzının olduğunu iddia etti.

Didem Yaylalı gibi HSYK'nın mesleğe alınmama kararı verdiği hakim adaylarından Tolga Onur, "Kendisi ile aynı aynı süreci yaşadığımız için bana ulaştı. Kendisine çok fazla baskı uygulandığını, dayanamayacak gibi olduğunu söylüyordu. İntiharı ben de çok düşündüm. O ruh halini biliyorum" dedi.

"ANNEM BABAM İÇİN AKLANMAK İSTİYORUM..."

Didem Yaylalı'nın, Tolga Onur'a yazdığı ve başına gelenleri anlattığı mesajı şöyle:

"Merhaba Tolga, ben 12. dönemden hakim adayıyım. Yaşadığın sürecin aynısını yaşıyorum. Son akademideyken haberim olmaksızın soruşturma geçiriyormuşum. Aylarca her şeyim araştırılmış. Eksik aranmış. Nisan ayında akademiye sunduğum bir sevk kağıdında eksiklik bulunmuş, doktor imza atmayı unutmuş. Aylar sonra Temmuz ayında mesleğe kabulden bir hafta önce idareye yalan beyanda bulunmaktan disiplin cezası aldım. Mesleğe kabul edilmedim. HSYK sürecinde aynı şeyleri yaşadım, 'alkol problemin mi var', 'hayatınla ilgili bir problem mi var' diye sorular, aşağılamalar… Kendi dönem arkadaşlarım arasında hakkımda asılsız dönen dedikodular… Her neyse şu an genel kurul aşamasındayım ve senin durumundan farklı bir karar çıkmayacak benimki de..Yaşadığın şeyleri çok iyi anlıyorum bizzat ben de yaşıyorum.. O yüzden yazmak istedim… İkimize de geçmiş olsun

Şu an tabancadaki son kurşunu atıyorum.

"O KIZIN ALKOL PROBLEMİ VAR"

Genel kurulda olumlu karar çıksa bile istifa edeceğim ve yaşadıklarımı anlatacağım herkese senin gibi ama şimdi annem babam için ailem için aklanmak istiyorum. Mesleğe devam etmek için değil, kendimi aklamak için genel kurulda olumlu oy çıksın istiyorum... O zamana kadar sessiz kalıyorum bu yüzden. HSYK üyelerinden biri yakın arkadaşımın amcası ve adam benim için 'disiplin cezası neyse de alkol problemi var o kızın' demiş. Üstü kapalı üyelerin söylediğinden anladığım akademideyken biri benim alkol kullandığımı söylemiş ve soruşturma bu yüzden açılmış. Daha bir sürü böyle şey işte."

DOKTORUN UNUTTUĞU İMZA

Tolga Onur, hakim ve savcı adayları üzerinde müthiş bir baskı kurulduğunu belirterek, şunları anlattı:

"Bu süreç şöyle işliyor: Önceden hakkında sürekli takibat yapıyorlar, eksik bulmak için uğraşıyorlar. Bir gerekçe bulmak istiyorlar. Bunun nedeni de bir korku atmosferi yaratmak. Sizin bir tarafta olmanıza gerek yok. Onlardan olmadığınız yönünde bir istihbarat gitmesi yeterli. Didem'in de dosyalarını araştırıyorlar ve aylar öncesine ait bir raporunu buluyorlar. Zatürre olmuş, hastaneye gitmiş. Yalnız raporda hastanenin kaşesi ve giriş kaydı var ama doktor imza atmayı unutmuş. Sırf bu yüzden, "yanıltıcı belge sunduğu" gerekçesiyle kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verdiler. HSYK 3. Dairesi de bu cezaya dayanarak mesleğe kabul edilmemesine karar verdi, kuradan bir hafta önce.

"TAYT GİYME, ALKOL YÜZÜNDEN Mİ ZATÜRRE OLDUN"

Bir HSYK üyesi, Didem'e "Konservatif olacaksınız" demiş. Didem anlamayınca "Muhafazakar olacaksın. Hakim dediğin tayt giymez" demiş. Didem çok şaşırmış, çünkü sadece hafta sonu tayt giyinmiş. Bir başka HSYK üyesi de, "Zatürre olmanda alkol almanın etkisi var mı? Özel hayatında bir sorun mu var?" demiş.

Ne ben ne Didem, çok alkol kullanmayız. Ayda yılda bir tane bira, bir tane şarap içmişizdir. Ama akademide bütün hayat tarzına karışırlar. İzleyeceğiniz kanallara kadar söylüyorlar.

Biz HSYK önünde 'duran adam" eylemi yapmayı düşündük ama yapamadık. Didem'in maruz kaldığı şey aynı zamanda bir cinsiyet ayrımcılığıydı. Ben erkek olduğum için dayandım. Ağladığım da oldu çok ama Didem hiç ağlamadı. Ama bir insan hakkında soruşturma başlayınca hakkındaki dedikoduların öne arkası kesilmiyor. Didem de böyle dedikodular duymuştur. Benim karaciğerimde sorun var pek kulanmıyorum ama alkolik denildi.

Didem'le ölmeden önce 3 gün görüştük. İçimimizdeki en hayat dolu insandı. Didem, kendi hayatını adaletsizliğe verdi. Adalet için bunu yapmıştır, güçsüz olduğu cümlesini Didem'e yakıştırmıyorum.

Biz apartmanda görevli olsaydık işe iadesi açardık. Ama HSYK kararlarına karşı yargı yolu kapalı. Hiçbir memuriyette bu kadar kolay atılma yok."

HSYK ÖNÜNDE EYLEM

Bu arada Yaylalı'nın ölümünü protesto etmek isteyen arkadaşları ve bazı hukukçuların 28 Ağustos'ta HSYK önünde siyah çelenk bırakma eylemi yapacakları belirtildi.

ADALET.ORG YAZILARI YÜZÜNDEN Mİ ATILDI?

Hakim ve savcıların internet sitesinde yapılan yorumlarda ise Yaylalı'nın siteye cesur yazılar yazdığı belirtilerek mesleğe alınmamasında bu yazıların etkisinin olabileceği ileri sürüldü. Kişisel sayfasındaki mesajında Haziran ayında yazdığı Seyit Rıza'nın "Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim,bu da size dert olsun" sözü dikkat çeken Yaylalı 12 Mart 2013'de ise "Hayat çok zormuş!" diye yazmış. Yaylalı'nın sitedeki diğer yazıları şöyle:

GEZİ EYLEMLERİ Bu akşam Bestekar Sokak'ta insanlar pasif haldeydi, bir tek provokasyon yoktu. Herkes demokratik hakkını kullanıyordu. Toma birden girdi, direk hedef alıp gaz bombası attı, apartmanın içine gaz bombası attı, birden çok vatandaşın evine gaz bombası attı, insanları hedef alıp plastik mermi sıktı...İnsan canı kamu malından sayılmadığı için değersiz galiba.

HAKİMİN ÜSTÜNÜN ARANMASI Polisin kaba tavrı tabi ki eleştirilmeli, ancak polisin bu tutumunun hakime yönelik olması ile vatandaşa yönelik olması arasında bir fark yok sanıyorum. Zira havaalanındaki hakim normal bir vatandaştır. Mesleki saygınlığı korumak, xray cihazı uyarı vermesine rağmen uçağa binmekte ısrar etmek olmasa gerek.

HRANT DİNK CİNAYETİ Medyanın ürettiği nefret söyleminin hedef haline getirmede ne derece etkili olduğunu yaşadık. Nefret suçları yasasının ve nefret söylemine ilişkin kapsamlı düzenlemenin gerekliliğini gördük. Ders aldık mı bilinmez.Umarım nefret suçları ve nefret söylemine ilişkin yasa bir an önce düzenlenir.

İDAM CEZASI İdam cezası teorik olarak ceza bile değildir. Wittgenstein başyapıtı Tractatus'ta 'Ölüm bir yaşam olayı değildir. Ölüm yaşanmaz' der. İdam cezası cezanın öznesi olan suçluyu ortadan kaldırarak, cezanın çekilebilme sürecini yok eder. Aç bırakma, asarak infaz, kurşuna dizerek infaz, ateş açarak infaz, boğazlayarak infaz, çarmıha germe, ezerek infaz, elektrikli sandalye ile infaz, gaz odaları, giyotin ile baş kesme, kılıçla infaz, öldürücü iğne ile infaz, recm...Hangisini seçelim, en çok hangisi intikam duygusundan kurtarır bizi?

Haberin Tamamı İçin:

'Kızımın Katili HSYK'

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde tatildeyken, konakladığı otel odasında ölü bulunan hakim adayı 26 yaşındaki Didem Yaylalı’nın cenazesi Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Merkez Camisi’nde kılınan namazın ardından toprağa verildi. Tabutuna gelinlik ve hakim cüppesi konulan Didem’in, Uludağ’da görev yapan babası Astsubay Yaşar Yaylalı, kızının katilinin HSYK ve Adalet Akademisi Başkanı olduğunu iddia ederek, "Benim serçemi kargalar yedi" diye konuştu.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde tatildeyken kaldığı otel odasında, ilaç içip alkol alarak intihar ettiği ileri sürülen ve yapılan otopsinin ardından ailesi tarafından Adli Tıp Kurumu Morgu’ndan alınan hakim adayı Didem Yaylalı’nın cenazesi dün akşam saatlerinde Bursa’ya getirildi. Yakınlarının gözyaşları içerisinde Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Morguna konulan Didem Yaylalı’nın cenazesi bugün merkez Osmangazi İlçesi Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Merkez Camii’ne getirildi. Cenazede anne emekli hemşire Şamile Yaylalı ve ablası Dilek Gonca yakınları tarafından güçlükle sakinleştirilebildi.

"1,5 YILDIR ÇAYCI GİBİ KULLANDILAR"

Uludağ’daki Orduevi’nde elektrik teknisyeni olarak görev yapan Astsubay Yaşar Yaylalı, kızının ölümünden, hakim olarak atamasını yapmayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Adalet Akademisi yetkililerini sorumlu tuttu. Astsubay Yaylalı, kızının intihara sürüklendiğini ileri sürerek şunları söyledi:

"Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bu çocuğun katilidir. Adalet Akademisi Başkanı bu çocuğun katilidir. İki hafta önce çocuğumu çağırarak ’Gelsin elimi öpsün, affedeyim’ diyen Adalet Akademisi başkanıdır. Çıksın açıklama yapsın. Her şeyi kişiselleştirdiler. 26 yaşındaki çocuğun hayatıyla oynadılar. 1.5 yıldır çocuğu Adalet Bakanlığı’nda çaycı gibi kullandılar. Evet kızım intihar etti. Fakat onu intihara sürükleyenler o HSYK, Adalet Akademisi, Adalet Bakanı ve müsteşardır. Gerekli duyduğunuz her bilgi ve belgeyi ben size vereceğim."

BEDDUA ETTİ

Kendilerine bu acıyı yaşatanların da aynı acıyı yaşamasını istediğini söyleyen baba Yaşar Yaylalı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah bugün mutlulardır. Amaçlarına ulaşmışlardır. Akşam eve gittiklerinde çocuklarıyla inşallah oturmaya vicdanları el veriyordur. İnşallah oturamazlar. Benim yaşadığım acının 500 katını Allah onlara inşallah yaşatır. Bugünün makamlarına ben belki müdahale edemeyebilirim. Gücüm yetmeyebilir. Ama Allah nezdinde o makamlara hesap sorulacaktır. O Adalet Akademisi Başkanı’nı, Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın. Benim yaşadığım acının 500 katını Allah onlara yaşatsın. Kendilerine Allah bir şey vermesin, çoluklarına çocuklarına versin inşallah. Bir vatanın evladı böyle harcanamaz. Benim serçemi kargalar yedi arkadaşlar, kargalar yedi. Bunları yazın."

’BENİM KIZIM BUNU HAKETMEDİ’

Kızının 18 yıldır sabahlara kadar ders çalıştığını söyleyen baba Yaşar Yaylalı, "Ne için? Bu devlete, bu millete faydalı olmak için. Son aşamaya geldi. Ama bazı kafaları, bazı zihniyetleri aşamıyor. Kafası farklı diye, beyni farklı diye, farklı düşündüğü için, farklı yaşıyor diyor, farklı giyiniyor diyor insanlar bir yere getirilmiyor. Kendileri çok iyi, çok namuslu, Allah onları bildiği gibi yapsın. Ne diyeyim" dedi.

Hakim adayı kızının ölümüyle ilgili söylenenlerle ilgili HSYK’nın sitesine bir açıklama konmadığını söyleyen Yaşar Yaylalı, " Bir açıklama bekliyorum. Adalet Bakanlığı’ndan bir açıklama bekliyorum. O makamlara belki ben yetişemeyebilirim ancak Allah’ın makamında onlar hesap verecektir. Ama bu dünyada yaşadığım sürece o makamlardaki insanlarla baş etmek benim boynumun borcu olsun. Benim kızım bunu hak etmedi" diye konuştu.

’SERÇEM BENİ BIRAKIP NEREYE GİDİYORSUN?’

Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınan Didem Yaylalı’nın tabutu omuzlarda taşınarak cenaze arabasına konuldu. Bu sırada genç kızın annesi Şamile Yaylalı "Serçem beni bırakıp nereye gidiyorsun?" diyerek gözyaşı döktü.

Didem Yaylalı’nın cenazesi, aynı mahallede bulunan Mutlular Mezarlığı’nda toprağa verildi.

HSYK'DAN YALANLAMA

HSYK kaynakları, 12’nci Adli Yargı Hâkim adayı olan Yaylalı hakkında, “tayt ve pantolon giydiği, alkol aldığı” gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldığı ve bu soruşturma uyarınca girdiği bunalım sonucu intihar ettiği şeklindeki iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBursaİdamİntiharMuğlaPolisŞarap
Görüş Bildir