Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakiki Milli Gurur: NASA'nın Düzenlediği Yarışmaya Damga Vuran Türk Mimar Güvenç Özel!

17bPAYLAŞIM

''Bilim mi yoksa sanat mı?'' sorusu pek çoğumuzun aklını karıştırır. Fakat, mimari bu ikisinin bir arada bulunduğu, iki konunun arasındaki bir köprüdür adeta.

Ve artık bizim de dünya çapında ses getirmiş, yaptıkları ve yapacaklarıyla adından söz ettirmeye niyetli bir mimarımız var!

Son günlerimize neşe katan, bir nebze de olsa yüzümüzü güldüren haberlere gelmeye devam ediyor.

Fakat, bu seferki birazcık gecikmeli olarak…

Yaklaşık 17 senedir Amerika’da yaşayan 35 yaşındaki Türk mimar Güvenç Özel, NASA’nın geçen yıl düzenlediği bir yarışmada 3. lüğü kazandı.

Son dönemlerin popüler konusu Mars’ta kolonileşme çalışmaları üzerine NASA’nın düzenlediği ‘Mars Kolonisi’ adlı yarışmada Özel, ortaya çıkardığı proje ile beğeni ve takdir toplayarak, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte 3. lüğü paylaştı.

Yakın tarihe kadar NASA, uzay araştırmaları konusundaki tüm çalışmaları kendi bünyesinde oluşturuyor ve çözümü de kendi içinde arıyordu.

Fakat bu yarışmayla birlikte, NASA artık dünyaya açılmış ve uzay araştırmaları konusunda, özellikle Mars’ta kolonileşme çalışmalarında, pek çok kişiyle birlikte hareket etmeye başladı diyebiliriz.

Yarışma genel manasıyla, Marsta kurulacak yaşam alanı için projeler üretme üzerine kurgulanmış.

Pek çok ülkeden mimar ve kuruluşların yarıştığı ve kurulacak olan yaşam alanı için projeler ürettiği yarışmaya; çevresel faktörlerin zorladığı yerlerde robotlarla, robotların kollarına yerleştirdikleri 3 boyutlu yazıcılarla, yani baskı tekniğiyle tabaka dökülmesini sağlayan bir proje ile katıldı Özel ve ekibi. 

Bu tabaka da kompozit malzemelerden oluyor. Bunların tümünde yüksek performanslı malzemeler kullanılıyor. Tabaka halinde kalıplar dökerek yaşam alanları oluşturmayı mümkün kılıyor.

İleri teknolojiyi, mimari çalışmalarla birleştiren Özel’e, Mars’ta kurulacak yaşam alanı ve biz nelerin beklediği ile alakalı da pek çok soru yöneltilmiş.

Cevabı şöyle veriyor: Kendimi şu zamanda mimar olduğum için şanslı sayıyorum. Mimarlık hem bilgisayar mühendisliği hem de sosyal hem yaratıcı heykelsel bir şey. Mimari aslında birçok şey. Mesela geçen sene girdiğim yarışma 20 sene sonra olacaklarla ilgiliydi.

Ünlü mimarımızın tahminlerine göre de yaklaşık 20 yıl içerisinde insanlık olarak Mars’a taşınmamız oldukça olası.

NASA da dahil olmak üzere pek çok uzay kurumunun tahminleri de bu yönde. 20 yıl içerisinde insanlık olarak Mars’a taşınmış ve orada yaşam alanlarını kurmuş olacağız.

NASA’nın düzenlediği yarışmada elde ettiği başarınının yanında, birçok konuda da başarılar elde etmiş durumda genç mimar.

Örneğin, Frank Gehry gibi tüm dünyada ses getirmiş ve en önemli mimarlardan kabul edilen biri ile de çalışma fırsatı yakalayan Özel, bunun yanında Amerikalı mucit ve girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla Motors firması ile de çalışmış. 

Özel, bir süre önce sürücüsüz araçların mimari ve şehir planlarını nasıl değiştireceğini sorgulayan çok özel bir projenin hayata geçirilmesinde önemli bir rol üstlendi.

Türkiye’ye de işleri nedeniyle sık sık gidip geldiğini de söylemiş Güvenç Özel.

Türkiye’de de pek çok proje yürüttüklerini söyleyen Özel, özellikle yazlık konutlarla alakalı önemli bir proje üzerinde çalıştığını ve projeye göre yazlık bir konut için duvarları 2.5 cm’ye düşürmeye çalıştığını belirtiyor.

Özel’in, Mars’ta kolonileşme çabasının yanında yapay zeka ile alakalı da düşünceleri şöyle:

Gerçeklik artık insanın deneyimlediği bir şey. Bu nedenle insanların tamamıyla bilgiye entegre olacağına inanıyorum. 4. Endüstriyel devrim olarak geçiyor. Yapay zeka uygulamaları artacak. Gücü ve parası olanlar daha çok güce sahip olacak. Yapay zeka ile birlikte daha çok olanağa sahip olacak bir kesim olacak. Ancak yapay zeka insanlara alternatif olmayacak, yapay zekayı insanlar kendilerine adapte edecekler. Doğamız teknoloji üretmek üzerine kurulu. Sınırları aşmaktır teknoloji. Yapamadığımız bazı şeyleri yapabiliyor olacağız. 

Özel, yakaladığı bu başarıların Türkiye’de de elde edilmesinin çok da zor olmadığını ve bazı kritik noktalara dikkat edilmesini özellikle belirtmiş.

Yolun başındaki gençlere, "Yaptığınız şeyden eminseniz kimsenin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin. Bazı insanlar hayatlarını anlamlandıracak bir iş bulamıyor eğer siz bulduysanız bundan vazgeçmeyin. Türkiye'de de yapamam diye bir şey yok. Türkiye'de belli kaynaklara sahip olamamak dünyadaki birçok örneklerden farklı değil. Yalnızca yaratıcı insanlar kafa dinlemeye ihtiyaç duyuyor, bu Türkiye'de pek mümkün olmuyor" diyerek tavsiyelerde bulunuyor.

İçerik, Hürriyet gazetesinden Elif Ergu'nun röportajından derlenmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emremer

Ahan da budur Milli olanı: http://onedio.com/haber/gurur-mu-ayip-mi-siz-karar-verin-tubitak-in-umursamadigi-proje-2-odul-birden-aldi--711673

muzludankek

Aslı turgut'u özledik ya amk şimdi bitane gabriel zegna diye fake midir nedir bi oruspu çıkmış ne ezik milletsiniz diyo beğenmiyosan siktir git amk sana Türkiye de yaşa diyen yok madem ezik milletiz ne işin var lan ezik milletin sitesinde

plutonlu

"Mars'a yerleşeceğiz" değil yerleşecekler.........

dogukan.avcuoglu

Adam 17 senedir Amerika'da yaşıyor, Türkiye'yle tek bağı ismi kalmış gurur duyacak yer mi arıyorsunuz boş vakitlerde

muzludankek

Orda yazılanı okudun mu?Türkiye'ye sık sık gidip geldiğini, Türkiye'de sürekli projeler ürettiklerini söylüyor. Okumamışsın belli ki yazılanı.

dogukan.avcuoglu

Bunun Türk olmakla ne alakası var ki?

muzludankek

17 sene amerika da yaşayınca amerikalı mı oluyo

erlik

2 senelik haber bu hacı. Sizi görende sanki Ali Ağaoğlu Mars'ta Ağaoğlu Tower yapıyor sanacak. Yanlış hatırlamıyorsam adam zaten Amerika'da eğitim görmüş. Zaten orada yaşıyor. Senelerdir bizi milli gurur, milli gurur diye s..'lar. Bildiğin beyin göçüdür bu.

Görüş Bildir