Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haki Gitsin, Yeşil Kalsın

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Haki gitsin, yeşil kalsın

Haki gitsin, yeşil kalsın

Şehirlerdeki askerî bölgelerin sivile devri, yeşil alanları yapılaşmaya kurban etmesin.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Yapı Denetim Yasası Taslağı’nda yer alan şehirlerdeki askerî bölgelerin yerel yönetimlere ve TOKİ’ye devri ile ilgili düzenleme sivil toplumu ve mimari çevreleri harekete geçirdi. “Extramücadele” imzasıyla yaptığı işlerle tanınan illüstratör Memed Erdener ve Superpool Mimarlık tarafından hazırlanan bir çalışmayla bugünden itibaren İstanbul’daki askerî bölgelerin dönüşümü için öneriler oluşturarak bunları internet ortamında paylaşabilirsiniz.

Hazırlanan tasarıya göre Milli Savunma ve Maliye Bakanlıkları’nın ‘olur’u halinde, Genelkurmay’dan kuvvet komutanlıklarına varana kadar şehir içinde bulunan askerî alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edilebilecek.

Varoluş nedenlerini yitirdiler

Mehmet Erdener ve Superpool tarafından hazırlanan tanıtım videosunda Erdener tarafından yapılan çizimler eşliğinde askerî bölgelerin dönüştürülmesinin zorunluluğu şu sözlerle anlatılıyor: “Eskiden şehrin dışında bulunan pek çok askerî mekân İstanbul’un hızlı büyümesiyle bugün şehir merkezinde. Soğuk savaşın sona ermesi ve bugün Türkiye’de yeni bir askerî darbe yapmanın neredeyse imkânsızlığı daha önce de anlamsız olan şehir içindeki askerî kışlaların varoluş nedenini yitirmesine yol açtı. İstanbul’daki ender yeşil alanlar üniformalı, silahlı adamların elinde. Eğitim hayatları boyunca haftada iki kere hazır ol vaziyetinde marş okumuş İstanbulluların artık harekete geçmeleri gerekiyor. Tabiat ve temiz havayla aileleri buluşturmak gerekiyor. Erkeğin elindeki silahı bırakıp çocuğunun elini tutması gerekiyor. Hayal gücünün önündeki duvarları yıkmak şehrin içinde bir mucizeyi mümkün kılmak gerekiyor. Çünkü artık alışveriş merkezi istemiyoruz. Tüm iktidar hayal gücüne. Şehir içindeki ender yeşil alana sahip askerî bölgeler nasıl kullanılsın istersiniz?”

Dönüşüme ortak olun

Erdener ve Superpool Mimarlık’ın sorduğu bu soruyu yanıtlamak ve İstanbul’daki askerî alanların dönüşümüne fikirlerinizle ortak olmak için bugünden itibaren aktif hale gelen apps.facebook.com/wedecide/istanbul2030 adresine girerek görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Şehirdeki yeşil alanları sakın dönüştürmeyin

Askerî alanların sivillere devriyle ilgili görüş belirten uzman ve aktivistler bu alanların talan edilmemesi gerektiğini söylüyor:

» Mimar Korhan Gümüş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Yapı Denetim Yasası taslağında -nasıl olduysa- askerî alanların belediyelere devri yer alıyor. Peki belediyeler bu alanlar ile ne yapacak? Bugüne kadar işlevini yitirmiş alanları nasıl dönüştürdüler? Gaz fabrikaları, mezbaha, feshane, İETT Garajı... Bunlar yönetilebiliyor mu? Askerî alanları kente kazandırmak için işlev vermek, proje hazırlamak yetmiyor. Misyon odaklı, kendi kendisini yönetebilen, farklı enerjileri harekete geçirebilen bir kurumsallaşmanın gerçekleştirilmesi lazım. Ama bugünkü merkeziyetçi bürokratik yönetim modeli ile bu çok zor. Bu nedenle akıllara gelen yalnızca özelleştirme. Oysa belediyelerin uzmanlık kurumları ile işbirliği yapmayı öğrenmeleri, katılıma açık süreçleri ve yönetimleri tasarlayabilmeleri lazım. Şimdi beraberce oturup elimizdeki sistem nasıl dönüştürülebilir, bunun üzerinde kafa yormanın zamanı geldi.

» Genç Siviller Sözcüsü Turgay Oğur:

Askerlerin boşaltacağı alanlardan ağaçlıklı olanlar park-mesire yeri olsun. Ancak buralara çok iyi bakmamız lazım. Yoksa “ormanları askeriyeye vererek koruyalım” diyenlerin ekmeğine yağ sürülür. Bu parklara ve konut alanlarına askerî darbelerde zarar gören kişilerin isimleri verilsin.

» Greenpeace Akdeniz İklim Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi:

Bu yasanın bir amacı şehirlerin yaşam alanı olan ve çok az sayıda kalan tarlaları, ormanları da talan etmek. Bu yasa ile birlikte elimizde kalan yeşil alanlar da talan olacaktır. Şehirlerimizde zaten bir yeşil alan konsepti yok. Bu küçücük alanların kamuya, yerleşime açılması şehrin son kalan nefesinin de kesilmesi demektir. Bu alanlara kesinlikle dokunulmaması gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeFacebookGreenpeaceİstanbul
Görüş Bildir