Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakan Günday'ın Kaleminden Gezi: Karantina

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hakan Günday'ın Kaleminden Gezi: Karantina

Böylesi bir hareketin karantina altına alınarak sonlandırılması, doğası gereği mümkün değil. Çünkü hareketin çıkış noktası, tam da bununla ilgili: Her türlü toplumsal karantinaya karşı durmak.

Bir iletişim aracı olarak tercih edilmesi, kamusal hayatta işgal ettiği alan ve insan psikolojisine etkileri üzerine hayli düşünmüş ve yazmış biri olarak, şiddetin, toplumsal bir eylemi karantina altına almak için de kullanılabildiğine şahit oluyorum. Tarih 12 Haziran 2013. Saat 01:02.

Kent ve çevre tasarımına ilişkin talepleri, çadırlarının yakıldığı sabah dumana boğulup gitmiş, dolayısıyla bugün artık, öncelikle “eylem yapma haklarını elde etmek için eylem yapanlara” dönüşmüş olan Gezi Parkı direnişçileri, an itibariyle, 15 milyon nüfuslu İstanbul’da yalnızlaştırılmış ve çevrelerinde şiddetten bir duvar, alevlerden bir perde örülmüştür.

Her dakika yeni bir gelişmenin yaşandığı bu gecede, karantinanın ne kadar sürdürüleceğini öngörmek imkânsız. Ancak söz konusu duvarların temelinin nerede ve nasıl atıldığına ilişkin bir iz sürmek mümkün.

Aslında ilk tuğlalar, toplumsal taleplere tıkanan kulaklar ve kapanan gözlerle sıralanmaya başladı. Böylece yürütme erkini ellerinde bulunduranlar, kendilerini içeride ve Gezi Parkı direnişçilerini dışarıda bıraktı. Şimdi de öyle görülüyor ki sırada, o dışarıya terk edilenlerin kuşatılıp tamamen soyutlanması var.

Ancak böylesi bir hareketin karantina altına alınarak sonlandırılması, doğası gereği mümkün değil. Çünkü hareketin çıkış noktası, tam da bununla ilgili: Her türlü toplumsal karantinaya karşı durmak.

Dolayısıyla bir an önce, tıkanmış kulakların, kapanmış gözlerin açılması ve örülmüş duvarların yıkılması gerekiyor. Sonrasında ortaya çıkacak ve duyulacak olan seslerden yeni cümlelere ulaşmanın tek yolu bu.

Şimdi gelelim hayal dünyasına…

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıİstanbulTercih
Görüş Bildir