SBS'de Günün Sorusu: Öğretmenler Girecek mi?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Haftasonu Yapılacak SBS Öncesi Büyük Kriz

Haftasonu Yapılacak SBS Öncesi Büyük Kriz

TÜRKİYE genelinde Diyarbakır’da da hafta sonucu yapılacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Parasız Yatılı ve Bursluluk (PYB) Sınavı’nda görev alacak öğretmenlerin istenilen başvuruyu yapmaması kriz yarattı. Yaklaşık 60 bin öğrencinin katılacağı sınavlar için Valilik res’en görevlendirme yaptı. Eğitim- Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, 5 bin öğretmene ihtiyaç varken, 400 öğretmenin başvurduğu ve Valiliğin re’sen görevlendirme yaptığını ve bunun Danıştay kararlarına aykırı olduğunu söyledi.

Cumartesi günü yapılacak SBS için Diyarbakır’da yaklaşık 25 bin, pazar günü yapılacak PYB sınavı için de 35 bin öğrenci katılacak. Sınavlarda görevlendirmek için 5 bin öğretmene ihtiyaç duyulurken, öğretmen sendikalarının karar alması sonucu başvuru sayısı düşük kalınca, valilik tarafından re’sen görevlendirme yapıldığı iddia edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okullara valilik oluru ile gönderilen yazıda, 9-10 Haziran 2012 SBS ve PYB sınavı için görevlendirmelerin sisteme aktarıldığı ve okulların 8 Haziran 2012 Cuma saat 11.00’e kadar çıktılarını almaları gerektiği belirtilerek, "Görevler otomasyon tarafından alfabetik sırayla verilmektedir. Görev iptali ya da değişikliği asla yapılmamaktadır. 9 Haziran 2012 Seviye Belirleme Sınavı ve 10 Haziran 2012 PYB Sınavı saat 10.00’da başlayacak olup,...

Haberin Tamamı İçin:

SBS'de Günün Sorusu: Öğretmenler Girecek mi?

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçişi için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) bugün yapılacak. 1 milyon 98 bin 243 öğrencinin gideceği sınav, gözetmen öğretmenlerin boykot yapacağı tartışmalarının gölgesinde başlayacak. Eğitim sendikaları "Alınmış bir boykot kararı yok" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mahmut Tüncel, “SBS’de görev alacak bazı öğretmenlerin sınava gitmeyeceği” yönündeki iddialar konusunda il müdürlükleriyle sürekli temas halinde olduklarını söyledi. Tüncel, “Öğretmenlerin çocuklarımız için bu kadar önemli dönemeçte yalnız bırakmayacaklarını düşünüyoruz. Birkaç yerde çok küçük çapta böyle bir olayın olabileceği söylendi. Buna yönelik bakanlık olarak hem valilik hem il müdürlükleriyle görüşmeleri yaptık. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da gereken desteği alarak orada da sınavımız istenildiği gibi gerçekleştirilecektir” diye konuştu.
Boykot olup olmayacağı tartışmalarına Eğitim-Sen’den ‘boykot yok’ açıklaması geldi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, sendika olarak boykot kararı almadıklarını vurgulayarak, “Boykotun demokratik olduğu kanısındayız...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayDiyarbakırÖğretmen
Görüş Bildir