Haberal İlk Defa Mahkemede

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Recai Birgün: O yapı hükümeti yıkmaya çalıştı - Güncel

Recai Birgün: O yapı hükümeti yıkmaya çalıştı - Güncel

''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eski koruma amiri ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün, Ecevit'in 2002 yılındaki rahatsızlık ve evdeki tedavi sürecini anlattı. Bu arada Tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin çağrısı üzerine ilk defa duruşma salonuna geldi.

DHA Muhabiri Serpil KIRKESER'i n haberine göre, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda eski Başbakan Bülent Ecevit'in koruma amiri ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün tanık olarak dinlendi. Birgün'ün dinlenmesinin ardından savcılıkta verdiği ifadeler Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından okundu. İfadeleri okuyan Mahkeme Başkanı Özese'nin, Bülent Ecevit'e "Çalışamaz raporu verileceği yönündeki duyum kimden geldi?" sorusuna tanık Birgün, "Hatırlamıyorum ama öyle bir duyum vardı. Herkes konuşuyordu" diye cevap verdi. Tanık Birgün, Bülent Ecevit'in sağlık sorunlarının olduğu dönemde yaşananları operasyon olarak nitelendirerek, "O dönem yaşananlara bakınca partinin ikiye bölünmesi ve Sayın Ecevit'in hastalığı kullanılarak yapılanlar, tıpkı 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırası gibi bir operasyondu" dedi.

MAHKEME BAŞKANI HABERAL'I DURUŞMA SALONUNA GETİRTTİ

Davanın bugünkü duruşmasında merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eski Koruma Müdürü ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün'ün tanık olarak dinlenilmesi ve Haberal ile ilgili iddialarda bulunması nedeniyle mahkeme heyeti, Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde kalan Haberal'ı duruşmaya çağırdı.

Bunun üzerine Haberal, kaldığı cezaevinden duruşma salonunun bulunduğu binaya getirildi.

Haberal, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in Birgün'e sorularını yönelttiği sırada salona giriş yaptı. Haberal, ilk olarak avukatlarının bulunduğu tarafa yakın olan sandalyelere giderek, avukatlarıyla bir süre sohbet etti. Tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay da Haberal'ın yanına oturdu.

Haberal, Nisan 2009 tarihinde soruşturma kapsamında tutuklanmış, rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Dava kapsamında, ifadesi de kaldığı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde video konferans yöntemiyle alınan Haberal, bir süre de Mahmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi'nde yatmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiErgenekonİstanbul
Görüş Bildir