Erdoğan Anlamadı Onlar Hiç Anlamadı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan Anlamadı Onlar Hiç Anlamadı

Bazı sol örgütlerin Taksim’i bayraklarıyla donatıp meydanın çevresine barikatlar kurması eylemci kitlesini rahatsız etti. Aydın ve yazarlar, bu sol grupların Gezi Parkı eylemini anlamadığını düşünüyor

Polisin Gezi Parkı’ndan çekilmesinin ardından Taksim’de karnavalları andıran görüntüler oluştu. Toplumun her kesiminden binlerce insan gün boyu Gezi Parkı’nda düzenlenen etkinliklere katılıyor. Parkta tango gösterileri de var yoga dersleri de. Diğer yandan çeşitli radikal sol ve sosyalist çevreler de meydanı pankart ve flamalarıyla donattı. Bazı gruplar ise meydanın çevresine barikatlar kurarak yüzleri maskeli ve elleri sopalı mensuplarını barikatların önüne dikti.

Sosyalist grupların meydandaki varlığı Gezi Parkı’ndaki renkli kitle tarafından tepkiyle karşılanıyor. Yazar ve gazeteciler, meydanda militarist bir görünüm sergileyen sosyalist çevrelerin Gezi Parkı’ndaki direnişi hiç anlamadığı görüşünde.

» Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner Taksim Meydanı’na örgütsel pankart asan ve kendi damgalarını vurmaya çalışanlar en az hükümet kadar bu olayın aslı mahiyetinden uzaklar. Hükümet nasıl burada olayın sosyolojik temellerini büyük bir gayretle görmezden geliyorsa buradaki insanlar da bu çok özel hareketi görmezden geliyorlar, ihmal ediyorlar. Eylemleri kendi siyasi örgütlenmeleri için kullanıyorlar. Buradaki insanlar iktidarı ele geçirmek gibi bir amacı yok bir değer siyaseti sürdürüyorlar. Bu örgütlerin tavırları Gezi’deki yeni akıma zarar verir. Gezi’de bu yeni akımı başlatanların o örgütlerin damgasını vurma çabasından rahatsız olacaklarını düşünüyorum.

» Ufuk Uras Eski Türkiye ve yeni Türkiye Gezi Parkı’na da yansıyor. Bu yüzden siyaseten oraya gelip puan toplamaya çalışan eğilimler oradaki o nabzı tutamıyor. Maalesef ilk başta başlayan ekibin barışçıl, sivil uyarılarına kulak asmıyorlar. Halbuki Gezi Parkı Hareketi’ni hareket yapan oradaki bu yenilikçi unsur. Geri kalanı buradan yararlanmaya çalışan bildiğimiz oportünist, pragmatik geçmiş döneme ait siyasi unsurlar. Oraya rengini veren her türlü özgürlükten yana tutum. Her türlü otoriteye karşı bir serbest kürsü oluşturuldu, tamamen geleneksel siyasetten uzak ve yeni bir şey. Onlar da orada olacaktır ama oraya rengini veren esas karakterini belirleyen, özgün kılan bu yeni Türkiye’nin aydınlık yüzü. Zaten Erdoğan’ın da anlayamadığı bu. Hükümetin marjinal gruplar var söylemi meydanı kriminalize etmiyor. Oradaki yapılar farklı renkleri yansıtıyor.

» Gazeteci Yazar Taha Akyol Özellikle toplumsal desteği olmayan marjinal gruplar bu tür ideolojik ve örgütsel gösterilerle Taksim’deki gerçek, modern protesto niteliğinde hareket yapan insanların eylemlerine gölge düşürüyorlar. Gerçek halk hareketi diyebileceğimiz hareket bu tür ideolojik davranışlardan rahatsız oluyor.

» Taksim Dayanışması Bileşenleri Taksim Dayanışmasında şöyle bir karar alındı bütün guruplar için mümkün olduğunca temsil düzeyinde katılım sağlanması, siyasi partiler, dernekler, meslek örgütleri, sendikalar olabilir herkesin temsiliyet düzeyinde yer alması ve genel olarak koordinasyonun sağlanması ve bunun bir halk hareketi olduğunun vurgulanması yönünde.

Hüseyin İstemil - Taraf

Haberin Tamamı İçin:

© Uriel Sinai/GettyImages

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınGezi Parkı
Görüş Bildir