Görüş Bildir

Gusül ( Boy) Abdesti Nasıl Alınır? Gusül Abdestinin Önemi Nedir?

Anasayfa > Güncel

İslam dininde temizlik önemli bir yer tutar. İbadetler öncesinde abdest alınması gibi önemli ritüelleri taşıması ve bu ibadetler öncesinde abdestin, beden temizliğinin yapılması hassasiyet taşıyan noktalardan. Peki gusül(boy) abdesti nasıl alınır? Hangi sırayla alınmalıdır? Gusül abdestinin önemi nedir? İşte merak edilen detaylar...

Gusül abdesti almak bir hayli önem taşır. Cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmi kirlilikten temizlenme halini ifade eder. Kur'an-ı Kerim'de de gusül abdesti aşmanın ne derece önemli olduğu açıkça belirtilerken, bazı hadis kaynaklarında da bu durumdan bahsedilmektedir. Gusül abdestini en doğru şekilde almak isteyen birçok kişi gusül abdesti nasıl alınır sorusuna da cevap aramaktadır. Bir diğer ismi ile ise boy abdesti nasıl alınır başlığı sıkça araştırılır.  Peki gusül(boy) abdesti nasıl alınır? Hangi sırayla alınmalıdır? Gusül abdestinin önemi nedir?

Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül(Boy) Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak, burna su çekmek ve bütün vücudu hiç kuru yer bırakmayacak şekilde yıkamak suretiyle yapılır. Burada sayılan işlemler Hanefîlere göre guslün farzlarıdır. Birinin eksik bırakılması hâlinde gusül geçersiz olur. Guslün bu farzlarından başka bir de sünnetleri vardır.

  • Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. 

  • Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. 

  • Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. 

  • Sonra da vücudunun her tarafını iyice yıkar. Guslettiği yerde su birikiyorsa, son olarak ayaklarını yıkayıp guslünü tamamlar.

Gusül (Boy) Abdestinin Önemi Nedir?

Gusül (Boy) Abdestinin Önemi Nedir?

Gusül(boy) abdesti almamak; cünüplük, hayız ve nifas hali literatürde 'hükmî kirlilik' veya 'büyük hades' olarak adlandırılmış ve konuyla ilgili hadislerden de hareketle bu durumda olanların gusledip temizleninceye kadar namaz kılmaları, camiye girmeleri, Kur'an'a dokunmaları veya onu okumaları, Kâbe'yi tavaf etmeleri câiz görülmemiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
2
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?