Görüş Bildir

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Haberler
> Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’de ve bazı hadis kaynaklarında gusül abdestinin önemi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İslam dininde temizliğin önemi çok büyüktür. Günde beş vakit kılınan namazlar öncesinde abdest almak farzdır. Ayrıca vücut temizliği için de gusül abdesti alınması gerekiyor. Peki, gusül (boy) abdesti nasıl alınır? İşte Gusül abdestinin farzları ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Gusül (boy) abdesti İslam dininde bir dinî gereklilik olarak tüm vücudun yıkanmasıdır. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı guslü; kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkama olarak tanımlamıştır. Suyun olmadığı yerde ya da kişiye göre hasta edeceğini düşündüğü soğuk su varsa, kişi Maide Suresi, 6. ayetine göre teyemmüm yapabilir, gusül abdesti almış sayılır. Uygun sıcaklıkta su bulduğu zaman teyemmüm geçersiz olur. Gusül abdesti nasıl alınır? sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
  • Gusletmek isteyen bir kimse, banyoya girmeden 'Eûzü- Besmele' çeker ve sol ayağı ile banyoya girer.

  • 'Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya' diye niyet eder.

  • Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

  • Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

  • Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  • Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
6
4
3
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?