Gürsel Tekin: "Çürümüş Yargı Sistemini Değiştirelim"

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gürsel Tekin: "Çürümüş Yargı Sistemini Değiştirelim"

Gürsel Tekin: "Çürümüş Yargı Sistemini Değiştirelim"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Kısa bir dava uzun süre devam ediyorsa yargı sisteminde sorun olduğu çok açık ve net. Gelin bu çürümüş sistemi düzeltelim." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, hidroelektrik santrali (HES) yapımını engellemek için çıkan olaylardan sonra açılan davayı izlemek için Erzurum'a geldi. Tortum'daki duruşmayı izledikten sonra Bağbaşı köyüne geçen Tekin ve beraberindekiler burada vatandaşlarla görüştü. Erzurum'a özgü cağ kebabını kesen Tekin, adalet sistemindeki hantallığı eleştirdi.

Dava konusu olan vatandaşların direnişinin başka ülkelerde yılın çevrecilik ödülüne layık görülecek bir boyutta olduğunu vurgulayan Tekin, 'Israrla Bağbaşı'nı dağ başı yapmak isteyen bir anlayış var. Buradaki doğal koşullarda bin bir çeşit meyve yetişiyor. İnsanların doğayla birleştiği bir yeri hangi mantıkla, hangi raporla, hangi bilimsel tezlerle burayı HES'lere çevirdiler, çevirmek istediler doğrusu bunu anlamakta zorluk çekiyorum.' şeklinde konuştu.

Bağbaşı'nda yaşanan soruna değinen Tekin, 'Daha sağlıklı bir çevrede yaşamak için direnç gösteren insanların görmüş olduğu muamele… Doğa için yapılan direnişten dolayı bazı kardeşlerimiz 5 ay hapis yattı. Ama bu direniş gelişmiş bir ülkede yapılsaydı yılın çevreciliği olarak seçilirdi.' ifadelerini kullandı. Çevreyi korumanın suç haline geldiği bir ülkede milletvekili olmaktan utanç duyduğunu aktaran Tekin, 'Duruşmada klasik yargı sistemini gördük. O dönemde askerlik yapanlara ulaşılmaya çalışılıyor. Bu kadar kısa bir dava uzun süre devam ediyorsa yargı sisteminde sorun olduğu çok açık ve net. Gelin bu çürümüş sistemi düzeltelim.' çağrısında bulundu.

Vatandaşlarla 'Doğanın gözyaşı: Tüm canlılarla biz bir arada yaşamak istiyoruz. Balık ve ağaçlar ölmesin bu vadinin yeşili solmasın' pankartı önünde fotoğraf çektiren Tekin, 'Fotoğraf çekelim ama bu pankart çok tehlikeli. Bu pankartın suç olduğu bir ülkede, siz barış isteyebilir misiniz? Şu pankartın suç olduğu bir ülkede oturacaksınız, 'efendim biz barış istiyoruz' diyeceksiniz. Önce kendinizle barışın.' sözlerini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiErzurummeyve
Görüş Bildir