Milli Güreşçi Rıza Kayaalp: 'Olimpiyat Ruhuna Aykırı'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Güreş Olimpiyatlardan Çıkartıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi güreşi 2020 Olimpiyatları'ndan çıkardı.

Olimpiyat Komitesi yetkililerince de doğrulanan haberlere göre, güreş 2020'deki yarışma programında yer almayacak.

İcra Kurulu'nun salı günkü toplantısında pentatlonun olimpiyat programından çıkartılması bekleniyordu. Ancak 15 üyeli kurul güreşi tercih etti.

Fakat güreşçilerin 2020 Olimpiyatları'na geri dönebilmek için ufak da olsa bir şansı var. Güreş 2020 oyunlarına katılmak için birbiriyle yarışacak sporlar listesine eklenecek.

Listede beyzbol, raketle kapalı alanda oynanan bir oyun olan squash, karate, tırmanma sporu ve kamuoyunda daha az bilinen başka dallar da var.

Bu listeden seçilecek spor dalı ise Eylül ayında, komitenin Buenos Aires'teki toplantısında belli olacak.

2012 Londra Olimpiyatları'nda güreşte Rusya 4, Japonya 4, İran 3, Azerbaycan 2, ABD de 2 altın madalya kazanmışlardı.

''Ata sporu'' güreş Türkiye'ye de olimpiyatlarda en çok madalya kazandıran spor dalı.

Türkiye'nin bu dalda 50'den fazla madalyası var.

İstanbul 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapabilmek için Madrid ve Tokyo kentleriyle yarışıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Hamza Yerlikaya: 'Güreşi Olimpiyattan Çıkarmak, İnsanın Omurgasını Çıkarmaktır'

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu kararını değerlendiren Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, böyle bir kararın tartışılmasının dahi yanlış olduğunu söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu, 2020 Olimpiyatları programında yer alacak 25 temel spor dalını belirlerken, güreşi listeden çıkardığını açıklaması üzerine Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya değerlendirmede bulundu.

Kendilerine böyle bir bilgi geldiğini ancak, bu durumun kesin bir karar olmadığını ve bir tavsiye kararı olduğunu ifade eden Yerlikaya, şunları söyledi:

"Üç beş tane üyenin aldım, verdim veya çıkardım deme yetkisi yoktur. Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu'nun alabileceği bir karardır. Güreş olimpiyat tarihinin ilk 5 branşından birisidir. Güreş olimpiyatın ve spor tarihinin omurgasıdır. Böyle bir kararın tartışılması bile yanlıştır.

Bu konuda uluslararası çalışmamızı başlattık. Ben inanıyorum ki böyle bir çalışma varsa eğer uluslararası olimpiyat komitesi bu yanlıştan vazgeçecektir. Güreşi böyle bir konuda tartışmaya açmak dahi insan bedeninde ki omurgayı yerinden çıkarmak demektir. Gerekli hassasiyetler ortaya konulacaktır ve gülen taraf güreş olacaktır."

Çalışmalarını ve faaliyetlerini sonuna kadar devam ettireceğini sözlerine ekleyen Başkan Yerlikaya, "2020 Olimpiyatları'na İstanbul olarak en güçlü adayız. İstanbul'da yapılması düşünülen ve güreşsiz bir olimpiyat asla ve kat'a düşünülemez." diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Tamamı İçin:

Milli Güreşçi Rıza Kayaalp: Olimpiyat Ruhuna Aykırı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreş sporunu 2020 oyunlarından çıkarma kararını değerlendiren Türk milli sporcu Rıza Kayaalp "güreşsizliğin olimpiyat ruhuna aykırı" olduğunu söyledi.

BBC Türkçe 'nin sorularını yanıtlayan Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin ilk ve güreşteki tek madalyasını 120 kilo grekoromende almıştı.

Kayaalp, böyle bir kararın isabetsiz olduğunu, Londra'daki oyunlarda "Sabah, akşam her iki seansta da tribünlerin dolu olmasının" kararın isabetsizliğini gösterdiğini söylüyor.

Kayaalp güreşe, 10 yaşında anne ve babasının elinden tutarak götürdüğü bir sporcu; bugünlerde Ankara ASKİ takımının lisanslı güreşçisi.

Milli güreşçi, ''Olimpiyat tarihinin bir parçası'' olarak nitelediği güreşin Olimpiyatlar'a geri döneceğini umduğunu söylüyor.

Güreş karşılaşmaları son yıllarda daha kısa sürelerle yapılır olmuş, devreler daha kısa tutulmaya başlanmıştı.

O dönemde müsabakaların süresinin kısaltılmasının güreşin dayanıklılık özelliğini devreden çıkardığı eleştirileri yapılmıştı.

''Peki güreşe karşı bir tavır mı gelişti'' sorusunu yönelttiğimiz milli sporcu, ''2008 olimpiyatları öncesinden bu yana duyuluyordu, ama güçleri yetmiyordu herhalde. Şimdi kaldırdık diye karar alabiliyorlarsa, o gücü buldular demek ki, olimpiyatlarda her zaman güreş vardı sonuçta, güreşsizlik olimpiyat ruhuna aykırı, bunu yapmaları yanlış bir şey bence.'' dedi.

Madalyalı bir sporcu olarak kendisine ''Hangisi daha değerli, olimpiyat mı, Avrupa mı yoksa dünya şampiyonluğu mu?'' sorusunu yönelttiğimizde de aldığımız yanıt tereddütsüz "Olimpiyat madalyası daha değerli" oldu.

2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye güreşte kayda değer bir varlık gösteremezken, en çok altın madalyayı Rusya kazandı; Rus güreşçiler toplamda 11 madalya topladı; Japonya da 4 altın madalya aldı; İran ise 3 altın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAzerbaycanİranİstanbulJaponyaRusyaTercihoyun
Görüş Bildir